Reklama

Ambsadora USA nie było, ale tablica jest. W SP nr 1 w Przemyślu uhonorowano Brzezińskich

24 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 w Przemyślu im. Henryka Sienkiewicza odsłonięto tablicę poświęconą Kazimierzowi, Tadeuszowi i Zbigniewowi Brzezińskim. Uroczystość miał uświetnić swoją obecnością syn prof. Zbigniewa Brzezińskiego – ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński. Niestety obowiązki nie pozwoliły mu dotrzeć w tym dniu do Przemyśla.

Napis na tablicy rozpoczyna wypowiedź Zbigniewa Brzezińskiego:

Moje pierwsze osobiste skojarzenia, wspomnienia związane z Polską wiążą się właśnie z Przemyślem.

Wypowiedź powtórzona również w języku angielskim. Następnie czytamy: 

Kazimierzowi, Tadeuszowi i Zbigniewowi Brzezińskim

za wszechstronną działalność społeczną, kulturalną i polityczną na rzecz miasta, narodu i państwa polskiego w 95. rocznicę urodzin prof. Zbigniewa Zbig Brzezińskiego

Wdzięczni rodacy. Przemyśl, 2023.

Tablica ufundowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.   

Reklama

Autorem napisu jest dr Lucjan Fac, historyk z[paywall] I LO w Przemyślu, pracownik naukowy w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych. Tablicę w piaskowcu i napisy wykonał Przemyski Zakład Kamieniarski Wojciecha Mryca.

Uroczystość jej odsłonięcia zbiegła się z dwudniowymi warsztatami Mobilne Laboratorium Przyszłości. Jak czytamy na stronie szkoły: warsztaty prowadzili GovTech zespół Mobilnych Laboratoriów Przyszłości z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Uczniowie otrzymali gry edukacyjne i pianino. Pianino szkole podarował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński.

W spotkaniu, obok Marka Kuchcińskiego, wzięli udział wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch i prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Społeczność szkolną reprezentowała dyrektor SP 1 Monika Lach.

Wśród zaproszonych gości był między innymi Józef Frankiewicz wieloletni biograf rodziny Brzezińskich, autor książki: „Zbigniew Brzeziński i jego związki z Przemyślem”.  

Reklama

Z niepotwierdzonych informacji wynika, że do oficjalnego odsłonięcia tablicy przy udziale ambasadora Marka Brzezińskiego może dojść pod koniec marca, w okolicach daty urodzin prof. Zbigniewa Brzezińskiego.


fot.A. Wilgucki
AW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama