Reklama

Akcja humanitarna w dobie pandemii

13/11/2020 06:42

Mimo panującej pandemii Marek Pantuła wyruszył z kolejną akcją humanitarną do Polaków mieszkających w Naddniestrzu. – W samym tylko wrześniu trzykrotnie przekładałem termin wyjazdu do naszych rodaków w Mołdawii, gdyż nie uzyskiwałem stosownych dokumentów na przeprowadzenie akcji humanitarnej. Walka ze światem zewnętrznym i samym sobą, aby dotrzeć do człowieka, trwała do ostatnich godzin wyjazdu – wspomina.

Trudności jednak udało się pokonać i Marek Pantuła po raz kolejny zawitał w Domu Polskim „Wołodyjowski” w Raszkowie. – Reżim pandemii w najuboższym kraju Europy, który spowodował jeszcze większe zubożenie społeczeństwa w tak krótkim czasie, utratę pracy, brak możliwości zarobku na chleb, utrzymania rodziny; widoczny był w każdej sytuacji i na każdej płaszczyźnie. Dlatego też radość[paywall] spotkania była tym bardziej większa – opowiada.

W ramach akcji udało się wykonać podstawowe badania medyczne dzieciom, młodzieży i dorosłym oraz udzielić pomocy materialnej w formie zakupu paczek żywnościowych, środków higieny osobistej i lekarstw. Pomoc została sfinansowana ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania społecznego pomocy Polonii i Polakom za granicą poprzez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie.

Reklama

Organizatorem Akcji Humanitarnej było Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra”             w Naddniestrzu, którego  prezesem jest Natalia Siniawska, a autorem i koordynatorem             M. Pantuła, honorowy członek Towarzystwa, prezes Fundacji Humana Mundi z Przemyśla.

Zdaniem pana Marka, na dzisiejszą niepewną sytuację trzeba odpowiadać szybko i zdecydowanie – jak mówi – „czystymi ideami, humanizmem ponad podziałami, szukając tego co łączy nas z drugim człowiekiem”.

Organizowana w Republice Naddniestrzańskiej akcja medyczna ma już kilkuletnią historię. Organizatorzy nie tylko zawożą żywność, środki czystości oraz lekarstwa, ale prowadzą też badania. W ich efekcie pomoc otrzymało wielu naszych rodaków, którzy mogli liczyć na specjalistyczne leczenie szpitalne, zabiegi, operacje i diagnostykę. –  Dlatego też w tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować  pani doktor Barbarze Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, za kontynuację współpracy i wsparcie logistyczne naszej akcji medycznej dla polskich rodzin w Mołdawii i Naddniestrzu – podsumowuje M. Pantuła.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama