Rozbudowana Podziemna Trasa Turystyczna oficjalnie otwarta! Znakomicie zaaranżowana sieć podziemnych korytarzy i piwnic, połączona z gustownie skomponowaną nowoczesnością, sprawia, że jest to z pewnością wielka atrakcja i dla przemyślan, i turystów, do których dyspozycji jest m.in.: aż 30 pomieszczeń, 68 stanowisk multimedialnych, 22 strefy dźwiękowe, interaktywny hologram z makietą rynku czy sala kinowa z odtwarzanym filmem w technologii 3D.
Zawsze coś wynika z czegoś. To, co zostało oddane do użytku 30 marca br., nie byłoby możliwe, gdyby nie potężne finansowe wsparcie z zewnątrz.
Ale wszystko zaczęło się przed 24 latami. To wówczas obecny przemyski radny Jerzy Krużel odkrył dla Przemyśla sieć podziemnych korytarzy i kilkukondygnacyjnych piwnic.
Początek otwartej w czwartek, 30 marca br., trasy to znane wcześniej kilkanaście piwnic pod budynkiem przemyskiego magistratu. Piwnic, które dla świata odkryli wymienieni powyżej, ale i inni, którzy dołożyli do tego cegiełkę.
Potem droga wiedzie przez zabytkowy kolektor sanitarny i nowo budowany łącznik podziemny wprost do piwnic budynku Rynek 9. To adres siedziby Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Jedno w wyjść znajduje się w budynku przy ul. Serbańskiej 7, który jest we władaniu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
– Wszystkim zaangażowanym w ten projekt wielkie dzięki. Wielkie słowa uznania składam na ręce pan profesora Motylewicza, który kierował naszymi poczynaniami w kwestiach merytorycznych. Pokazujemy złoty wiek w dziejach Przemyśla.
Jako miasto niczego nie musimy udawać, nie musimy pisać historii na nowo. Mamy tak bogatą historię, że ta trasa i opowieści w niej przedstawione to ledwie malutki procencik tego, co mamy do zaoferowania, o czym możemy opowiedzieć światu. Ta trasa ma zachęcić do dalszego poznawania Przemyśla, do zakochania się w nim – powiedział podczas inauguracji rozbudowanej trasy prezydent miasta Wojciech Bakun.
Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali: Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot, naczelnik Wydziału Inwestycji, Strategii Rozwoju i Funduszy Europejskich UM Przemyśl Beata Bielecka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz, przedstawiciel wykonawcy prac Andrzej Pelczar oraz przewodniczący RM w Przemyślu Robert Bal.
Obiekt poświęcił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek.
„Złoty wiek miasta. Jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny” – to hasło, które od początku przyświeca temu przedsięwzięciu.
Scenografia trasy łatwym językiem opisuje w atrakcyjnej i interaktywnej formie renesansowe, nadsańskie miasto „złotego wieku”. Zwiedzający mają możliwość odwiedzenia aż 30 pomieszczeń. Podziemny układ piwnic został tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta.
Łączny koszt inwestycji to ponad 13 mln zł. Projekt został realizowany przez samorząd Przemyśla w partnerstwie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Operatorem zarządzającym Podziemną Trasą Turystyczną w Przemyślu jest krakowska firma Klavo.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze