Wielu z nas nie wie, po czym poznać objawy autyzmu u dziecka, dlatego rodzice często zwlekają z pójściem do specjalisty. Jednak czas, w jakim zostanie postawiona diagnoza i rozpoczęta terapia, jest niezwykle ważny. We wrześniu ub. r. w Przeworsku powstało przedszkole „Promyczek”, w którym dzieci autystyczne mogą otrzymać opiekę, a ich rodzice znaleźć pomoc.
Autyzm jest to całościowe zaburzenie rozwojowe związane z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, które ma podłoże neurobiologiczne.
– Najważniejsze jest to, żeby rodzice mieli świadomość, że autyzm objawia się w trzech sferach. Przede wszystkim jest to mowa, której albo w ogóle nie ma albo jest zaburzona. To pierwszy symptom, który powinien wzbudzić niepokój. Często rodzice go ignorują, bo uważają, że umiejętność werbalnej komunikacji zacznie się rozwijać nieco później. Można to zauważyć już[paywall] u kilkumiesięcznego dziecka, które nie gaworzy, nie ma mowy ciała, jest trochę otępiałe. Już wtedy rodzice powinni się udać do specjalisty. W większości przypadków tego nie robiąco wynika albo z niewiedzy, albo z nadziei, że wszystko będzie dobrze. Drugą sferą są relacje społeczne. Dziecko nie ma potrzeby poznawania świata zewnętrznego. Ono bardzo często koncentruje się na swoim wewnętrznym świecie. Z niektórymi dziećmi nie ma kontaktu wzrokowego. Trzecia sfera to deficyt wyobraźni. Dziecko autystyczne nie potrafi samo wymyślić sobie zabawy i bardzo trudno jest mu wejść w zabawę z rówieśnikami – wyjaśnia dyrektor przedszkola terapeutycznego „Promyczek” w Przeworsku Małgorzata Szelenbaum.
Dzieci z autyzmem mają zaburzenia sensoryczne, tzn. nadwrażliwość dotykową, węchową, słuchową czy smakową. Są dzieci, które uderzają głową w ścianę i nie odczuwają bólu, z kolei są takie, które nie lubią żadnego dotyku, np. głaskania po głowie. Każde dziecko jest inne i terapia u każdego wygląda inaczej. Efekty również są różne – w zależności od tego, kiedy choroba została zdiagnozowana.
– W pracy z tymi dziećmi trzeba się cieszyć każdym małym kroczkiem – przyznaje M. Szelenbaum.
– Mój synek dzięki terapii robi bardzo duże postępy. Jest spokojniejszy, weselszy, bardziej nas słucha i coraz więcej mówi! Alan każdego dnia do przedszkola jedzie z wielką radością. Dla nas, rodziców, niezwykle ważne jest również to, że otrzymujemy wsparcie, którego tak bardzo potrzebujemy – mówi Monika Pietluch, mama Alana, który uczęszcza do „Promyczka”.
Przedszkole „Promyczek” działa od września 2015 roku. Jest placówką oświatową specjalistyczną, która, oprócz realizowania podstawy programowej wychowania przedszkolnego, przede wszystkim prowadzi terapię dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. Jest miejscem docelowo przeznaczonym dla trzech grup, liczących po czworo przedszkolaków. Każda jest prowadzona przez dwoje terapeutów.
– Wielu rodziców nie wie, czym jest przedszkole terapeutyczne. Niektórzy myślą, że jest to przedszkole dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami i terapia w takiej placówce nie przyniesie oczekiwanych efektów. Do naszego przedszkola trafiają zazwyczaj dzieci w normie intelektualnej, które są objęte terapią. Jednym z zadań naszej placówki jest to, aby nasze przedszkolaki w przyszłości trafiły do szkoły ogólnodostępnej lub integracyjnej, gdzie mając odpowiednie wsparcie pedagoga specjalnego, będą mogły funkcjonować w grupie rówieśniczej – mówi dyrektor przedszkola.
Przy pierwszym spotkaniu z rodzicami przeprowadzany jest wywiad środowiskowy. Przeważnie uważają, że w terapii najważniejszy jest rozwój mowy. Dlatego też zajęcia z logopedą odbywają się codziennie. Dzieci objęte są także terapią psychologiczną i elementami terapii integracji sensorycznej.
– Dzięki pracy wszystkich specjalistów oraz rodzinnej atmosferze, jaka panuje w tym przedszkolu, moja córka zrobiła duże postępy. Ania nie mówiła, a dziś mówi dużo, rozumie wszystkie polecenia. Zachowania trudne u mojej córki coraz rzadziej występują. Z każdym dniem jest coraz bardziej uspołeczniona. Na szkoleniach w tutejszym przedszkolu udzielono mi wskazówek, jak pracować z nią w domu i współpracować z terapeutą domowym – mówi Karolina Możdżeń, mama Ani.
Do każdego dziecka dobierane są indywidualnie metody pracy, dlatego przez pierwszy miesiąc trwa obserwacja malucha, następnie grupa specjalistów tworzy indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Przedszkole terapeutyczne „Promyczek” jest kameralną placówką, bo tutaj praca z dziećmi odbywa się praktycznie jeden na jeden.
– Zależy nam, aby dzieci chociaż częściowo mogły czuć się u nas jak w domu. Nie wszystkim się jednak podoba, że powstało przedszkole „Promyczek”. Docierają do mnie informacje o nieprawdziwych opiniach dotyczących przedszkola czy też mojej osoby. Ja jednak wierzę w mądrość rodziców i ufam, że zanim dadzą wiarę oszczerstwom, sami zweryfikują rzeczywistość, odwiedzając nasze przedszkole – mówi M. Szelenbaum, która od kilkunastu lat pracuje jako pedagog specjalny.
Przedszkole „Promyczek” zaprasza do świętowania Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie.
2 kwietnia od g. 10 do 14 rodzice, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości odnośnie prawidłowego rozwoju i funkcjonowania swojego dziecka, będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze wszystkimi tutejszymi specjalistami.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.jakie to głupie mam dziecko i zaczeło mówić jak miało prawie 5 lat i wszystko jest okey i nie było mowy o autyzmie .
Bardzo dobrze się dzieje że powstaje coraz więcej takich placówek ;)
Jeśli macie podejrzenie, że wasze dziecko może mieć autyzm, to na pewno warto zajrzeć tutaj https://psychomedic.pl/diagnoza-autyzmu-zespolu-aspergera i sobie poczytać. Poza tym należy udać się do Kliniki Psychomedic, która zajmuje się diagnozowaniem tego typu zaburzeń.
Do Kliniki Psychomedic można się umówić pod nr 22 253 88 88 . Faktycznie są w tym dobrzy. Wiele osób ich poleca. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej można rozpocząć terapię. Jest to bowiem bardzo istonte.
Jest to bardzo przykre schorzenie dla rodziców. Jeśli mamy podejrzenia tej choroby http://praktyka-psychiatryczna.pl to warto skonsultować się ze specjalistą. Lekarz psychiatra będzie właściwym wyborem.
BÓJDA I BZDURY
jakie to głupie mam dziecko i zaczeło mówić jak miało prawie 5 lat i wszystko jest okey i nie było mowy o autyzmie .
Bardzo dobrze się dzieje że powstaje coraz więcej takich placówek ;)