Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu znalazł się na pierwszym miejscu wśród urzędów ziemskich powiatów Podkarpacia w wydatkowaniu pieniędzy na aktywizację lokalnego rynku pracy. Wyprzedziły go tylko powiaty ziemsko-grodzkie: przemyski i rzeszowski.
Jest także liderem w pozyskiwaniu środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Mniej pocieszającą informacją jest wydłużenie do roku okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ stopa bezrobocia w powiecie przekroczyła 150 proc. przeciętnej w kraju.
Na wsparcie bezrobotnych wydano w kończącym się roku w jarosławskim urzędzie około 40 milionów zł. Dodatkowy milion poszedł na[paywall] kształcenie pracowników i pracodawców.
Jak podkreśla szef jarosławskiego PUP, kłopot z naborem powoduje m.in. niższa niż w innych regionach płaca. – Ludzie chcieliby pracować, ale za wyższe wynagrodzenie. Drugi problem to praca nieadekwatna do oczekiwań. Absolwent wyższej uczelni ma kłopot ze znalezieniem zatrudnienia zgodnie z jego wykształceniem, a trudno znaleźć sprzedawcę czy pracownika w firmie usługowej. Jednak sytuacja na rynku pracy zdecydowanie się polepsza. Co więcej, spływające do nas oferty są z całego regionu, a nawet z Polski i już nie za najniższe wynagrodzenie. Pracodawcy zapewniają 2,5 – 3 tysięcy brutto miesięcznie. To wyzwala konkurencję. Miejscowe firmy muszą wynagrodzenie podnosić, inaczej ludzie im uciekną – tłumaczy dyrektor PUP w Jarosławiu.
– Szwaczka, krojczy, bo jest Lear. Tym bardziej że nie są wymagane żadne kwalifikacje. To dobre miejsce pracy dla kobiet. Ponieważ w naszym regionie jest dużo osób przygotowanych do tych zawodów, pojawia się zainteresowanie konkurencyjnych firm. Poszukiwani są pracownicy w zawodach budowlanych. Ale firmy potrzebują fachowców, nie pomocników. Zatrudnienie w takiej firmie często wiąże się z pracą poza miejscem zamieszkania. Następna grupa to spawacze i ślusarze. Mamy na naszym terenie dość dużo firm tej branży, zatrudniających w sumie w granicach 2 tysięcy ludzi. Poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych i operatorzy. Brakuje pracowników w zawodach okołomedycznych. Fizjoterapeuci, aptekarze i pielęgniarki nie mają kłopotów z zatrudnieniem – wylicza J. Wygnaniec.
– Wybierając zawód, należy brać pod uwagę zapotrzebowanie największych firm w regionie oraz mniejszych przedsiębiorców, których jest najwięcej. Na nasz rynek wchodzi z ofertami pracy Przeworsk i Łańcut, a także inne miasta z regionu. Chcą wyrwać fachowców – dodaje.
– Zmieniamy podejście. PUP powinien pomagać ludziom, którzy rzeczywiście szukają pracy. Kto nie skorzysta z propozycji, zostanie skreślony z rejestru bezrobotnych. Albo idziesz do pracy, albo przestajesz być zarejestrowanym bezrobotnym. Urząd nie będzie służył do tego, żeby się ubezpieczyć, żeby wydać zaświadczenie, tylko ma pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy. Zarejestrowane powinny być te osoby, które potrzebują pomocy w znalezieniu się na rynku pracy, a nie każdy, kto nie pracuje. Liczę się z tym, że nie wszyscy będą z tych zmian zadowoleni, ale należy wyłowić ubezpieczonych w urzędzie pracy i pracujących na czarno – zapewnia dyrektor.
– Chcemy, by młodzi ludzie na etapie planowania swojej drogi zawodowej już wiedzieli, jaki obrać kierunek, by znaleźć zatrudnienie – mówi szef jarosławskiego PUP.
Chodzi tu o współpracę między szkołami, pracodawcami, uczniami i poszukującymi pracy. Utworzenie partnerstwa, którego celem jest połączenie edukacji z biznesem. Pracodawcy muszą zrozumieć, że celem szkoły jest pomoc w realizacji ich potrzeb związanych z przygotowanymi do pracy fachowcami, a szkoła, że jej zadaniem jest kształcić pod potrzeby rynku. Takie działania już są prowadzone. Uczestniczy w nich urząd pracy oraz starostwo, które prowadzi szkoły ponadpodstawowe.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.jak wyjechali to nie dziwne że bezrobocie spadło. Przemyśl i Jarosław już na dnie!
Przemyśl skutecznie emigruje ludność.Na tyle skutecznie,że za kilka lat liczba mieszkańców spadnie do 30 tys.Podobna skuteczność występuje również w gminach powiatu przemyskiego.Oczywiście emigracja jest nieumyślna,gdyż ludzie sami wyjeżdżają za pracą.Wiadomo,jeśli ktoś jest zarejestrowany i wyjeżdża to się wtedy wyrejestruje.I to jest osiągnięcie,które bezsprzecznie zasługuje na 1 miejsce.Miejsce lidera,a liderzy mają koszulki,plastrony,itp.koloru żółtego
Ile ludzi z Przemyśla pracuje w Arłamowie?
"Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu znalazł się na pierwszym miejscu" , "Wyprzedziły go tylko" WTF to w końcu który był ?
Jarosław pierwszy wśród urzędów ziemskich powiatów, wyprzedziły go powiaty ziemsko-grodzkie.
Pieniądze na walkę z bezrobociem są Urzedy Pracy i Agencje te państwowe też . Dostają na jednego bezrobotnego . Kilkaset tysięcy a na jego tzw szkolenie przeznaczają 2 tś . Część szkolenia polega na tzw wypełnianiu całej ryzy testów , druga na pogadankach z psychologiem , który ma cię gdzieć . trzecie na upchaniu Cię gdzieś do prywaciarza za 800 zł miesięcznie na 8 miesięcy do ciężkiej harówy fizycznej .
Obniżyć podatki, zwiększyć kwotę wolną od podatku, znieść podatek od emerytur, rent i po bezrobociu będzie wspomnienie. Kasa na likwidację bezrobocia napycha kiesy bogatych przedsiębiorców, a nie bezrobotnych. Bezrobotni dostają marnie płatne etaty i to tylko do czasu kiedy płynie kasa z PUP. Przestaje płynąć kasa etat do likwidacji. Chory system.
Jak bezrobocie może spadnąć jeśli w Przemyślu od 9 lat są limity do rejestracji osób bezrobotnych. wydawane było 40 nr teraz ich dają aż 30. Ludzie wyjeżdżają za granicę bo nie mogą doczekać się pracy. Ci którzy są zarejestrowani to nie szukają pracy zależy im na ubezpieczeniu. Gdzie są służby które by się tym zajęły.
Kogo jest więcej w Przemyślu bezrobotnych zarejestrowanych w PUP czy też emerytów i rencistów
jak wyjechali to nie dziwne że bezrobocie spadło. Przemyśl i Jarosław już na dnie!
Przemyśl skutecznie emigruje ludność.Na tyle skutecznie,że za kilka lat liczba mieszkańców spadnie do 30 tys.Podobna skuteczność występuje również w gminach powiatu przemyskiego.Oczywiście emigracja jest nieumyślna,gdyż ludzie sami wyjeżdżają za pracą.Wiadomo,jeśli ktoś jest zarejestrowany i wyjeżdża to się wtedy wyrejestruje.I to jest osiągnięcie,które bezsprzecznie zasługuje na 1 miejsce.Miejsce lidera,a liderzy mają koszulki,plastrony,itp.koloru żółtego
Ile ludzi z Przemyśla pracuje w Arłamowie?