Reklama

Pędzel – wielka miłość pani Danuty [ZDJĘCIE]

– Farbami olejnymi na płótnie zaczęłam malować dopiero wtedy, kiedy moja córka Sabina ukończyła Liceum Plastyczne, czyli około 20 lat temu. Zachwyca mnie przyroda, maluję więc przede wszystkim pejzaże dla własnej przyjemności – przyznała bardzo skromna, ale niezwykle utalentowana malarka z Ruszelczyc w gminie Krzywcza Danuta Sapa.

Swego czasu w gminie Krzywcza tworzył swoje obrazy nieżyjący już Michał Trawnicki, nazywany krzywieckim Nikiforem. Obecnie najbardziej znanym artystą malarzem z tego terenu jest Karol Palczak, profesjonalista w każdym calu, nazywany Rembrandtem z Bieszczad. Jest laureatem Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019, nagrody przyznawanej najzdolniejszym artystom pokolenia.

Ale w rodzinie Palczaków nie tylko Karol jest uzdolniony plastycznie. Ciotka Karola – pani Danuta Sapa z Ruszelczyc – od lat pasjonuje się malarstwem i tworzy swoje obrazy[paywall]w domowym zaciszu. To bardzo skromna, ale niezwykle utalentowana osoba. – Przez wiele lat studiowałam życiorysy wybitnych malarzy krajowych i światowych, zapoznawałam się z technikami malarskimi. Od najmłodszych lat lubiłam malować. Przeważnie swoje prace wykonywałam akwarelami i rysowałam ołówkiem. Farbami olejnymi na płótnie zaczęłam malować dopiero wtedy, kiedy moja córka Sabina ukończyła Liceum Plastyczne, czyli około 20 lat temu. Najbardziej wzrusza mnie malarstwo Olgi Boznańskiej, Alfreda Wierusz-Kowalskiego oraz Jacka Malczewskiego. Interesuję się impresjonizmem – powiedziała.

Reklama

Szczerość, miłość, uczucie

Jej prace są wyjątkowe, bo powstałe z głębi serca. K. Palczak tak wypowiada się o malarstwie pani Danuty: – Bardzo lubię i cenię jej malarstwo. Nie dlatego, że jesteśmy rodziną, ale dlatego, że ma to, co jest dla mnie w malarstwie najważniejsze: szczerość, miłość tworzenia i uczucia. Często, gdy przyjeżdżałem do niej w odwiedziny, będąc dzieckiem, z podziwem oglądałem jej obrazy i radość, z jaką tworzyła. To było bardzo budujące  i fascynujące doświadczenie patrzeć, jak ktoś z taką miłością tworzy swój świat i czerpie z tego taką  przyjemność. I to wszystko widać na tych obrazach. Widać to piękno, radość życia.

Namalowała drogę krzyżową

Wystawy prac D. Sapy były organizowane w Ustrzykach Dolnych, a w Przemyślu była uczestnikiem regionalnych Przeglądów Plastyki Nieprofesjonalnej, gdzie zajmowała czołowe miejsca. Uczestniczyła w wystawach promujących gminę Krzywcza, chociażby w Wystawie Rękodzielników podczas Spotkań Zespołów Muzykujących „Folkowa Nuta” w Babicach. Szczególną satysfakcję sprawiło pani Danucie namalowanie 14 stacji drogi krzyżowej do kościoła w swoich rodzinnych Ruszelczycach.

Reklama

Wielką miłośniczką i propagatorką twórczości pani Danuty jest Agata Wiśniowska z Urzędu Gminy w Krzywczy. – Malarstwo to wielka pasja artystyczna pani Danuty. Kiedy otwieramy drzwi jej domu, witają nas sztalugi, farby, pędzle i wiele obrazów jej autorstwa. Jedne przedstawiają otaczającą nas przyrodę, w tym też piękno naszej małej ojczyzny. Inspiracją do powstania innych dzieł byli otaczający ją ludzie – rodzina, przyjaciele, znajomi, a nawet zwierzęta. Przez szereg lat powstało wiele interesujących prac, które postanowiliśmy pokazać światu – powiedziała A. Wiśniowska.

Zapraszamy na wystawę!

Prace D. Sapy ujrzą światło dzienne w świetlicy wiejskiej w Krzywczy. Do otwarcia wystawy malarstwa pani Danuty dojdzie w środę, 15 czerwca br. (g. 19), ale my już teraz serdecznie na nią zapraszamy. Potem będzie otwarta codziennie od 16 do 19 czerwca br., w godzinach od 16 do 19. Organizatorem jest UG w Krzywczy i Przedsiębiorstwo Społeczne MassMedia San w Krzywczy.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama