Reklama

4 miasta – Street photo w Małej Galerii

11/05/2017 11:00

Autorem kolejnej wystawy czynnej w Małej Galerii Fotografii, działającej w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9), jest jarosławianin Michał Mach, który pokazał zestaw zatytułowany 4 miasta – Street photo.

Eksponowane fotografie powstały na przełomie lat 2016/2017, w Pradze, Budapeszcie, Wiedniu i Brnie. Łączy je autorska koncepcja oraz modny ostatnio gatunek fotografii, z angielskiego nazwany street photo. Najogólniej rzecz ujmując, street photo to fotografowanie życia w publicznej przestrzeni – na ulicy, w metrze, na targu czy teatralnym foyer.

Choć dzisiaj takich zdjęć powstają miliony, mistrzów w tej dziedzinie jest niewielu[paywall], bo wbrew powszechnemu mniemaniu to wcale nie jest łatwy rodzaj fotografii. Przede wszystkim nie jest to reportaż, który powinien być opowieścią zbudowaną z kilku zdjęć, mającą początek i koniec. Natomiast w street photo liczą się „strzelone na gorąco” pojedyncze zdjęcia, pokazujące jedynie wycinek rzeczywistości, który w tym momencie zafrapował autora.

Oprócz opanowania techniki fotografowania, budowy obrazu w fotografii ulicznej liczy się refleks, błyskawiczna analiza sytuacji, a przede wszystkim pokonanie psychicznej bariery podczas pracy wśród ludzi. Praca „streetera” wymaga szczególnej wrażliwości, gdyż jest ciągłym balansowaniem na granicy, którą można łatwo przekroczyć, naruszając prywatność fotografowanych osób.

Widziałem dwie wystawy Michała Macha i uważam, że świetnie sobie radzi z aparatem na ulicy. Tytułowe Cztery miasta to udana próba syntezy: czterech kultur, języków i atmosfery charakterystycznej dla tych aglomeracji. Dobrze, że autor, sprowadzając fotografie do czerni i bieli, zrezygnował z kakofonii wielkomiejskich kolorów, co ułatwia odbiorcy skupienie się na przejawach wielkomiejskiego życia, czyli na tym, co najważniejsze w street photo.

Jednak jak dla mnie czarno-białe fotografie sprawiają wrażenie zbyt „podrasowanych”, a przez to uproszczonych. Wolałbym trochę mniejszy kontrast, bo uważam, że życie w przestrzeni publicznej nie jest jedynie czarno-białe. Pomiędzy tymi odcieniami jest jeszcze sporo, równie intrygujących szarości i niedopowiedzeń. 


fot.Jacek Szwic
Wernisaż wystawy 4 miasta. Street photo.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama