Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie ma już 10 lat. Z tej okazji odbyły się uroczyste obchody.
Historia Lubaczowskiego Strzelca nierozerwalnie łączy się z odzyskaniem i budowaniem niepodległości państwa polskiego na ziemi lubaczowskiej[paywall]. Jak dowiadujemy się ze strony Strzelca, jednostka w obecnym kształcie powstała na bazie funkcjonującej niegdyś w Zespole Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie klasy mundurowej „Służba Graniczna”. Inicjatywa utworzenia Jednostki Strzeleckiej wyszła ze strony dyrektora szkoły Andrzeja Nepelskiego. Sprawy organizacyjne wzięli na swoje barki nauczyciele szkoły: Tomasz Kantor, Jolanta Dral, Piotr Głaz oraz nauczyciele gimnazjów w Oleszycach – Lucjan Mularz i w Horyńcu-Zdroju - śp. Marek Janczura.
Obchody uroczystości rozpoczęto od uroczystej mszy świętej w konkatedrze w Lubaczowie, celebrowanej przez biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusza Leszczyńskiego. Po zakończonej liturgii uczestnicy przemaszerowali na lubaczowski rynek. Tam wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Następnie zgromadzeni mogli zobaczyć musztrę paradną w wykonaniu strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa - Kuli z Rzeszowa oraz defiladę pododdziałów.
Uzupełnieniem uroczystości była wystawa „10 lat odrodzonego Strzelca na Ziemi Lubaczowskiej”, która została zorganizowana w ramach projektu Podkarpackich Inicjatyw Obywatelskich z Funduszu inicjatyw Obywatelskich FIO2017.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze