Reklama

100-latka z Dynowa i jej 2 lata starsza siostra świętowały urodziny

Swoją „setkę” świętowała w piątek, 28 czerwca, mieszkanka Dynowa Paulina Pustelnik. Piękny jubileusz, choć odrobinę spóźniony – fetowała także tego dnia jej siostra – Józefa Raczycka, która w marcu tego roku skończyła 102 lata. Obie panie mieszkają w Dynowie. Choć los ich nie oszczędzał, zachowały świetną formę i są skarbnicą doświadczeń dla obecnego pokolenia.

W uroczystych urodzinach sióstr uczestniczyli najbliżsi – córka pani Józefy – Helena Wandas i jej mąż Zdzisław, pod których opieką obecnie pozostają. Obie jubilatki są żywymi świadkami historii, bowiem przeżyły pobyt na dalekiej Syberii, stąd na urodzinach nie zabrakło przedstawicieli przemyskiego oddziału Związku Sybiraków – prezes Stanisławy Żak, wiceprezes Joanny Preiss, członka zarządu Mieczysława Tłuczka oraz sekretarza przemyskiego oddziału Mariana Boczara. Ten ostatni – jako członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków z siedzibą w Warszawie – przekazał na ręce jubilatki z okazji setnej rocznicy urodzin list gratulacyjny od prezesa wspomnianej organizacji. Dużo zdrowia, szczęśliwych lat w gronie najbliższych oraz Bożego błogosławieństwa na kolejne lata życia życzyli także pani Paulinie burmistrz Dynowa Zygmunt Frańczak oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Dynowie Anna Nowicka-Hardulak.

Setne urodziny Pauliny Pustelnik i 102. rocznica urodzin Józefy Raczyckiej były okazją do wzruszeń, ale też i dramatycznych wspomnień z czasów zsyłki na „nieludzką ziemię”. Siostry razem z rodzicami oraz rodzeństwem w lutym 1940 r. zostały deportowane na Ural, do Swierdłowska, gdzie pracowały w tartaku. Z niedożywienia zmarli tam ich matka i brat. Po około 2 latach pobytu na Sybirze, zostały przesiedlone do Uzbekistanu. Tam, w kołchozie, spędziły kolejne 2 lata. Po 6 latach razem z ojcem wróciły do Polski, osiedlając się w okolicy Lidzbarka Warmińskiego. W rodzinne strony wrócili dopiero w 1958 roku. Zarówno pani Paulina, jak i jej siostra Józefa są członkiniami przemyskiego oddziału Związku Sybiraków.

Reklama


Również siostra stulatki – Józefa Raczycka – może się pochwalić pięknym wiekiem. W marcu tego roku skończyła 102 lata.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ewa - niezalogowany 2019-07-15 19:56:59

    No to 120 lat ! życzymy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Sylwia - niezalogowany 2019-07-20 11:04:34

    Moja babcia z okolic Dynowa ma 96 lat. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy wielu lat w zdrowiu i pogody ducha.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama