Reklama

Ani sen, ani jawa

14/07/2021 14:27

W Małej Galerii Fotografii, funkcjonującej w Muzeum Historii Miasta (Rynek 9), czynna jest wystawa fotografii kieleckiego artysty Andrzeja Borysa.

Przedmioty, rzeczy, obiekty unaoczniające destrukcję i zachłanność natury tworzą swoistą martwą naturę w naturze ożywionej, która podlega działaniu czasu, ruchu, drganiom powietrza i wielu innym czynnikom. Powstają w ten sposób nowe scenografie oddziałujące na odbiorcę w sposób subiektywny i tajemniczy.

Zestaw ten jest pewnego rodzaju dokumentem fotograficznym posiadającym subiektywne formy ingerencji w obraz, uzyskane przy udziale techniki cyfrowej, a także reżyserii wydarzeń.

Powstały w ten sposób obraz, oprócz dokumentu, przedstawia mój komentarz do otaczającej nas natury i jej nieodwracalnej zmienności. Autor przyznał też, że wpływ na te prace miała sytuacja pandemiczno-społeczna ubiegłego roku.


***

Andrzej Borys – od 1978 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF w latach 1990-1994, a następnie 2002-2015.

Reklama


Pomysłodawca i organizator międzynarodowych plenerów fotograficznych ART-EKO. Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Ma na koncie około 100 prezentacji autorskich.

Za twórczość fotograficzną nagradzany wieloma dyplomami i odznaczeniami, m.in. Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis. Inne to: Złoty Medal za Zasługi dla Fotografii Polskiej nadany przez Foto-Klub Rzeczypospolitej w Warszawie (2015), Złoty Medal FIAP – Autoeurope Paryż 1976, Srebrny Medal FIAP – Foto-Expo Poznań 1977, Grand Prix (dwukrotnie) na Biennale Krajobrazu Polskiego.

Organizator Festiwalu Fotografii Krajobrazowej „S-ave the E-art-h – Kielce 2012. Współorganizator, kurator oraz juror Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Życie jest piękne”.

Organizator oraz wykładowca Warsztatów Fotografii dla studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Prace fotograficzne w zbiorach muzealnych, galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wiele jego fotografii było reprodukowanych w albumach i katalogach, m.in. „Sztuka Ziemi Kieleckiej – Fotografia” – Kielce 1997, „Mistrzowie Polskiego Pejzażu” – Kielce 2000, „Sztuka Fotografii” almanach 30-lecia Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików 1978 – 2008, „Moje 40-lecie” z okazji wystawy retrospektywnej (2011), „Tradycje przemysłu regionu świętokrzyskiego – korzenie Politechniki Świętokrzyskiej” – Kielce 2015, „Skarby Ziemi Świętokrzyskiej” – Kielce 2019.

 


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama