Tym razem z Czadu, z malutkiej miejscowości Gam, dotarła do Przeworska radosna nowina o uruchomieniu kolejnej studni, która została ufundowana dzięki pieniądzom zebranym przez Grupę Charytatywną Akcji Katolickiej w Przeworsku, której przewodzi Ryszard Łuczyk.
Pomysł narodził się w 2012 r. Wówczas członkowie Grupy Charytatywnej Akcji Katolickiej, działającej przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku, przyłączyli się do akcji ,,Makulatura na misję”. Dzięki zbiórce makulatury, która została później sprzedana, sfinansowano budowę pierwszej studni w Afryce, której nadano imię św. Andrzeja Boboli. Od tej pory organizatorzy zbiórek pomogli zapewnić pitną wodę kilkunastu tysiącom mieszkańcom Czarnego Lądu. Budowa jednej studni to koszt ponad 4 tys. euro. W ciągu 11 lat w sześciu afrykańskich krajach powstało aż 35 studni głębinowych.
– Nie przestajemy. Aby móc kontynuować passę i zapewnić mieszkańcom Afryki wodę zdatną do picia, cały czas poszukujemy kolejnych firm, szkół czy uczelni, które włączyłyby się w zbiórkę surowców wtórnych. Osoby czy instytucje, które zdecydują się na organizację zbiórki, nie ponoszą żadnych kosztów. Organizacją kontenera recyklingowego zajmujemy się my
Reklama
– powiedział R. Łuczyk[paywall].
Kilka dni temu R. Łuczyk otrzymał e-maila z wioski Gam z Czadzie od ks. Edwarda Ryfy, misjonarza, pochodzącego z Gniuewczyny Łańcuckiej. Oto jego fragmenty:
To już 36. studnia w Afryce, która powstała dzięki akcji zainicjowanej przez Grupę Charytatywną Akcji Katolickiej w Przeworsku. Warto wiedzieć, że każda otrzymuje imię osoby ważnej dla Kościoła, na wszystkich są informacje o darczyńcach z Podkarpacia.
Co istotne, każdy, kto chce wesprzeć akcję, może to zrobić, oddając makulaturę. Czasami się zdarza, iż ktoś, kto jej nie ma, chce wspomóc akcję, oferując pieniądze. Jednak organizatorzy ich nie przyjmują. Interesuje ich tylko makulatura.
Dowolny rodzaj makulatury można zanieść do odpowiednio oznaczonego kontenera. Obecnie jest ich kilkanaście na Podkarpaciu, w różnych miejscowościach, najczęściej przy kościołach lub szkołach. Jak poinformował R. Łuczyk, w br. mają być uruchomione kolejne dwie studnie, a dwie następne w przyszłym roku. Każda w innej miejscowości, w innym afrykańskim kraju. Informacji na temat zbiórki, możliwości przekazania makulatury lub ustawienia kontenera udziela R. Łuczyk (tel. 504 168-549).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze