Po raz pierwszy w historii miasta 21 września br. na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród pieniężnych najzdolniejszym uczniom przemyskich szkół wszystkich szczebli w ramach Programu Stypendialnego. Łączna kwota przeznaczona na stypendia wyniosła 100 tys. zł.
Na pomysł stworzenia „Programu Stypendialnego” wpadł były podkarpacki kurator oświaty, obecnie przemyski radny Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Karasiński. Zainteresował inicjatywą władze miasta, partyjne koleżanki i kolegów, a także pozostałych przemyskich radnych. Powstała nieformalna grupa robocza złożona z: M. Karasińskiego, wiceprzewodniczącego rady Adama Łozińskiego, sekretarza miasta Dariusza Łapy, dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 Doroty Wiech-Iwaneczko, byłego dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Joanny Tomczyk, dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury Stanisława Karszynia, naczelnika Wydziału Edukacji UM w Przemyślu Elżbiety Tarnawskiej oraz inspektor tegoż wydziału Anny Kozłowskiej[paywall]. Na sesję 19 czerwca br. przygotowany został projekt uchwały w tej sprawie. Przeszedł jednogłośnie, więc ścieżka do przyznania pierwszych stypendiów za rok szkolny 2016 – 2017 była otwarta.
Stypendia przyznane zostały uzdolnionym uczniom z Przemyśla, tym, którzy legitymują się wybitnymi wynikami w nauce (średnia ocen powyżej 5,5 w szkołach podstawowych, 5,2 w gimnazjach, 5,0 w szkołach ponadgimnazjalnych), jak i tym, którzy mają szczególne osiągnięcia w konkursach, turniejach czy olimpiadach przedmiotowych. Okazało się, że takich osób jest aż 135. Wśród nagrodzonych było 24 uczniów ze szkół podstawowych (3 za szczególne osiągnięcia), 42 uczniów z gimnazjów (2 za szczególne osiągnięcia) oraz 69 ze szkół ponadgimnazjalnych (8 za szczególne osiągnięcia).
Gospodarzem uroczystości w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu była naczelnik Wydziału Edukacji UM w Przemyślu Elżbieta Tarnawska. Wręczenia stypendiów dokonali zastępca prezydenta miasta Janusz Hamryszczak i sekretarz miasta D. Łapa. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: posłowie Marek Rząsa (PO) i Wojciech Bakun (Kukiz’15), przemyscy radni, przedstawiciele Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy szkół oraz rodzice.
Zastępca prezydenta Przemyśla J. Hamryszczak: – Bardzo się cieszę, że to ja powiem do was tych kilka słów, a nie prezydent miasta Robert Choma. Byłoby mu pewnie niezręcznie chwalić siebie samego. To on jest ojcem tego sukcesu, to on zaprojektował program stypendialny. Dziękuję także panu sekretarzowi miasta Dariuszowi Łapie, pracownikom wydziału edukacji i wreszcie radnym, którzy przyczynili się do tego, że po raz pierwszy możemy wręczyć stypendia aż 135 uczniom. To świadczy o wysokim poziomie nauczania i o młodzieży, która jest w stanie podołać wyzwaniom. Jest taka stara maksyma, że świat jest utrzymywany oddechem dzieci, spieszących do szkoły. Jesteście naszą radością i nadzieją, na dobrą przyszłość naszego miasta i narodu. Życzę wam, aby nauka była największym pokarmem dla waszego rozumu.
Szkoła Podstawowa nr 1: Julia Smotrycka, Natalia Celarek.
Szkoła Podstawowa nr 4: Hanna Kalandyk, Aleksandra Kowalik, Martyna Hajduk, Konrad Ams, Bernadeta Mik, Emilia Dryjańska, Izabela Wujec.
Szkoła Podstawowa nr 5: Karolina Błaszczyszyn.
Szkoła Podstawowa nr 11: Alicja Cynar, Katarzyna Dąbek.
Szkoła Podstawowa nr 14: Zofia Czaja, Wiktoria Gudzelak, Wiktoria Markiewicz.
Szkoła Podstawowa nr 16 przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi: Julia Bajorska, Karolina Kupińska, Michał Tkaczyk, Martyna Stecyk, Tymoteusz Sulik, Julia Szczurko.
Gimnazjum nr 5: Aleksandra Stachniak, Karolina Basista, Justyna Wojtanowska, Kinga Kowalczyk, Bartłomiej Pyś, Amelia Ozibko, Gabriela Szczepanowicz, Korneliusz Banaś, Gabriela Osada, Artur Ams, Paulina Strylewicz, Aleksander Szałyga.
Gimnazjum przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi: Lilia Jędrychowska, Michalina Lizoń, Patrycja Polińska, Joanna Świszcz.
Gimnazjum i Liceum przy Zespole Szkół Salezjańskich: Katarzyna Urban, Agata Żurek, Oktawia Krytak, Maja Rogus, Joanna Pacławska, Magdalena Piasecka, Julia Warecka, Joanna Wujec, Jakub Blicharski, Jakub Folta, Natalia Góras, Dominik Łuczyński.
Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego: Oktawiusz Doroszuk, Michał Dyrda, Joanna Opryszko, Jakub Siuta, Kacper Kraśnik, Michał Jarosz.
Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów II LO „Morawa” w Przemyślu: Agnieszka Bąk, Michał Saturczak, Małgorzata Sielska, Weronika Wańczowska, Wiktoria Kowalik, Justyna Kowalik, Maria Kochmańska, Iwona Mazurek, Julia Witkowska, Emilia Popławska.
Zespół Szkół Muzycznych: Anna Betleja, Katarzyna Kociuba, Julia Mazurek, Konstancja Bukojemska, Martyna Horochowik, Katarzyna Baszak, Anna Bodziak, Karolina Kocyła, Zofia Maćkowiak, Mateusz Mazurek, Wojciech Gazda, Krzysztof Polnik, Izabela Bajda, Anna Szamli.
I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego: Wiktoria Suchy, Izabela Jabłońska, Sara Marczuk, Grzegorz Adamek, Ignacy Kuchciński, Krystian Walat, Aleksandra Biczek, Katarzyna Domagalska, Julia Kurcz, Joanna Szpunar, Małgorzata Krytak, Klaudia Godos, Martyna Pacanowska, Karol Olejnik, Julia Szewczyk, Przemysław Jabłecki, Natalia Serwin, Andrzej Czternastek, Weronika Geroń, Justyna Żołnierz, Jan Busz, Julia Zajlo, Kinga Cwynar, Paweł Pawłucki.
II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego: Maciej Świszcz, Bartłomiej Haszczyn, Aleksandra Herbut, Weronika Benedyk, Emilia Bugira, Jakub Kawka, Mikołaj Popławski, Dawid Perłak, Szymon Prusak, Wiktor Słaby, Karol Hamielec, Monika Lusio, Agnieszka Haszczyn, Edyta Nuckowska, Aleksandra Kuc, Bartosz Goławski, Kasandra Gałajda, Szymon Janczak, Paweł Strzępek, Kacper Walciszewski, Mikołaj Kleszcz.
Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego: Dawid Kuźmiński, Piotr Krawiec, Klaudia Witoszyńska, Michał Maciołek, Mateusz Magryś, Mateusz Gigoń, Bogusław Obszarny, Tomasz Maciejowski, Jakub Wojnarowicz, Anna Serwin, Aleksandra Koterbicka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kawał dnia.,.. Przemyśl wygospodarował , tacy wielcy gospodarze. Raczej komu zabrali że dać te marne niby stypendia. Pic na wodę po raz kolejny.
wygospodarował-czytaj zabrał zapewne jakiejś spółce Miejskiej
Promocja zdolnych nie nadających się na zmywak to bardzo szczytny cel.Mam nadzieję,ze na stałe wejdzie do kalendarza i przy znacznie większych środkach.Tylko mądre narody inwestują i to bardzo dużo w zdolną młodzież dając i możliwość rozwoju swojej osobowości,która zawsze i to wielokrotnie się zwraca.I to powinno byc naszym wspólnym kosztem ujete w ramach budżetu na każdy rok.
Kawał dnia.,.. Przemyśl wygospodarował , tacy wielcy gospodarze. Raczej komu zabrali że dać te marne niby stypendia. Pic na wodę po raz kolejny.
wygospodarował-czytaj zabrał zapewne jakiejś spółce Miejskiej
Promocja zdolnych nie nadających się na zmywak to bardzo szczytny cel.Mam nadzieję,ze na stałe wejdzie do kalendarza i przy znacznie większych środkach.Tylko mądre narody inwestują i to bardzo dużo w zdolną młodzież dając i możliwość rozwoju swojej osobowości,która zawsze i to wielokrotnie się zwraca.I to powinno byc naszym wspólnym kosztem ujete w ramach budżetu na każdy rok.