W czwartek, 16 października, w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej) odbyła się uroczystość jubileuszowa związana z dwudziestoleciem funkcjonowania Muzeum w szesnastowiecznej kamienicy, nazywanej od nazwiska pierwszych właścicieli kamienicą Brzykowską oraz w przyległej do niej kamienicy Serbańska 7.
Jakie były początki Muzeum Historii Miasta Przemyśla?
W 1997 roku obie kamienice zostały przekazane na własność Muzeum Narodowemu – opowiada Anna Jodłowska, która od pięciu lat kieruje muzealną placówką. Cztery lata później rozpoczęły się prace remontowo- adaptacyjne ze środków Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz budżetu państwa i w dwa tysiące piątym roku dyrektor Muzeum Narodowego Mariusz Jerzy Olbromski oraz prezydent Przemyśla Robert Choma uroczyście otworzyli nowe i wtedy jedyne w mieście muzeum. Trzy lata później oddano do użytku nowy gmach przy placu Berka Joselewicza i tam do nowych przestronnych wnętrz przeniesiono zbiory. Wtedy trochę zmienił się profil wystaw w kamienicy.
Co się zmieniło?
Od tego momentu do dziś muzeum opowiada o przeszłości miasta w nieco inny sposób. Pokazuje historię poprzez pryzmat ludzi ważnych dla rozwoju Przemyśla, takich jak: Marian Stroński, Bernard Henner, Adam Wysocki czy Artur Malawski. Nasza przygoda muzealnicza trwa. Odwiedzają nas wycieczki i indywidualni zwiedzający. W ofercie mamy stałe ekspozycje: dziewiętnastowieczne fotograficzne atelier Hennera, trzy sale poświęcone twórczości malarskiej przemyskiego artysty Mariana Strońskiego oraz dawną klasę szkolną, w której najmłodsi zwiedzający, oglądając stare ławki i pomoce naukowe ze szkolnych gabinetów, dziwią się, że na stole nauczycielskim nie ma komputera. Chyba najbardziej atrakcyjne dla zwiedzających jest pieczołowicie odtworzone mieszczańskie wnętrze składające się z salonu, sypialni i kuchni. Zwłaszcza panie, oglądając wyposażenie dawnej kuchni prababci, dziwią się, jak można było dawniej gotować, bez wody, bez gazu, lodówki i kuchennych robotów.
Na tym chyba nie kończy się działalność muzeum w kamienicy?
– Oprócz wystaw stałych nasze muzeum organizuje wystawy czasowe związane z rocznicami, sylwetkami przemyślan albo nawiązujące do obrzędowości bożonarodzeniowej, wielkanocnej czy zwyczajów andrzejkowych. W placówce funkcjonuje też Mała Galeria Fotografii. Cały czas staramy się uatrakcyjniać naszą ofertę, organizując wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi. Dużą wagę przykładamy do edukacji, organizując warsztaty rękodzielnictwa nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Warto też wspomnieć o tym, że trasa podziemna zaczynająca się pod ratuszem kończy się w naszej kamienicy i zwiedzający wychodząc z podziemi, znowu trafiają w dawne klimaty.
Dziękuję za prezentację działalności Muzeum Historii Miasta Przemyśla.
J.S.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze