Dwuosobowe zespoły najlepszych w regionie gimnazjalistów zmagały się w ubiegły piątek, 17 marca, z zadaniami. Mieli ich 120 i pięć godzin na rozwiązanie. Wystartowało 46 zespołów. Jak dali sobie radę, dowiedzą się 31 marca. Wtedy odbędzie się podsumowanie piątej edycji Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego „Banachiada”, organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.
Banachiada to jedyny w swoim rodzaju maraton. Dwuosobowy zespół adeptów matematyki odrywa się od rzeczywistości i przez pięć godzin zajmuje tylko matematyką. Część zadań rozwiązują osobno, inne wspólnie. Notatki są wszędzie. Czasem piszą nawet na stolikach[paywall]. Siedzą w dużej sali. Atmosfera przypomina trochę kawiarnię. Na stolikach ciastka. Słychać ciche rozmowy.
fot.Roman Kijanka
– „Banachiada” to nasz autorski pomysł, który budzi zainteresowanie w całym kraju – mówi Adam Tomaszewski, dyrektor ZSTiO w Jarosławiu.
Konkurs matematyczny w takiej formule to ewenement w skali kraju. Pomysł, który w jarosławskim „mechaniku” powstał, od pięciu lat jest realizowany. Ma popularyzować wiedzę matematyczną, rozwijać uzdolnienia i zainteresowania oraz w ciekawy sposób sprawdzać poziom wiedzy i umiejętności. Przy okazji wspomina postać jednego z najwybitniejszych polskich matematyków – Stefana Banacha, patrona szkoły.

fot.Roman Kijanka
Agnieszka Poczekajło, nauczyciel matematyki w ZSTiO w Jarosławiu, koordynator „Banachiady”, ze statuetką gęsi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze