Reklama

Będą budować mieszkania pod wynajem?

04/04/2021 17:45

Jarosław wespół z Boguchwałą zakładają Podkarpacką Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Dzięki temu, przy współudziale rządu, w obu gminach może powstać nawet 1000 – 1500 mieszkań. Będą one dostępne dla tych, których stać na opłacenie czynszu, ale nie mają zdolności kredytowej, by nabyć własne M na wolnym rynku.

Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa ma w założeniu wesprzeć samorządy w budowaniu mieszkań udostępnianych następnie mieszkańcom na atrakcyjnych warunkach. Według założeń programu samorządy będą powoływać spółki odpowiedzialne zarówno za konstruowanie finansowania budowy, jak i samą budowę.

Choć szczegóły są w trakcie opracowywania, przewiduje się, że inwestycje te nie obciążą budżetów JST, a ich wkład będzie mógł polegać na zabezpieczeniu gruntów pod budowę[paywall].

Atrakcyjne, ale z haczykiem

W ramach tego funduszu Jarosław razem z Boguchwałą zakładają Podkarpacką Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Docelowo ma ona zbudować w obu gminach nawet 1000 – 1500 mieszkań.

– Jeżeli na terenie naszego miasta znajdziemy teren, na który nasze PSIM mogłoby te bloki wybudować, to w Jarosławiu powstanie 200 mieszkań – podkreśla burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, dodając, że jarosławski ratusz realizuje już kilka inicjatyw z zakresu budownictwa społecznego, więc PSIM dopełni politykę miasta w tym zakresie.

Jak wyjaśniał, mieszkania, które powstaną w Jarosławiu w ramach tej inicjatywy, będą dostępne dla grupy mieszańców posiadających tzw. zdolność czynszową, ale ze względu np. na rodzaj umowy o pracę albo brak możliwości zebrania środków na wkład własny nieposiadających zdolności kredytowej.

Mieszkania mają mieć przystępny czynsz, w granicach 10 – 14 zł za metr kwadratowy, a ich lokatorzy zobowiązani będą do opłacania mediów we własnym zakresie. Niewątpliwą zachętą jest tu możliwość wykupu mieszkań, haczykiem konieczność zabezpieczenia wkładu własnego wynoszącego od 10 do 30 procent. 

Reklama

Niewiadome

Jak wskazywał wiceprzewodniczący rady, sceptycznie nastawiony do koncepcji Wacław Strzępek, gmina miejska Jarosław wchodzi w projekt nieco w ciemno.

Wprawdzie burmistrz przekonuje, że ryzyko jest niewielkie, a gmina, a przede wszystkim jej mieszkańcy mogą tu tylko zyskać, to na razie wciąż brak wielu szczegółów, w tym tych najistotniejszych dla przeciętnego Kowalskiego – nie wiadomo do końca, jak atrakcyjna względem wolnego rynku będzie oferta mieszkań w PSIM ani kiedy i gdzie dokładnie one powstaną.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-04-04 20:37:09

    A to juz niedawno było. w 2016r.Wybudowano 100 000 mieszkań w tym takze pod tani wynajem.Nazywało sie to "mieszkanie +"Co z tego wyszło jak zwykle nic co rzadzacy obiecują .Powstało pare sztuk i tutaj niespodzianka czynsz znacznie wyższy niż na wolnym rynku. Pluja sobie w brodę użytkownicy.A teraz nowy numer tymi samymi znaczonymi kartami zapewne ma jakies  chwytliwe hasło dla frajerów

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2021-04-05 15:49:18

    Po tym gościu na zdjęciu widać, że na pewno będą jeść. A z budowaniem to się zobaczy. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jarosławianka - niezalogowany 2021-04-05 22:05:00

    ...nieobarczony większym ryzykiem - czyli jakim ?! Mniejszym ?! Najwięksyzm ryzykiem było wybranie tego pana na burmistrza Jarosławia ! Jedyne co zrobił to wybór nowego logo pt. "miasto olśnień" - chyba jego... olśniło tylko nie wiadomo z jakiego powodu...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama