Reklama

70 lat przeworskiej biblioteki [ZDJĘCIA]

30/06/2017 11:30

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Przybosia została powołana do życia dekretem z dnia 17 kwietnia 1946 r., wtedy jako Powiatowa Biblioteka Publiczna. Jej księgozbiór stanowiło zaledwie 172 woluminów. Od tamtej pory zmieniała się jej nazwa, siedziba, powiększał księgozbiór, a także wprowadzane były nowe technologie. Jednak niezmiennie na pierwszym miejscu zawsze pozostawał czytelnik.

22 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku odbył się uroczysty jubileusz 70-lecia istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej.

– Nasza biblioteka wytworzyła bogatą tradycję i swój klimat oraz połączyła kilka pokoleń bibliotekarzy i czytelników. Działalność placówki została uwieńczona[paywall] wieloma sukcesami – powiedział na wstępie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Henryk Prochowski, jednocześnie dziękując emerytowanym bibliotekarzom i dyrektorom, którzy przez wiele lat tworzyli jej historię, tradycję i wygląd.

Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel przekazał podziękowania i słowa uznania za popularyzację literatury oraz wartości, które są w niej zawarte, za rozwijanie czytelnictwa oraz za znaczący udział w kształtowaniu życia kulturalnego w Przewosku. Gratulacje i najlepsze życzenia popłynęły także z ust wielu zaproszonych gości.

Reklama

Przed zgromadzoną publicznością wystąpiły również dwie czytelniczki, które podzieliły się swoimi refleksjami związanymi z biblioteką. Andrzej Dominik Jagodziński, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej oraz członek zarządu głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wręczył odznaczenie dla biblioteki oraz listy pochwalne dla bibliotekarzy. Podczas jubileuszu zaproszono na scenę także emerytowanych pracowników i dyrektorów, którzy otrzymali pamiątkowe upominki. Uroczyste obchody były również okazją do wręczenia nagród uczestnikom konkursu na ekslibris biblioteki. Laureatka konkursu Sylwia Zawiślak otrzymała czek w wysokości 2 tysięcy złotych.

Heca w bibliotece

W lutym 2017 r. został powołany „Teatr u Julka”. Swą nazwą nawiązuje do imienia patrona biblioteki – Juliana Przybosia. To właśnie podczas jubileuszu odbyła się  pierwsza sztuka pt. Heca w bibliotece. Autorem humoreski jest Agnieszka Wajda. 30-minutowa sztuka rozbawiła publiczność do łez. Co ciekawe, niektóre z przedstawionych scen zaistniały w bibliotece naprawdę. W sztuce wzięło udział ponad 20 aktorów, którzy na scenie zrealizowali swoje marzenia.


bc
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama