Reklama

20 lat w kamienicy nr 9

27/10/2025 18:05

W czwartek, 16 października, w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej) odbyła się uroczystość jubileuszowa związana z dwudziestoleciem funkcjonowania Muzeum w szesnastowiecznej kamienicy, nazywanej od nazwiska pierwszych właścicieli kamienicą Brzykowską oraz w przyległej do niej kamienicy Serbańska 7.

Jakie były początki Muzeum Historii Miasta Przemyśla?

W 1997 roku obie kamienice zostały przekazane na własność Muzeum Narodowemu – opowiada Anna Jodłowska, która od pięciu lat kieruje muzealną placówką. Cztery lata później rozpoczęły się prace remontowo- adaptacyjne ze środków Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz budżetu państwa i w dwa tysiące piątym roku dyrektor Muzeum Narodowego Mariusz Jerzy Olbromski oraz prezydent Przemyśla Robert Choma uroczyście otworzyli nowe i wtedy jedyne w mieście muzeum. Trzy lata później oddano do użytku nowy gmach przy placu Berka Joselewicza i tam do nowych przestronnych wnętrz przeniesiono zbiory. Wtedy trochę zmienił się profil wystaw w kamienicy.

Reklama

Co się zmieniło?

Od tego momentu do dziś muzeum opowiada o przeszłości miasta w nieco inny sposób. Pokazuje historię poprzez pryzmat ludzi ważnych dla rozwoju Przemyśla, takich jak: Marian Stroński, Bernard Henner, Adam Wysocki czy Artur Malawski. Nasza przygoda muzealnicza trwa. Odwiedzają nas wycieczki i indywidualni zwiedzający. W ofercie mamy stałe ekspozycje: dziewiętnastowieczne fotograficzne atelier Hennera, trzy sale poświęcone twórczości malarskiej przemyskiego artysty Mariana Strońskiego oraz dawną klasę szkolną, w której najmłodsi zwiedzający, oglądając stare ławki i pomoce naukowe ze szkolnych gabinetów, dziwią się, że na stole nauczycielskim nie ma komputera. Chyba najbardziej atrakcyjne dla zwiedzających jest pieczołowicie odtworzone mieszczańskie wnętrze składające się z salonu, sypialni i kuchni. Zwłaszcza panie, oglądając wyposażenie dawnej kuchni prababci, dziwią się, jak można było dawniej gotować, bez wody, bez gazu, lodówki i kuchennych robotów.

Reklama

Na tym chyba nie kończy się działalność muzeum w kamienicy?

– Oprócz wystaw stałych nasze muzeum organizuje wystawy czasowe związane z rocznicami, sylwetkami przemyślan albo nawiązujące do obrzędowości bożonarodzeniowej, wielkanocnej czy zwyczajów andrzejkowych. W placówce funkcjonuje też Mała Galeria Fotografii. Cały czas staramy się uatrakcyjniać naszą ofertę, organizując wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi. Dużą wagę przykładamy do edukacji, organizując warsztaty rękodzielnictwa nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Warto też wspomnieć o tym, że trasa podziemna zaczynająca się pod ratuszem kończy się w naszej kamienicy i zwiedzający wychodząc z podziemi, znowu trafiają w dawne klimaty.

Reklama

Dziękuję za prezentację działalności Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

J.S.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama