Reklama

45. Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju za nami [ZDJĘCIA]

Trudno znaleźć kogoś, kto nie słyszał o tej miejscowości z perspektywy teatralnych wydarzeń, które dzieją się już od niemal pół wieku. I wszystko wskazuje na to, że będą się dziać nadal.

Ta jubileuszowa edycja horynieckiego przeglądu po raz kolejny była dowodem niezmiennie wysokiego poziomu teatralnych zmagań, rozmaitości form scenicznych, oraz otwartości w łączeniu tego, co nowe z tym, co klasyczne w repertuarze. – Jury wierzy, że nie sposób już wymazać Biesiady z teatralnej mapy Polski, że to miejsce jest kluczowym punktem odniesienia dla całego ruchu teatrów amatorskich. Tutaj spotykamy się i rozmawiamy o teatrze, spieramy się o strategie twórcze, modele funkcjonowania wspólnot scenicznych, podstawy aktorskiego i reżyserskiego rzemiosła – przekazują organizatorzy 45. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju. Gościem specjalnym i jednocześnie przewodniczącą jury była aktorka Anna Seniuk.


Rogi, misy i wyróżnienia


Jury w składzie: Anna Seniuk, Łukasz Drewniak, Marcin Bortkiewicz, Łukasz Lewandowski i Przemek Buksiński postanowili nagrodzić: Złotym Rogiem Myśliwskim Króla Jana i nagrodą finansową w wysokości 4,5 tys. zł ufundowaną przez marszałka województwa podkarpackiego Teatr „Kapslok” z Dzielnicowego Ośrodka Kultury Ursynów-Warszawa za spektakl „Kolędnicy” Grzegorza Reszki i autora tekstu jasełek Tomasza Mitrowskiego w reżyserii Grzegorza Reszki;, Srebrnym Rogiem Myśliwskim Króla Jana i nagrodą finansową w wysokości 3,.5 tys. zł, ufundowaną przez dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu – Teatr Między Wierszami z Młodzieżowego Domu Kultury w Krakowie za przedstawienie „Król umiera” Eugene Ionesco w reżyserii Pawła Buszewicza oraz Brązowym Rogiem Myśliwskim Króla Jana i nagrodą finansową w wysokości 3 tys. zł, ufundowaną przez wójta gminy Horyniec-Zdrój – Teatr Nie z Tej Kulisy z Gminnego Centrum Kultury w Jabłonnie za realizację „Kantaty na cztery skrzydła” Roberta Bruttera w reżyserii Tomasza Mitrowskiego.

Reklama


W kategorii indywidualnych dokonań twórczych Złota Misa Borowiny oraz nagroda finansowa w wysokości 2,5 tys. zł, ufundowana przez starostę powiatu lubaczowskiego,  powędrowała do Julii Eisenbardt za rolę w spektaklu „Co by się nie pomarnowało”. Srebrną Misę Borowiny i nagrodę finansową w wysokości 1,8 tys. zł, ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, otrzymał Paweł Ziegler z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury za monodram „Kaczmarek”, wyreżyserowany przez Małgorzatę Paszkier-Wojcieszonek, a Brązową Misę Borowiny i nagrodę finansową o wartości 1,6 tys. zł, ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu – Adam Karasiewicz za pracę z młodzieżą aktorską i reżyserię spektaklu „Don Kichot z I LO w Łapach”.

Nagroda specjalna, czyli „Róża Horyniecka”, ufundowana przez Uzdrowisko Horyniec, powędrowała do Rozalii Dudki z Grupy Teatralnej „Dlaczego nie Razem” z Domu Kultury w Lipniku i Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej za rolę w przedstawieniu „Do trzech razy Czechow” w reżyserii Marii Potoczek.

Reklama

Jury postanowiło również przyznać 2 równorzędne wyróżnienia z nagrodą finansową po 1,2 tys. zł każde, ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wiktorii Skowron z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy za monodram „Wychowana”  w reżyserii Dominiki Migoń-Madury oraz Grupie Teatralnej Bez Nazwy z Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu- Zdroju za spektakl „Demokratyczny Savoir vivre” Jarosława Górskiego w reżyserii Beaty Ługowskiej.

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama