Reklama

Banachiada. Jedyny taki maraton matematyczny

23/03/2017 11:00

Dwuosobowe zespoły najlepszych w regionie gimnazjalistów zmagały się w ubiegły piątek, 17 marca, z zadaniami. Mieli ich 120 i pięć godzin na rozwiązanie. Wystartowało 46 zespołów. Jak dali sobie radę, dowiedzą się 31 marca. Wtedy odbędzie się podsumowanie piątej edycji Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego „Banachiada”, organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.

Banachiada to jedyny w swoim rodzaju maraton. Dwuosobowy zespół adeptów matematyki odrywa się od rzeczywistości i przez pięć godzin zajmuje tylko matematyką. Część zadań rozwiązują osobno, inne wspólnie. Notatki są wszędzie. Czasem piszą nawet na stolikach[paywall]. Siedzą w dużej sali. Atmosfera przypomina trochę kawiarnię. Na stolikach ciastka. Słychać ciche rozmowy.

– Ten zespołowy charakter rozwiązywania problemów odwołuje się do tradycji Kawiarni Szkockiej we Lwowie. Odbywały się tam spotkania matematyków lwowskich, wśród których Stefan Banach oraz jego uczniowie stanowili najbardziej intensywnie pracujący kawiarniany zespół – tłumaczy Adam Tomaszewski, dyrektor szkoły.


fot.Roman Kijanka
– „Banachiada” to nasz autorski pomysł, który budzi zainteresowanie w całym kraju – mówi Adam Tomaszewski, dyrektor ZSTiO w Jarosławiu.

Konkurs matematyczny w takiej formule to ewenement w skali kraju. Pomysł, który w jarosławskim „mechaniku” powstał, od pięciu lat jest realizowany. Ma popularyzować wiedzę matematyczną, rozwijać uzdolnienia i zainteresowania oraz w ciekawy sposób  sprawdzać poziom wiedzy i umiejętności. Przy okazji wspomina postać jednego z najwybitniejszych polskich matematyków – Stefana Banacha, patrona szkoły.

Reklama
Uczestnicy tegorocznej „Banachiady” mają już za sobą zmaganie z zadaniami. Teraz czekają na wynik swojej pracy. Ogłoszenie odbędzie się ostatniego dnia marca. W dzień patrona szkoły. Najlepsi otrzymają nagrody rzeczowe. Będą to laptopy i inne urządzenia elektroniczne sporej wartości. Sponsoruje je fundacja MBanku. Zwycięskie gimnazjum dostanie statuetkę gęsi. To kolejne nawiązanie do lwowskich matematyków. U nich zwykła gęś była nagrodą za rozwiązanie jednego z problemów matematycznych.


fot.Roman Kijanka
Agnieszka Poczekajło, nauczyciel matematyki w ZSTiO w Jarosławiu, koordynator „Banachiady”, ze statuetką gęsi.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama