Reklama

Będą nowe stacje pomiaru jakości powietrza

W Przemyślu, Jarosławiu i Horyńcu-Zdroju powstają nowe stacje pomiaru jakości powietrza. Wszystkie rozpoczną funkcjonowanie od stycznia 2019 r.

20 listopada br. pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie dokonali analizy ryzyka wystąpienia w br. przekroczenia poziomów dopuszczalnych i docelowych trujących substancji w powietrzu. Analiza objęła: dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, pył zawieszony PM10, pył zawieszony PM2.5, arsen, kadm, nikiel, ołów oraz benzo(a)piren[paywall].

Z opracowania wynika, że najbardziej prawdopodobne przekroczenie dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 realne jest w: Mielcu, Nisku i Przemyślu. To obszar ok. 235 kilometrów kwadratowych, zamieszkały przez około 145 tys. mieszkańców. W Przemyślu 20 listopada br. przy ul. Grunwaldzkiej w Przemyślu (36 razy!).

Reklama

Nowe stacje

Od stycznia 2019 r. w kilku miastach na Podkarpaciu rozpoczną działanie nowe stacje pomiaru jakości powietrza. Trzy z nich staną w Rzeszowie. Łączny koszt wszystkich to ok. 4 mln zł. – Będą mierzyć zanieczyszczenia pochodzące przede wszystkim ze źródeł komunikacyjnych, ale także z przemysłu, energetyki i źródeł komunalnych – wyjaśniła Katarzyna Piskur z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Obecnie na Podkarpaciu najwyższe stężenia zanieczyszczeń pyłowych są w Jarosławiu, Przemyślu i Dębicy. Tam również będą prowadzone pomiary w nowych stacjach. Takie powstaną także w uzdrowiskach, gdzie są znaczne przekroczenia benzopirenu. Pierwsza będzie w Horyńcu-Zdroju i będzie tam pracowała przez rok.

Warto dodać, że poziom zanieczyszczeń można sprawdzić w telefonie. Bezpłatną aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce” przygotował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    su-metal - niezalogowany 2018-11-25 18:56:19

    No i gitara, jednakowoż, żeby coś z tego wynikło dobrego w praktyce.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ciekawe, nieprawdaż? - niezalogowany 2018-11-26 00:23:36

    A wyświetlacz na budynku Urzędu Miejskiego w Przemyślu pokazuje: PM10 - w normie, benzoapiren - w normie, PM5 - niskie, itd.,  itp.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2018-11-26 07:55:14

    Wyniknie to, że na ekologię trzeba mieć pieniądze. Czyli trzeba podnieść płace i emerytury. Temat skrzętnie pomijany przy tej okazji.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama