Reklama

Bez okazania dowodu alkoholu nie sprzedajemy!

02/07/2015 07:36

– Udało mi się kupić alkohol i papierosy tylko w jednym sklepie, ale kiedy się przyznałem, że jestem z urzędu miasta, sprzedawczyni o mały włos nie zemdlała. Pomimo że wyjaśniliśmy, że to tylko ankieta – relacjonuje Sylwester Kraszewski, uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. M. Dąbrowskiej w Jarosławiu, jeden z ankieterów Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży Stop 18.

– Brałem udział w tej akcji po raz pierwszy. Z naszej szkoły wytypowano sześciu uczniów. Chodziliśmy z pracownikiem urzędu miasta po sklepach, ten czekał przed wejściem, kiedy my robiliśmy zakupy składające się z alkoholu i papierosów. Zwykle sprzedawcy pytali o dowód i rzeczywiście był problem z zakupem używek, ale pamiętam, że w jednym sklepie bez problemu mogliśmy nabyć alkohol. W takiej sytuacji[paywall] dziękowaliśmy za zakup i wręczaliśmy naklejki akcji. Informowaliśmy, że przeprowadzamy ankietę na temat świadomości pracowników sklepu odnośnie sprzedaży używek bez okazywania dowodu osobom, które nie wyglądają na pełnoletnie – kontynuuje Sylwester Kraszewski.

Jakie są wyniki programu?

Jak podaje Urząd Miasta Jarosław, w tym roku ankieterzy odwiedzili 31 punktów zajmujących się sprzedażą alkoholu. W 21 przypadkach sprzedawcy poprosili uczniów o dowód osobisty, jednak w 10 sklepach ankieterzy nie mieli większego problemu z zakupem alkoholu. Podobnie wyglądała sytuacja z kupnem papierosów. W 22 sklepach młodzież spotkała się z odmową sprzedaży wyrobów tytoniowych, ale w 9 punktach handlowcy bez oporów sprzedaliby je młodej osobie, nie prosząc nawet o dowód.

Reklama

Jakie efekty daje akcja „Stop 18”?

– Jeśli chodzi o ankieterów, są to pełnoletni uczniowie szkół średnich z Jarosławia, których wygląd powinien wzbudzać uzasadnione wątpliwości sprzedawcy co do pełnoletniości klienta. Każdemu uczniowi w trakcie badań ankietowych towarzyszył pracownik Urzędu Miasta Jarosławia. Po akcji organizowane jest spotkanie z przedsiębiorcami, na którym prezentowane są wyniki badań. Liczymy na wzrost świadomości przedsiębiorców w temacie
odpowiedzialnej sprzedaży – podsumowuje Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama