Reklama

„Beka” zdobyła pierwsze miejsce

12/05/2016 10:58

W niedzielę, 8 maja, zakończył się trwający dwa dni "38. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego", którego organizatorem było Centrum Kulturalne w Przemyślu.

W tegorocznej edycji tego najstarszego w kraju festiwalu wystąpiło 14 kapel z całej Polski. Pierwszą nagrodę przyznano kapeli „Beka” z Przeworska, ponadto akordeonista z tej kapeli otrzymał specjalne wyróżnienie. Druga nagroda przypadła „Kramskiej Kapeli Podwórkowej” z Kramska, a trzecia kapeli „Spod dębu” z Piotrkowa Trybunalskiego. – Nasza kapela istnieje już od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego czwartego roku, a trzech z nas gra w niej od początku. Najczęściej[paywall] zmieniali się akordeoniści – mówi Mariusz Mirkiewicz z przeworskiej „Beki”. Na tym festiwalu jesteśmy już dwudziesty raz. Oczywiście braliśmy też udział w wielu innych, które nawet trudno mi zliczyć. A jeżeli chodzi o nagrody – powiem skromnie – rzadko zdarzało się nam wracać z jakiegoś festiwalu z pustymi rękami. Kiedy jeździmy po kraju, często widzimy nowe twarze, powstają nowe kapele, a u nas, w podkarpackim, jakby kapel ubywało, a przecież kiedyś Przemyśl i Warszawa były kolebkami kapel podwórkowych i stąd się zaczął ten rodzaj muzyki, kiedyś nawet Jerzy Janicki o tym wspominał. W przypadku naszej kapeli, w porównaniu z innymi młodej, bo dwudziestoparoletniej, czerpiemy wzorce z klasyki folkloru miejskiego, ale też piszemy własne piosenki. Kiedyś w Przeworsku była niezła kapela „Old buchaj band” i przyznam, że podobało mi się to, co grali najczęściej na ”Dniach Przeworska” i było dla mnie jakąś inspiracją. Potem padł pomysł, żeby założyć kapelę. Znaliśmy się, graliśmy w różnych zespołach rockowych, bluesowych i weselnych. Założyliśmy kapelę i gramy do dzisiaj i chyba podoba się, jak i co gramy – kończy M. Mirkiewicz. W imieniu fanów folkloru miejskiego gratulujemy przeworskiej „Bece”.


fot.Jacek Szwic
Kapela „Przasnyska” z Przasnysza na scenie Centrum Kulturalnego w Przemyślu.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    bbc - niezalogowany 2016-05-12 21:31:25

    Pamietam ten festiwal z dziecinstwa.Kapele graly na osiedlach pod oknami,a ludzie rzucali pieniazki! Fajnie bylo.Czy teraz tez tak jest?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hgfdsa - niezalogowany 2016-05-13 15:03:09

    Kto buduje prywatną plaże w na żwirowni w Przemyślu i dlaczego to nie miasto , nie ma tablicy informacyjnej .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    stopa79_766 2016-07-21 08:25:45

    Doskonały festiwal, aż się łezka w oku kręci...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama