W Małej Galerii Fotografii, funkcjonującej w Muzeum Historii Miasta (Rynek 9), czynna jest wystawa fotografii kieleckiego artysty Andrzeja Borysa.
Przedmioty, rzeczy, obiekty unaoczniające destrukcję i zachłanność natury tworzą swoistą martwą naturę w naturze ożywionej, która podlega działaniu czasu, ruchu, drganiom powietrza i wielu innym czynnikom. Powstają w ten sposób nowe scenografie oddziałujące na odbiorcę w sposób subiektywny i tajemniczy.
Zestaw ten jest pewnego rodzaju dokumentem fotograficznym posiadającym subiektywne formy ingerencji w obraz, uzyskane przy udziale techniki cyfrowej, a także reżyserii wydarzeń.
Powstały w ten sposób obraz, oprócz dokumentu, przedstawia mój komentarz do otaczającej nas natury i jej nieodwracalnej zmienności. Autor przyznał też, że wpływ na te prace miała sytuacja pandemiczno-społeczna ubiegłego roku.
Andrzej Borys – od 1978 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w latach 1990-1994, a następnie 2002-2015.
Pomysłodawca i organizator międzynarodowych plenerów fotograficznych ART-EKO. Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Ma na koncie około 100 prezentacji autorskich.
Za twórczość fotograficzną nagradzany wieloma dyplomami i odznaczeniami, m.in. Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis. Inne to: Złoty Medal za Zasługi dla Fotografii Polskiej nadany przez Foto-Klub Rzeczypospolitej w Warszawie (2015), Złoty Medal FIAP – Autoeurope Paryż 1976, Srebrny Medal FIAP – Foto-Expo Poznań 1977, Grand Prix (dwukrotnie) na Biennale Krajobrazu Polskiego.
Organizator Festiwalu Fotografii Krajobrazowej „S-ave the E-art-h – Kielce 2012. Współorganizator, kurator oraz juror Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Życie jest piękne”.
Organizator oraz wykładowca Warsztatów Fotografii dla studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Prace fotograficzne w zbiorach muzealnych, galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Wiele jego fotografii było reprodukowanych w albumach i katalogach, m.in. „Sztuka Ziemi Kieleckiej – Fotografia” – Kielce 1997, „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” – Kielce 2000, „Sztuka Fotografii” almanach 30-lecia Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików 1978 – 2008, „Moje 40-lecie” z okazji wystawy retrospektywnej (2011), „Tradycje przemysłu regionu świętokrzyskiego – korzenie Politechniki Świętokrzyskiej” – Kielce 2015, „Skarby Ziemi Świętokrzyskiej” – Kielce 2019.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze