Pod koniec czerwca br. Prokuratura Rejonowa w Przemyślu skierował do tutejszego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 20 osobom, które zakłóciły ubiegłoroczną procesję na Ukraiński Cmentarz Wojenny. Na nekropolii pochowani są żołnierze i oficerowie Ukraińskiej Republiki Ludowej walczący w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego.
Według śledczych oskarżeni, „działając wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi nieletnimi osobami, a także ustalonymi i nieustalonymi sprawcami, wobec których wyłączono materiały do odrębnego prowadzenia, złośliwie przeszkadzali w wykonywaniu kultu religijnego[paywall] Kościoła Greckokatolickiego w postaci przejścia ulicami miasta w procesji związanej z obchodami dnia pamięci PANACHYDY, w ten sposób, że znieważali słowami wulgarnymi, powszechnie uznanymi za obelżywe grupę ludności uczestniczącą w procesji z powodu ich ukraińskiej przynależności narodowej oraz przemocą polegającą na wtargnięciu i przytrzymywanie ustalonych co do tożsamości osób, znajdujących się na czele procesji, uniemożliwili ustalonym 27 uczestnikom dalszy przemarsz”. Dodatkowo kilku z oskarżonych odpowie za uszkodzenia ciała 2 uczestników procesji. Jak wynika z aktu oskarżenia stosowali wobec nich przemoc w postaci uderzania i szarpania za ubrania. U jednego z nich spowodowali obrażenia ciała w postaci stłuczenia i sińca lewego przedramienia oraz otarć naskórka ramienia prawego.
Do zdarzenia, o którym mowa doszło w czerwcu ub. roku podczas procesji grekokatolików i prawosławnych, którzy po mszy w soborze archikatedralnym szli na Ukraiński Cmentarz Wojenny w Przemyślu. Tam modlili się w intencji strzelców siczowych Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, walczący w latach 1918-1920 r. pod wodzą Semena Petlury u boku Józefa Piłsudskiego. W momencie przejścia procesji, na ulicy Słowackiego grupa około 20 osób związanych ze środowiskiem narodowców wyszła na jezdnię. Idącemu z przodu mężczyźnie podarto koszulkę, która – ich zdaniem – nawiązywała do symboli UPA, a według przedstawicieli Związku Ukraińców w Polsce, była ukraińskim strojem ludowym. W trakcie procesji jeden z jej uczestników krzyczał: „Jeszcze Polska nie zginęła, ale musi zginąć”. Po uroczystości przedstawiciel Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich złożył doniesienie do prokuratury w związku ze wspomnianym wyżej okrzykiem. Ta wszczęła śledztwo w sprawie publicznego znieważania Rzeczypospolitej Polskiej poprzez wypowiadanie obraźliwych słów. W marcu br. Komenda Miejska Policji w Przemyślu na polecenie prokuratury opublikowała na swoich stronach internetowych zdjęcie mężczyzny, którego wizerunek zarejestrowano na filmie dokumentującym czerwcowy incydent. To prawdopodobnie on miał dopuścić się opisanego czynu.
Oprócz wspomnianego aktu oskarżenia do sądu – tym razem okręgowego – trafił również inny. Ma on związek w wydarzeniem podczas grudniowego marszu pamięci Orląt Przemyskich i Lwowskich z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, harcerzy, działaczy ONR, Młodzieży Wszechpolskiej, kibiców miejscowych klubów Polonii i Czuwaju. W trakcie przejścia obok Ukraińskiego Domu Narodowego w Przemyślu jego uczestnik wzniósł okrzyk „śmierć Ukraińcom”. Odpowiedzialność za ten czyn śledczy przypisują 30-letniemu mieszkańcowi Ropczyc. Odpowie za stosowanie groźby bezprawnej wobec grupy osób ze względu na narodowość ukraińską oraz publicznie nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych.
– Tego rodzaju przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności – informuje prokurator Marta Pętkowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. – Mężczyzna potwierdził, że brał udział w marszu, ale nie przyznał się do zarzucanego mu czynu – dodaje prokurator Pętkowska.
Organizatorzy marszu zdecydowali odcięli się od incydentu. Ich zdaniem było to działanie o charakterze prowokacyjnym.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Były pieśni religijne? Nie były. Więc to nie była procesja TYLKO BANDEROWSKA ZBIERANINA. Wyperdalać szerszenie z Polski. I to kurvva w podskokach!
Won Ukraińcy z Polskiego Przemyśla razem ze swoim konsulem honorowym tajnym współpracownikiem o pseudonimie "szary"http://kresy.pl/wydarzenia/przemysl-konsul-honorowy-ukrainy-tajnym-wspolpracownikiem-z-sb/
To nie była procesja tylko pochód . . Co robi grób morderców z OUN UPA na cmentarzu wojskowym , na którym są pochowani Striłci Siczowi . Itd , itp .
Dlaczego redaktor pomija iż na cmentarzu pochowano szczątki upowców ekshumowanych w Birczy?
Podczas jakże uroczystego pochówku 7 lipca 2000 r. spoczęły tutaj kości upowców odnalezione i ekshumowane na koszt państwa polskiego z Birczy i Lisznej a mieszkańcy tychże okolic, pamiętający terror UPA wobec ludności polskiej, nie zgodzili się na pochowanie „banderowców” na miejscowych cmentarzach.
>>Prokuratura Rejonowa w Przemyślu skierował do tutejszego Sądu<<Pisze się >skierowała< !Polska język jednak za trudna dla redaktorów "ŻP"
Jestescie koczowniczym narodem wasze ziemie to rejony Finlandii nigdy nie mieliście państwa to tylko chwilowa anomalia a do Słowian to wam bardzo daleko
jeba... Kabanów oszuści .kłamcy mordowali kobiety starców dzieci i najlepiej płody
Byłem, widziałem. Wszyscy niewinni... Tyle w temacie.
norweska mądrala... za pieniądze z funduszy norweskich. Nie taka jest prawda! na północy Polski być może i tak, ale całe południe to karpaccy wędrowcy, pasterze, myśliwi. Więcej obiektywizmu, nauki i wszechstronnej wiedzy!!!
Co to za dziwny kraj....! A niby to jest państwo prawa!!! Więc jak to jest? Upamiętnienia ukraińskie powstają nielegalnie, jak grzyby po deszczu, bez jakiegokolwiek pozwolenia i czyjejkolwiek wiedzy. NIKT ich nie rozbiera, bo władze samorządowe są "głuche", wszak wybory znów będą za 4 lata, więc po co się narażać?!Polskie pomniki z lat 70.tych, które czciły pamięć wojska polskiego, milicjantów, społeczników którzy mieli odwagę przeciwstawić się bandom OUN - UPA w późnych lat 40.XX wieku (1945-50) - upamiętnienia te powstały legalnie, ze wszystkimi pozwoleniami i honorami przy otwarciu... - są ROZBIERANE, DELEGALIZOWANE, OKRADANE Z TABLIC, PRZEKSZTAŁCANE....!!! Legalne się rozbiera, a na nielegalne przymyka się oczy. Więc jak to jest z prawdą i prawem w tym naszym kraju!!!
PISoBOLSZEWICKA szczujnia wyległa z nor.
Te komentarze mnie strasznie rozbawiły.Jak można wymagać od polaków tolerancji dla innego narodu jak sami siebie nie szanują
No właśnie , szedł facio krzyczał Polska zginąć musi.......... a Polacy udawali , że nie słyszą .
Tak to mysliwi swój talent myśliwski pokazali na Wołyniu
Czyli Piotrek B.,Piotrek L.,Maciek K.,Adrian M. I Grzesiek N. którzy to w czasie ,,procesji" ranili pana Zenona K. bijąc go i szarpiąc za ubranie.Ponadto Piotrek L.,Kamil Ch. I Adrian P. naruszyli nietykalność cielesną pana Piotra K., bijąc go,kopiąc i szarpiąc za ubranie.
Były pieśni religijne? Nie były. Więc to nie była procesja TYLKO BANDEROWSKA ZBIERANINA. Wyperdalać szerszenie z Polski. I to kurvva w podskokach!
Won Ukraińcy z Polskiego Przemyśla razem ze swoim konsulem honorowym tajnym współpracownikiem o pseudonimie "szary"http://kresy.pl/wydarzenia/przemysl-konsul-honorowy-ukrainy-tajnym-wspolpracownikiem-z-sb/
To nie była procesja tylko pochód . . Co robi grób morderców z OUN UPA na cmentarzu wojskowym , na którym są pochowani Striłci Siczowi . Itd , itp .