W kampanii wyborczej obecny burmistrz Przeworska Leszek Kisiel obiecywał emerytom, że zrobi wszystko, aby mieli godziwe warunki do spotkań w gronie rówieśników. Sprawdziliśmy, czy wywiązał się z zapewnień.
– To prawda. Tak było w istocie. A skoro się obiecało, trzeba słowa dotrzymać. W tym roku rozpoczynamy budowę domu seniora, a dokładnie generalną przebudowę domu kultury przy ulicy Wiejskiej na dom seniora – powiedział burmistrz L. Kisiel.
Aby zaadaptować dom kultury[paywall] przy ul. Wiejskiej na potrzeby emerytów czy rencistów, już w 2016 r. zlecone zostały prace projektowe, których efektem jest dokumentacja i pozwolenie na przebudowę. Trwało to dość długo, ponieważ obiekt ten musi spełniać wiele zaostrzonych rygorów budowlanych i socjalnych czy sanitarnych. Musi być przystosowany dla szczególnej grupy osób, a więc osób starszych, którzy często mają problemy zdrowotne. Chodzi między innymi o wejścia dla niepełnosprawnych oraz windę.
Dom kultury przy ul. Wiejskiej to specyficzny obiekt, do którego mieszkańcy osiedla mają osobisty sentyment, bo to właśnie oni budowali go społecznie. – Obiekt ten będzie służyć nadal społeczności osiedla przy ulicy Wiejskiej. Było wiele pomysłów na jego zagospodarowanie, łącznie ze sprzedażą na obiekt handlowy i gastronomiczny. Nie zgodziłem się na takie koncepcje. Uważam, że dom seniora będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Będzie też służył mieszkańcom do spotkań różnych pokoleń, dlatego też wcześniejsza decyzja o budowie przy tym budynku placu zabaw dla dzieci, który już funkcjonuje. Nie ukrywam, że miałem tu wsparcie radnego Wacława Krupy, który jest mocno zaangażowany w szybkie oddanie obiektu do użytku – wyjaśnił L. Kisiel.
Pomysł jest taki, aby stworzyć dla seniorów miejsce codziennego przebywania ze swoją grupą rówieśniczą w sposób zorganizowany, pod opieką osób przeszkolonych w opiece i moderowaniu, czyli organizowaniu różnych zajęć. Dom czynny będzie od g 8 do g. 16, z ciepłym posiłkiem, organizacją zajęć, opieką pielęgniarską, kuchnią do użytku emerytów, salą internetową, telewizyjną, miejscem rekreacji i odpoczynku, letnią werandą, ogródkiem warzywnym i grillowiskiem. Miejscem do wielu imprez okolicznościowych. Seniorzy będą codziennie dowożeni do domu.
– Mam nadzieję, że wkrótce ukaże się ogłoszenie o naborze wniosków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na tego typu zadania. Nie czekając jednak na to, w budżecie miasta na ten rok zaplanowałem 300 tysięcy złotych na pierwszy etap prac budowlanych. Niezależnie od naboru wniosków, chcielibyśmy zakończyć prace pod koniec 2019 roku i oddać go seniorom do użytku. Całość prac według kosztorysu to 1 milion 100 tysięcy złotych. Jestem przekonany, że dostaniemy dotację na część tej inwestycji – podsumował burmistrz Przeworska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze