Reklama

Ambasador USA w Polsce osobiście podziękował wolontariuszom z „Folkowiska”

Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca – znane wcześniej głównie z zaangażowania w działalność na niwie kultury – od czasu wybuchu wojny w Ukrainie niesie pomoc humanitarną dla naszych sąsiadów. Działacze organizacji odebrali w ostatnim czasie wiele podziękowań, m.in. podczas osobistej wizyty w warszawskiej rezydencji ambasadora USA Marka Brzezinskiego. Dowodem na docenienie ich pracy jest też finansowe wsparcie od polskiego rządu.

W środę, 25 maja, przedstawiciele Fundacji Folkowisko – prezes Barbara Psiuk i fundator Marcin Piotrowski – w odpowiedzi na zaproszenie Fundacji Kościuszkowskiej udali się do  warszawskiej rezydencji ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego, gdzie spotkali się z nim i pracownikami ambasady odpowiedzialnymi za wsparcie dla Ukrainy. Wizyta ta była sposobnością do złożenia reprezentacji „Folkowiska” osobistych podziękowań za aktywne działania prowadzone w ostatnich 3 miesiącach. M. Brzezinki podkreślił[paywall] wielkie znaczenie działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe, w tym Fundację Folkowisko, raz jeszcze dziękując setkom wolontariuszy za bezinteresowne zaangażowanie w pomoc wschodnim sąsiadom.

Fundacja z Gorajca odebrała też od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów specjalny list rekomendacyjny, przedstawiający jej działania, jak również finansowe wsparcie w kwocie 335 tys. 900 zł z przeznaczeniem na wspólną inicjatywę Fundacji Folkowisko, Stowarzyszenia Ekoskop i Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin. Dodatkowe 246 tys. 900 zł samo Folkowisko otrzymało od polskiego rządu na prowadzenie działań wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej – od Dorohuska po Przemyśl. Są to przede wszystkim takie aktywności, jak: prowadzenie punktów informacyjnych, magazynów, punktów pierwszej pomocy medycznej oraz wsparcia psychologicznego.

Reklama

W najbliższym czasie Fundacja Folkowisko chce rozszerzyć swoje działania na terenie Ukrainy. Odbyły się już w tej sprawie rozmowy z władzami ukraińskich regionów, podpisane też zostały kolejne umowy o prowadzeniu pomocy humanitarnej oraz medycznej. We Lwowie doszło m.in. do spotkania przedstawicieli fundacji z wicegubernatorem województwa lwowskiego Vitalijem Zahalnym, a przedmiotem rozmów były kwestie zabezpieczenia socjalnego ponad 700 ośrodków dla uchodźców, znajdujących się na terenie regionu lwowskiego. Z kolei z wicemerem Lwowa Andrijem Moskalenko ustalono już zasady pomocy organizacjom kultury działającym w tym mieście oraz dalszej pomocy medycznej na lwowskim dworcu kolejowym, przy którym wolontariusze Folkowiska od ponad dwóch miesięcy prowadzą punkt medyczny.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama