25/09/2025 | Autor: Życie Podkarpackie | źródło: zycie.pl
Historia Przemyskiego szpitalnictwa sięga XV wieku. Pierwsze szpitale, początkowo raczej przytułki, powstały w 1415 i 1461 roku. W 1795 r. otwarto nowy szpital miejski, który ewoluował poprzez różne lokalizacje i rozbudowy. W 1906 r. powstał nowy kompleks szpitalny. Obecny Szpital Wojewódzki, otwarty w 2000 r., zapewnia kompleksową opiekę i innowacyjne procedury. Szpital aktywnie działa również w profilaktyce zdrowotnej i otrzymuje liczne nagrody za jakość świadczonych usług. Obecnie, mimo wyzwań jak pandemia czy kryzys migracyjny, personel szpitala nadal służy lokalnej społeczności z zaangażowaniem. Dyrektor Barbara Stawarz podkreśla, że szpital będzie kontynuował swoją misję świadczenia wysokiej jakości usług medycznych, dążąc do spełnienia swoich marzeń i zapewnienia pomocy pacjentom przez wiele lat.
Nowatorskie zabiegi nie są rzadkością.
Podczas gali jubileuszowej szpitala, 15 września 2025 r., 9 osób zostało odznaczonych odznaczeniami państwowymi. To byli i obecni pracownicy szpitala oraz jedna osoba z organizacji działających na rzecz pacjentów. Złote Krzyże Zasługi otrzymali: Jerzy Kaczmarz, Andrzej Kosicki, Janusz Margański, Wiesław Morawski i Tomasz Niedźwiedź, natomiast Srebrne Krzyże Zasługi: Jadwiga Duda, Małgorzata Kondracka, Urszula Stawarz, Anna Surmiak. Ponadto szpital uhonorował osoby, wspierające w różny sposób placówkę na przestrzeni lat pamiątkowymi medalami i statuetkami jubileuszowymi.
Otwarcie szpitala przy ul. Monte Cassino. Wstęgę przecinał m.in. Marian Krzaklewski, lider rządzącej wówczas Akcji Wyborczej Solidarność.