Reklama

Będzie dom seniora [WIZUALIZACJA]

W kampanii wyborczej obecny burmistrz Przeworska Leszek Kisiel obiecywał emerytom, że zrobi wszystko, aby mieli godziwe warunki do spotkań w gronie rówieśników. Sprawdziliśmy, czy wywiązał się z zapewnień.

– To prawda. Tak było w istocie. A skoro się obiecało, trzeba słowa dotrzymać. W tym roku rozpoczynamy budowę domu seniora, a dokładnie generalną przebudowę domu kultury przy ulicy Wiejskiej na dom seniora – powiedział burmistrz L. Kisiel.

Aby zaadaptować dom kultury[paywall] przy ul. Wiejskiej na potrzeby emerytów czy rencistów, już w 2016 r. zlecone zostały prace projektowe, których efektem jest dokumentacja i pozwolenie na przebudowę. Trwało to dość długo, ponieważ obiekt ten musi spełniać wiele zaostrzonych rygorów budowlanych i socjalnych czy sanitarnych. Musi być przystosowany dla szczególnej grupy osób, a więc osób starszych, którzy często mają problemy zdrowotne. Chodzi między innymi o wejścia dla niepełnosprawnych oraz windę.

Reklama

Sentyment mieszkańców

Dom kultury przy ul. Wiejskiej to specyficzny obiekt, do którego mieszkańcy osiedla mają osobisty sentyment, bo to właśnie oni budowali go społecznie. – Obiekt ten będzie służyć nadal społeczności osiedla przy ulicy Wiejskiej. Było wiele pomysłów na jego zagospodarowanie, łącznie ze sprzedażą na obiekt handlowy i gastronomiczny. Nie zgodziłem się na takie koncepcje. Uważam, że dom seniora będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Będzie też służył mieszkańcom do spotkań różnych pokoleń, dlatego też wcześniejsza decyzja o budowie przy tym budynku placu zabaw dla dzieci, który już funkcjonuje. Nie ukrywam, że miałem tu wsparcie radnego Wacława Krupy, który jest mocno zaangażowany w szybkie oddanie obiektu do użytku – wyjaśnił L. Kisiel.

Reklama

Co dom seniora zaproponuje emerytom?

Pomysł jest taki, aby stworzyć dla seniorów miejsce codziennego przebywania ze swoją grupą rówieśniczą w sposób zorganizowany, pod opieką osób przeszkolonych w opiece i moderowaniu, czyli organizowaniu różnych zajęć. Dom czynny będzie od g 8 do g. 16, z ciepłym posiłkiem, organizacją zajęć, opieką pielęgniarską, kuchnią do użytku emerytów, salą internetową, telewizyjną, miejscem rekreacji i odpoczynku, letnią werandą, ogródkiem warzywnym i grillowiskiem. Miejscem do wielu imprez okolicznościowych. Seniorzy będą codziennie dowożeni do domu.

– Mam nadzieję, że wkrótce ukaże się ogłoszenie o naborze wniosków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na tego typu zadania. Nie czekając jednak na to, w budżecie miasta na ten rok zaplanowałem 300 tysięcy złotych na pierwszy etap prac budowlanych. Niezależnie od naboru wniosków, chcielibyśmy zakończyć prace pod koniec 2019 roku i oddać go seniorom do użytku. Całość prac według kosztorysu to 1 milion 100 tysięcy złotych. Jestem przekonany, że dostaniemy dotację na część tej inwestycji – podsumował burmistrz Przeworska.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama