Mimo panującej pandemii Marek Pantuła wyruszył z kolejną akcją humanitarną do Polaków mieszkających w Naddniestrzu. – W samym tylko wrześniu trzykrotnie przekładałem termin wyjazdu do naszych rodaków w Mołdawii, gdyż nie uzyskiwałem stosownych dokumentów na przeprowadzenie akcji humanitarnej. Walka ze światem zewnętrznym i samym sobą, aby dotrzeć do człowieka, trwała do ostatnich godzin wyjazdu – wspomina.
Trudności jednak udało się pokonać i Marek Pantuła po raz kolejny zawitał w Domu Polskim „Wołodyjowski” w Raszkowie. – Reżim pandemii w najuboższym kraju Europy, który spowodował jeszcze większe zubożenie społeczeństwa w tak krótkim czasie, utratę pracy, brak możliwości zarobku na chleb, utrzymania rodziny; widoczny był w każdej sytuacji i na każdej płaszczyźnie. Dlatego też radość[paywall] spotkania była tym bardziej większa – opowiada.
W ramach akcji udało się wykonać podstawowe badania medyczne dzieciom, młodzieży i dorosłym oraz udzielić pomocy materialnej w formie zakupu paczek żywnościowych, środków higieny osobistej i lekarstw. Pomoc została sfinansowana ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania społecznego pomocy Polonii i Polakom za granicą poprzez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie.
Organizatorem Akcji Humanitarnej było Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu, którego prezesem jest Natalia Siniawska, a autorem i koordynatorem M. Pantuła, honorowy członek Towarzystwa, prezes Fundacji Humana Mundi z Przemyśla.
Zdaniem pana Marka, na dzisiejszą niepewną sytuację trzeba odpowiadać szybko i zdecydowanie – jak mówi – „czystymi ideami, humanizmem ponad podziałami, szukając tego co łączy nas z drugim człowiekiem”.
Organizowana w Republice Naddniestrzańskiej akcja medyczna ma już kilkuletnią historię. Organizatorzy nie tylko zawożą żywność, środki czystości oraz lekarstwa, ale prowadzą też badania. W ich efekcie pomoc otrzymało wielu naszych rodaków, którzy mogli liczyć na specjalistyczne leczenie szpitalne, zabiegi, operacje i diagnostykę. – Dlatego też w tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować pani doktor Barbarze Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, za kontynuację współpracy i wsparcie logistyczne naszej akcji medycznej dla polskich rodzin w Mołdawii i Naddniestrzu – podsumowuje M. Pantuła.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze