Reklama

10 września odsłonięcie figur Legionisty i Huzara

Mszą świętą w bazylice archikatedralnej w Przemyślu o godzinie 12.30 rozpoczną się oficjalne uroczystości związane z odsłonięciem figur polskiego Legionisty (Beliniaka) i węgierskiego Huzara (Honveda).

Obie figury z końmi stoją już na Placu Dominikańskim na przemyskim rynku. Po mszy św. właśnie przed na placu przed Bramą Rycerską dojdzie do uroczystego odsłonięcia i  poświęcenia obu figur. Powstały z inicjatywy przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszló Kövera i Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Upamiętniają wydarzenia z okresu I wojny światowej, a także pobytu żołnierzy węgierskich w Twierdzy Przemyśl. Swój udział zapowiedzieli m.in. wspomniani już L. Köver i M. Kuchciński, a także arcybiskup senior Józef Michalik oraz biskup polowy Laszlo Bíró.

Po tej ceremonii chętni będą mogli wysłuchać (g. 16) koncertu węgierskiego muzyka Michała Kovacza, a od godziny 17.30 do godziny 22.00 na rynku odbędzie się festyn. Nie zabraknie występów polskich i węgierskich zespołów, m.in. Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Szigetszentmiklós, Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, Taneczno-Muzycznego Zespołu Ludowego Laszlo Lajtha z Egeru. Program galowy zaprezentuje formacja Węgierskiej Ambasady Muzyki Ludowej: Bathory – Bem – Balatonboglár pod tytułem „Muzyką ludową o przyjaźni polsko-węgierskiej”.

Reklama

W rynku będzie także można skosztować kuchni węgierskiej, której potrawy serwować będzie restauracja Nemzeti Kavehaz z Egeru, a także degustować tzw. hungariki przygotowane przez Węgierskie Ministerstwo Rolnictwa.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    bob - niezalogowany 2016-09-07 21:15:36

    kiedy odsłonicie kilku miejsc parkingowych dla iwailidów, oni też korzystają z urzędu ,  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    erty - niezalogowany 2016-09-07 23:03:31

    Kiedy odsłonięcie pomnika 200 tyś polskich cywili wymordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z band OUN UPA . Przecież to polskie miasto Przemyśl a może się mylę .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    -plus - niezalogowany 2016-09-08 19:16:08

    trafne -> Kiedy odsłonięcie pomnika 200 tyś polskich cywili wymordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z band OUN UPA . Przecież to polskie miasto Przemyśl a może się mylę .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama