Projekt „Artyści z naszego podwórka” realizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu polega na cyklicznym prezentowaniu twórczości artystów związanych z Przemyślem. Autorem kolejnej, piętnastej wystawy z tego cyklu jest Dorota Skubisz, która tworzy przy użyciu rzadkiej techniki batikowej.
Na pierwszy rzut oka rozedrgane żywymi barwami prace Doroty Skubisz przypominają malarstwo i nie ma w tym wielkiego błędu, bo batik zaliczany jest do technik malarskich. Wywodząca się z krajów Indonezji technika polega na nakładaniu gorącego wosku na tkaninę (najczęściej bawełnianą) i następnie zanurzaniu jej w zimnej kąpieli barwiącej.Dla uzyskania specjalnych efektów proces nakładania wosku i barwienia można powtarzać wielokrotnie, aż do całkowitego pokrycia tkaniny wielobarwnym deseniem. Ostatnim etapem jest usuwanie resztek wosku poprzez prasowanie tkaniny przez papier. Batik jest trudną i kapryśną techniką, w której dużą rolę gra przypadek. Artyści pracujący w batiku najczęściej wypracowują własny warsztat, mają swoje metody, tajemnice, co sprawia, że ich dzieła mają bardzo indywidualny charakter, co wyraźnie widać w pracach Doroty. Jej dzieła oprócz dekoracyjności przypisanej batikowi nasączone są atmosferą baśniowości przywodzącą senne fantazje i marzenia.
Dorota Skubisz urodziła się i mieszka w Przemyślu. W 1987 roku ukończyła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Dyplom w pracowni wklęsłodruku u prof. Haliny Cader. Od 1992 roku pracuje jako instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach krajowych i zagranicznych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze