Duńskie Fundacje Velux przyznały jarosławskiemu oddziałowi Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym 4-milionową dotację na budowę Centrum Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka. Planowana przy ulicy 3 Maja inwestycja ma ruszyć już w czerwcu. Zakończenie budowy przewidziano w marcu przyszłego roku.
– Centrum Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka, którego budowę przy ulicy 3 Maja 39 zamierzamy rozpocząć już w czerwcu, będzie służyło dzieciom oraz ich rodzinom. Będzie też przygotowywało profesjonalne opiekunki pomagające małym niepełnosprawnym dzieciom – mówił M. Mituś. O wsparciu zapewniali przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, a samorząd województwa podkarpackiego przeznaczył na budowę milion złotych z puli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W centrum będzie prowadzona kompleksowa rehabilitacja dzieci do 7 roku życia z zaburzonym rozwojem oraz przedwcześnie urodzonych, zagrożonych niepełnosprawnością. Na takie wsparcie mogą liczyć osoby z całego regionu. Szacuje się, że z pomocy skorzysta około 400 dzieci rocznie. Nad ich rozwojem ma czuwać zespół lekarzy, fizjoterapeutów, pedagogów, psychologów oraz innych specjalistów. – W naszym kraju nie mamy jednolitego systemu opieki i wspierania dzieci ze szczególnymi potrzebami, a wczesne wspomaganie ich rozwoju oznacza[paywall], że mają rzeczywiste szanse na lepszą jakość życia. Chcemy, żeby realizacja projektu pozwoliła na wypracowanie modelu nowocześnie rozumianej pomocy takim dzieciom – mówił. M. Mituś. Projekt zakłada również nawiązanie kontaktu ze szkołami wyższymi, które mogłyby przygotowywać wyspecjalizowane opiekunki, a to pomogłoby rozszerzyć ofertę stowarzyszenia o poszukiwane usługi opiekuńcze i asystenckie.

fot.Roman Kijanka
Happening z okazji Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie zakończyło wypuszczenie setek pomarańczowych baloników.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Szkoda, że tak późno ktoś wpadł na ten świetny pomysł, moje dziecko już będzie za duże aby skorzystać z usług tego centrum. Miejmy nadzieje, że prace nie będą się przeciągać. Wiele dzieci skorzysta ze specjalistycznej opieki.
W którym dokładnie miejscu ma powstać ten projekt ??
Prawdopodobnie tam gdzie jest obecnie, czyli między prosbów a kombatantów. 3 Maja 39
Szkoda, że tak późno ktoś wpadł na ten świetny pomysł, moje dziecko już będzie za duże aby skorzystać z usług tego centrum. Miejmy nadzieje, że prace nie będą się przeciągać. Wiele dzieci skorzysta ze specjalistycznej opieki.
W którym dokładnie miejscu ma powstać ten projekt ??
brawo tak trzymać a nie rydwany