Reklama

20 osób oskarżonych o zakłócenie procesji na cmentarz

04/07/2017 17:00

Pod koniec czerwca br. Prokuratura Rejonowa w Przemyślu skierował do tutejszego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 20 osobom, które zakłóciły ubiegłoroczną procesję na Ukraiński Cmentarz Wojenny. Na nekropolii pochowani są żołnierze i oficerowie Ukraińskiej Republiki Ludowej walczący w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego.

Według śledczych oskarżeni, „działając wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi nieletnimi osobami, a także ustalonymi i nieustalonymi sprawcami, wobec których wyłączono materiały do odrębnego prowadzenia, złośliwie przeszkadzali w wykonywaniu kultu religijnego[paywall] Kościoła Greckokatolickiego w postaci przejścia ulicami miasta w procesji związanej z obchodami dnia pamięci PANACHYDY, w ten sposób, że znieważali słowami wulgarnymi, powszechnie uznanymi za obelżywe grupę ludności uczestniczącą w procesji z powodu ich ukraińskiej przynależności narodowej oraz przemocą polegającą na wtargnięciu i przytrzymywanie ustalonych co do tożsamości osób, znajdujących się na czele procesji, uniemożliwili ustalonym 27 uczestnikom dalszy przemarsz”. Dodatkowo kilku z oskarżonych odpowie za uszkodzenia ciała 2 uczestników procesji. Jak wynika z aktu oskarżenia stosowali wobec nich przemoc w postaci uderzania i szarpania za ubrania. U jednego z nich spowodowali obrażenia ciała w postaci stłuczenia i sińca lewego przedramienia oraz otarć naskórka ramienia prawego.

Szukają mężczyzny ze zdjęcia

Do zdarzenia, o którym mowa doszło w czerwcu ub. roku podczas procesji grekokatolików i prawosławnych, którzy po mszy w soborze archikatedralnym szli na Ukraiński Cmentarz Wojenny w Przemyślu. Tam modlili się w intencji strzelców siczowych Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, walczący w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego. W momencie przejścia procesji, na ulicy Słowackiego grupa około 20 osób związanych ze środowiskiem narodowców wyszła na jezdnię. Idącemu z przodu mężczyźnie podarto koszulkę, która – ich zdaniem – nawiązywała do symboli UPA, a według przedstawicieli Związku Ukraińców w Polsce, była ukraińskim strojem ludowym. W trakcie procesji jeden z jej uczestników krzyczał: „Jeszcze Polska nie zginęła, ale musi zginąć”. Po uroczystości przedstawiciel Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich złożył doniesienie do prokuratury w związku ze wspomnianym wyżej okrzykiem. Ta wszczęła śledztwo w sprawie publicznego znieważania Rzeczypospolitej Polskiej poprzez wypowiadanie obraźliwych słów. W marcu br. Komenda Miejska Policji w Przemyślu na polecenie prokuratury opublikowała na swoich stronach internetowych zdjęcie mężczyzny, którego wizerunek zarejestrowano na filmie dokumentującym czerwcowy incydent. To prawdopodobnie on miał dopuścić się opisanego czynu.

Reklama

Wzniósł okrzyk „śmierć Ukraińcom”

Oprócz wspomnianego aktu oskarżenia do sądu – tym razem okręgowego – trafił również inny. Ma on związek w wydarzeniem podczas grudniowego marszu pamięci Orląt Przemyskich i Lwowskich z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, harcerzy, działaczy ONR, Młodzieży Wszechpolskiej, kibiców miejscowych klubów Polonii i Czuwaju. W trakcie przejścia obok Ukraińskiego Domu Narodowego w Przemyślu jego uczestnik wzniósł okrzyk „śmierć Ukraińcom”. Odpowiedzialność za ten czyn śledczy przypisują 30-letniemu mieszkańcowi Ropczyc. Odpowie za stosowanie groźby bezprawnej wobec grupy osób ze względu na narodowość ukraińską oraz publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

– Tego rodzaju przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności – informuje prokurator Marta Pętkowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. – Mężczyzna potwierdził, że brał udział w marszu, ale nie przyznał się do zarzucanego mu czynu – dodaje prokurator Pętkowska.

Reklama

Organizatorzy marszu zdecydowali odcięli się od incydentu. Ich zdaniem było to działanie o charakterze prowokacyjnym.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Piotr - niezalogowany 2017-07-04 17:50:24

    Były pieśni religijne? Nie były. Więc to nie była procesja TYLKO BANDEROWSKA ZBIERANINA. Wyperdalać szerszenie z Polski. I to kurvva w podskokach!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    viktorino_383 2017-07-04 18:07:04

    Won Ukraińcy z Polskiego Przemyśla razem ze swoim konsulem honorowym tajnym współpracownikiem o pseudonimie "szary"http://kresy.pl/wydarzenia/przemysl-konsul-honorowy-ukrainy-tajnym-wspolpracownikiem-z-sb/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2017-07-04 18:16:00

    To nie była procesja tylko pochód . . Co robi grób morderców z OUN UPA na cmentarzu wojskowym , na którym są pochowani Striłci Siczowi . Itd , itp .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama