Miód pszczeli to jeden z najbardziej wartościowych produktów naturalnych znanych człowiekowi. Ceniony w kosmetyce, sztuce kulinarnej, od wielu pokoleń znajduje zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej. W sklepach znajdziemy różne rodzaje miodów, które różnią się nie tylko kolorem i smakiem, ale przede wszystkim składem i działaniem. Który z nich wybrać?
Właściwości prozdrowotne miodu potwierdzają liczne badania naukowe. Warto wymienić choćby działanie bakteriobójcze, antyseptyczne, przeciwzapalne, regenerujące, odżywcze i odprężające. Udowodniono, że miód jest też skutecznym środkiem eliminującym substancje toksyczne i metale ciężkie z organizmu, ma korzystny wpływ na osłabiony układ nerwowy (np. w stanach przemęczenia pracą umysłową i wyczerpania psychicznego) oraz reguluje równowagę mikroflory jelitowej. Ma zastosowanie przy leczeniu rozmaitych schorzeń – od zapalenia gardła, problemów żołądkowo-jelitowych, przez trądzik, stany zapalne skóry i błony śluzowej, po choroby reumatyczne, cukrzycę i nowotwory.
Miód akacjowy – jeden z najjaśniejszych rodzajów miodu o jasnosłomkowym kolorze, w postaci płynnej niemal bezbarwny. Ma postać gęstego syropu, a jego krystalizacja przebiega bardzo powoli. Smak jest niezwykle łagodny i słodki. Ze względu na dużą zawartość cukrów prostych polecany jest przy zwiększonej aktywności mózgu, zmęczeniu fizycznym, psychicznym i osłabieniu organizmu.
Miód faceliowy – w stanie płynnym bardzo jasny, o żółtawym, a niekiedy zielonkawym kolorze, po krystalizacji staje się jeszcze jaśniejszy, niemal biały. Delikatnie słodki o lekko kwaskowatym posmaku, ma przyjemny, kwiatowy aromat. Może szczególnie pomóc w zahamowaniu rozwoju przeziębienia, wzmacniając organizm i dodając energii.
Miód gryczany – intensywny, aromatyczny, w kolorze mocnej herbaty. Ciemnieje pod wpływem światła. W smaku ostry, słodki i lekko piekący. Jest pomocny przy schorzeniach układu krążenia, kłopotach z pamięcią oraz miażdżycy. Ze względu na sporą ilość żelaza zalecany osobom zmagającym się z anemią.
Miód lipowy – w stanie płynnym ma barwę żółtą lub zielonkawożółtą. Konsystencją i barwą przypomina olej rycynowy. Po skrystalizowaniu ma kolor żółtopomarańczowy lub brunatny, konsystencję drobnoziarnistą, krupkowatą. Wyróżnia go wyraźny zapach lipy. W smaku ostry, z lekką goryczką. Ma szczególnie korzystny wpływ na dolegliwości górnych dróg oddechowych.
Miód mniszkowy – bardzo słodki! Gęsty i ciągliwy o jasnym, słomkowym kolorze, po krystalizacji kremowy, jasnobrązowy lub złocistożółty. Zawiera cholinę, która korzystnie wpływa na wątrobę. Pomocny przy niedokrwistości i chorobach dróg moczowych.
Miód spadziowy – posiada barwę od szarozielonej, przez brązową, do czarnej, zapach lekko korzenny, a smak łagodny, lekko żywiczny, mało słodki. Charakteryzuje się dużą zawartością składników odżywczych, jest bogaty w mikroelementy i pierwiastki śladowe, dlatego znakomicie uzupełnia niedobory organizmu. Ma szerokie zastosowanie w lecznictwie naturalnym.
Miód wrzosowy – jeden z cenniejszych ciemnych miodów o charakterystycznej rubinowo-brunatnej barwie i lekko galaretowatej konsystencji. Pięknie pachnie wrzosem, a w smaku jest gorzkawy i ostry. Warto stosować w przebiegu i profilaktyce przeziębień.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze