Reklama

Batik i sen czy Jawa...

03/04/2015 17:15

Projekt „Artyści z naszego podwórka” realizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu polega na cyklicznym prezentowaniu twórczości artystów związanych z Przemyślem. Autorem kolejnej, piętnastej wystawy z tego cyklu jest Dorota Skubisz, która tworzy przy użyciu rzadkiej techniki batikowej.

Na pierwszy rzut oka rozedrgane żywymi barwami prace Doroty Skubisz przypominają malarstwo i nie ma w tym wielkiego błędu, bo batik zaliczany jest do technik malarskich. Wywodząca się z krajów Indonezji technika polega na nakładaniu gorącego wosku na tkaninę (najczęściej bawełnianą) i następnie zanurzaniu jej w zimnej kąpieli barwiącej.

Dla uzyskania specjalnych efektów proces nakładania wosku i barwienia można powtarzać wielokrotnie, aż do całkowitego pokrycia tkaniny wielobarwnym deseniem. Ostatnim etapem jest usuwanie resztek wosku poprzez prasowanie tkaniny przez papier. Batik jest trudną i kapryśną techniką, w której dużą rolę gra przypadek. Artyści pracujący w batiku najczęściej wypracowują własny warsztat, mają swoje metody, tajemnice, co sprawia, że ich dzieła mają bardzo indywidualny charakter, co wyraźnie widać w pracach Doroty. Jej dzieła oprócz dekoracyjności przypisanej batikowi nasączone są atmosferą baśniowości przywodzącą senne fantazje i marzenia.

Dorota Skubisz urodziła się i mieszka w Przemyślu. W 1987 roku ukończyła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Dyplom w pracowni wklęsłodruku u prof. Haliny Cader. Od 1992 roku pracuje jako instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach krajowych i zagranicznych.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama