O wychowankach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu głośno było w ostatnim czasie w środowisku akordeonowym. Zaliczyli dwa ważnej rangi wydarzenia, w tym jedno o charakterze międzynarodowym, i na obu pokazali klasę.
Uczniowie ZPSM im. A. Malawskiego triumfowali w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy, który odbył się w dniach 17 – 19 marca br. To jeden z najstarszych organizowanych w Polsce konkursów akordeonowych, od wielu lat cieszący się w środowisku muzycznym popularnością i uznaniem. W tegorocznej edycji wydarzenia prezentowali się wyróżniający się i utytułowani akordeoniści przemyskiej szkoły – Michał Stochel i Bartłomiej Widełka. Pierwszy z wymienionych zdaniem jurorów zasłużył na zwycięstwo. Drugi w tej samej kategorii zajął 2. miejsce. W kategorii młodszej identyczną, 2. lokatę zajął natomiast Mateusz Kałamarz. Bardzo udany występ Michał Stochel i Bartłomiej Widełka zaliczyli też w duecie, zwyciężając w kategorii zespołów kameralnych. Ich sukcesy to między innymi zasługa szlifującego talenty Dariusza Baszaka.
Niemałe sukcesy przemyscy akordeoniści odnieśli również na wydarzeniu rangi międzynarodowej – International Accordion Competition Vilnius 2025. Konkurs odbył się w dniach 20 – 22 marca w Wilnie. Mimo mocnej obsady uczniowie ZPSM w Przemyślu zaprezentowali się znakomicie, dodając tym samym kolejne międzynarodowe osiągnięcie do[paywall] swojej muzycznej kariery.
W kategorii do lat 19 najwyżej oceniony został przez jurorów konkursu występ wspomnianego już Michała Stochela, z kolei Bartłomiej Widełka zajął wysokie 3. miejsce. Obaj występowali w najliczniej obsadzonej spośród wszystkich kategorii konkursowych, rywalizując w niej z utalentowanymi muzykami z: Litwy, Serbii, Włoch, Chin, Łotwy, Bułgarii, Ukrainy i oczywiście Polski.
Udany występ wspomniani młodzi akordeoniści zaliczyli też w kategorii zespołów kameralnych. Międzynarodowe jury, złożone z wybitnych ekspertów muzycznych, doceniło ich talent oraz ciekawą interpretację, przyznając im miejsce pierwsze. W konkursie w Wilnie debiutowała na międzynarodowej arenie startująca w kategorii do lat 13 Natalia Kędzior. Do Przemyśla przywiozła wyróżnienie. Natomiast Dorota Sura i Mateusz Kałamarz wprawdzie nie wrócili do szkoły z trofeami, ale i oni pokazali wysoki poziom.
Młodym artystom przemyskiej kuźni talentów muzycznych wypada pogratulować sukcesów i życzyć kolejnych tak udanych startów w konkursowych rywalizacjach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze