Do przemyskiego MOPS-u nie zgłosiła się jeszcze ani jedna osoba, chcąca skorzystać z nowej, bo funkcjonującej od 1 stycznia br., ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, której autorem jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Powstanie programu „Za życiem” premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października ub.r., wówczas, kiedy Sejm RP odrzucił obywatelski projekt ustawy, zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji[paywall].
Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji, m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Zgodnie z przepisami rodzinom, w których urodzi się żywe dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Nie jest ono uzależnione od dochodów. Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w terminie 12 miesięcy od narodzin dziecka.
Co istotne – jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – ustawa nie ogranicza prawa do świadczenia tylko do dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku. Świadczenie przysługuje również na dziecko urodzone w 2016 roku, jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie. Podstawowym warunkiem wypłaty wsparcia jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenia albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Wystawić je może lekarz specjalista z dziedziny położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.
Podobnie jak w przypadku tzw. becikowego, aby otrzymać świadczenie, matka dziecka musi pozostawać pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu (aby to potwierdzić, powinna mieć zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną).
Jednorazowe świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, czyli np. domu pomocy społecznej albo w pieczy zastępczej. Świadczenie nie przysługuje również w przypadku urodzenia martwego dziecka.
Z wnioskiem o świadczenie może wystąpić matka, ojciec, a także opiekun prawny albo opiekun faktyczny (opiekun prawny to osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, a opiekun faktyczny to osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję), jeśli ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Jeśli dziecko jest z tzw. rodziny rozbitej, świadczenie dostaje ten rodzic, który opiekuje się dzieckiem.
Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta czy gminy lub ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania.
Jeśli został prawidłowo wypełniony i był kompletny, świadczenie powinno zostać wypłacone w ciągu miesiąca. Natomiast jeśli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana i urząd poprosi o dodatkowe dokumenty lub wyjaśnienia, świadczenie powinno być wypłacone w ciągu dwóch miesięcy.
Zastępca dyrektora ds. świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu Jadwiga Lis powiedziała, że do tej pory nikt z nadsańskiego miasta jeszcze nie złożył wniosku o wypłatę tego jednorazowego świadczenia. – Od początku roku jesteśmy oczywiście przygotowani na realizację ustawy, czyli wypłatę świadczenia. Do tej pory jednak nie otrzymaliśmy żadnego wniosku. Pamiętajmy, że rodzice mają rok na zgłoszenie od momentu urodzenia dziecka – wyjaśniła.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Przepraszam a co z tymi którzy przez indolencję i zaniechanie PISoBOLSZEWI umierają bez pomocy lekarskiej ?
Przepraszam a co z tymi którzy przez indolencję i zaniechanie PISoBOLSZEWI umierają bez pomocy lekarskiej ?