Reklama

Będzie remont stacji wąskotorówki w Hadlach Szklarskich

Firma „San-Proj” Usługi Projektowe z Przeworska przygotuje projekt remontu stacji wąskotorówki w Hadlach Szklarskich w gminie Jawornik Polski. Za dokumentację Zarząd Dróg Powiatowych w Przeworsku zapłaci 39 tys. 360 zł.

Stacja – a bardziej przystanek osobowy – wąskotorówki „Pogórzanin” w Hadlach Szklarskich obecnie bardziej przypomina XIX wiek, a nie XXI. Zdezelowany, parterowy, drewniany budynek nie jest żadną wizytówką tej największej atrakcji na terenie powiatu przeworskiego.

W pobliżu znajduje się kilka ważnych urządzeń, by wspomnieć o: zwrotnicach, wykolejnicach czy wskaźniku czoła pociągu. Przystanek znajduje się między stacjami Zagórze i Jawornik Polski. 30 września 1991 r. trafił, jako element kolejki wąskotorowej Przeworsk – Dynów, do rejestru zabytków.

Od fundamentów po dach

Od wielu miesięcy, ze względu na wciąż niedokończony[paywall] remont odcinka wąskotorówki, zniszczonej podczas powodzi w czerwcu 2020 r., między Łopuszką Wielką a Dynowem, stacją finalną „Pogórzanina” jest wspomniana ta pierwsza miejscowość.

Reklama

Władze powiatu przeworskiego robią jednak wszystko, aby jak najszybciej przywrócić normalną trasę wąskotorówki. Jednym z elementów było ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji remontu stacji w Hadlach Szklarskich.

Oferty złożyły trzy firmy. Przeworska firma „San-Proj” Usługi Projektowe zaproponowała najkorzystniejszą ofertę – 39 tys. 360 zł. Powiatowy Zarząd Dróg w Przeworsku oszacował koszty na 50 tys. zł, więc sporo zaoszczędzi.

Dokumentacja projektowa powinna być gotowa za ok. 10 miesięcy. Jak już wspomnieliśmy, budynek stacji kolejowej w Hadlach Szklarskich położony jest w linii torów Przeworskiej Kolei Dojazdowej. Odległość do stacji w Zagórzu wynosi ok. 4,4 km w kierunku Przeworska, zaś do stacji w Jaworniku Polskim ok. 4,6 km w kierunku Dynowa. Stacja położona jest w centrum miejscowości.

Reklama
Budynek ma zostać poddany gruntownemu remontowi – od dachu aż po wszystkie wewnętrzne instalacje. Wymienione zostaną też okna i drzwi, odnowione wnętrza budynku, elewacja, schody (powstaną też nowe).

Zamówienie dotyczy również zagospodarowania otoczenia budynku stacji. Powstać mają podjazd, parking, nowe chodniki i przejścia oraz nowe nasadzenia. Przy okazji inwestycji mają zniknąć natomiast obiekty stacyjne, które nie mają charakteru zabytkowego.


fot.Konrad Kata


fot.Konrad Kata
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2023-01-17 12:33:49

    Zastanawiający jest fakt doprowadzania zabytków do  kompletnej ruiny, chyba po to aby później  wpakować w remont olbrzymie pieniądze. Chyba że jest inne wytłumaczenie o którym nie wiem.Niestety przykładów takiego działania jest  bez liku,choćby obecny "remont" dworku w Żurawicy.  Raczej na pewno nie będzie to już budynek zabytkowy, z kolei budowa  budynku  o takim przeznaczeniu zupełnie  od nowości byłaby tańsza niż koszty tej "renowacji".

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama