W Międzynarodowym Schronisku Młodzieżowym PTSM „Matecznik” w Przemyślu odbyło się spotkanie działaczy, członków i sympatyków towarzystwa z okazji 40. rocznicy jego utworzenia.
Początki przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych zbiegły się z nowym podziałem administracyjnym Polski w 1975 r., czyli powstaniem województwa przemyskiego. Ówczesny wiceminister oświaty i wychowania, a równocześnie prezes Zarządu Głównego PTSM skierował do Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie pismo o udzielenie wszechstronnej pomocy organizacyjnej przy tworzeniu nowych oddziałów. Zarekomendowano trójkę działaczy z zarządu w Rzeszowie do nowo utworzonego oddziału przemyskiego: Zofię Krogulecką i Stanisława Gawlika z Jarosławia oraz Ryszarda Jóźwika z Przemyśla. Zebranie organizacyjno-założycielskie odbyło się 21 listopada 1975 r. w budynku Wydziału Oświaty i Wychowania przy ul. Smolki 10. Pierwszym prezesem został wicekurator oświaty i wychowania w Przemyślu Andrzej Wojciechowski. Kolejnymi byli: Eligiusz Cząstkiewicz, Bronisława Kamińska, Aleksander Pawluk i aktualnie Marian Dzimira[paywall]. Przez pierwsze lata siedzibą było Kuratorium Oświaty i Wychowania, następnie SP 1 w Przemyślu. W 1987 r. oddział przeniósł się do prowadzonego przez siebie schroniska „Matecznik” przy ul. Lelewela 6, w którym istnieje do chwili obecnej.
Historia tego obiektu to również dzieje przemyskiej turystki młodzieżowej. Wybudowany w 1928 r. jako bursa dla uczniów gimnazjum i liceum im. Morawskiego, po wojnie został przekształcony na budynek filialny Szkoły Podstawowej nr 10. Opuszczony od końca lat 70. ub. wieku niszczał. Z początkiem lat 80. władze miejskie podjęły decyzję o jego wyburzeniu. Jednak dzięki radnym miejskim i determinacji wiceprzewodniczącego tejże rady Andrzeja Szopy, prezydenta miasta Bogusława Pruchnika oraz dyrektora Departamentu Turystyki i Krajoznawstwa Ministerstwa Oświaty i Wychowania Marka Piekutowskiego zapadła decyzja o przekształceniu go w szkolne schronisko młodzieżowe. Prace remontowe zniszczonego obiektu prowadziła firma „Carpathia” z Roźwienicy. Ostateczny koszt wykonanych robót wraz z wyposażeniem nowego schroniska zamknął się wówczas kwotą 80 mln zł pozyskanych z Ministerstwa Oświaty. Budynek został uroczyście oddany 3 października 1987 r. Pierwsi turyści zameldowali się w schronisku 7 października 1987 r.
Po 1989 r., po przemianach ustrojowych, oddział był zmuszony do samodzielnego poszukiwania źródeł dochodów. Przez kolejne lata prowadził swoją działalność z środków pozyskiwanych z organizacji obozów wędrownych, wpłat członkowskich, organizacji kursów kierowników wycieczek i obozów wędrownych, kursów wychowawców i kierowników placówek wypoczynku. Przygotowano znaczącą kadrę (2 tys. osób) do działalności krajoznawczo-turystycznej dzieci i młodzieży, także wypoczynku zimowego i letniego. Uczestnikami kursów byli nauczyciele, studenci, księża i klerycy przemyskiego Wyższego Seminarium Duchownego.
Oddział był organizatorem cyklicznych imprez turystycznych adresowanych do dzieci i młodzieży, m.in.: „Rajdów Przedszkolaków” i później klas I – III (dzieci z Przemyśla jako pierwsze w Polsce zdobywały odznakę turystki kwalifikowanej „Siedmiomilowe buty”), rajdów szkolnych kół PTSM, wojewódzkich konkursów krasomówczych, konkursów krajoznawczych „Poznajemy Ojcowiznę”, zlotów placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka, festiwali piosenki turystycznej.
Wśród kilku tysięcy członków, którzy przewinęli się przez przemyski oddział w ciągu 40 lat, trzeba wymienić najbardziej zasłużonych w krzewieniu turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży: Wojciecha Dudka, Mariana Dzimirę, Ryszarda Jóźwika, Aleksandra Pawluka, Aleksandrę Pieczek, Alicję i Andrzeja Szopów (jako jedyny otrzymał tytuł członka honorowego Zarządu Głównego PTSM), Marię Wojtasik oraz Halinę Zając.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze