Reklama

Bakteria w wodzie z wodociągu w Orłach

27/11/2018 18:00

Przez kilka dni w wodzie z wodociągu w Orłach obecna była bakteria enterokoki. Zdaniem jednego z mieszkańców, informacja o tym nie dotarła do ludzi.

– Komunikat był tylko na stronie internetowej urzędu i to w takim miejscu, że gdybym nie wiedział, gdzie szukać, to bym nie znalazł – powiedział.

Jego zdaniem, komunikaty powinny być rozwieszone w miejscach, gdzie uczęszcza dużo ludzi: na przystankach, w sklepach, czy pod kościołem.

W tym wypadku ostrzeżenie dotyczyło [paywall]kilku ulic w Orłach: Przemyskiej, Jana Pawia II, Dolnej, Floriańskiej i Szkolnej. Zgodnie z zaleceniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przemyślu, woda nadawała się do spożycia oraz do mycia zębów, owoców lub naczyń, ale zalecane było jej wcześniejsze przegotowanie. – Bakterie enterokoki mogą wywoływać między innymi biegunki i zakażenie układu moczowego – mówi Barbara Honicka, dyrektor przemyskiego sanepidu.

Reklama

Tylko jedna bakteria

– Wyniki wskazywały, że w próbce była tylko jedna bakteria. Niemniej jednak, rozporządzenie mówi, że woda jest bezpieczna do spożycia, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów. Z tego względu wydaliśmy komunikat, natomiast wójt ma obowiązek poinformować mieszkańców w sposób ogólnie przyjęty na swoim terenie. My nie narzucamy formy ogłoszenia – zaznacza B. Honicka.

Pierwsze próbki pobrano w poniedziałek, 19 listopada, w dwóch ujęciach w tej samej hydroforni. Badania wykazały, że w jednym z ujęć znalazła się jedna bakteria z grupy enterokoki. Wyniki znane były w czwartek i wtedy wydano komunikat. Tego samego dnia ponownie pobrano próbkę. – Już w sobotę mieliśmy informację, że woda jest wolna od mikroorganizmów – dodaje.

Reklama

– Jedna jednostka bakterii tylko na jednym ujęciu to mógł być błąd pomiarowy, ale zgodnie z przepisami wydaliśmy komunikat. Wydrukowaliśmy kilkanaście plakatów, które rozwieszono na obszarze, którego dotyczyło ostrzeżenie oraz zamieściliśmy informację w gminnym Biuletynie Informacji Publicznej – mówi zastępca wójta gminy Orły Witold Szpytman.

Jak stwierdził, „procedury zostały wdrożone”, ale na przyszłość tego typu komunikaty trzeba umieszczać w bardziej widocznym miejscu na stronie internetowej.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ja - niezalogowany 2018-11-27 20:03:13

    takiego mamy "dziada" na głównym stołku w gminie.....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    X - niezalogowany 2018-11-28 12:31:08

    I jak tu nie wierzyć w przedwyborcze zlecenie na Żurawicę

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przemyślanin - niezalogowany 2018-11-28 15:21:55

    Panie Bakun weź się się za ten  Sanepid bo niepotrzebnie sieje panikę wśród mieszkańców, a potem tłumaczą się że to błąd przy badaniu wody.!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama