Kilka dni temu w księgarniach pojawiła się licząca 420 stron biografia abpa Józefa Michalika. Autor – dziennikarz i publicysta Rzeczpospolitej Tomasz Krzyżak, specjalizujący się w tematyce kościelnej – pracował nad nią 2 lata. Książka powstała przy czynnym udziale metropolity przemyskiego.
Nie mam nic do stracenia – bo taki tytuł nosi publikacja – to opowieść o życiu jednej z ważniejszych postaci Kościoła w Polsce, do niedawna przewodniczącego Episkopatu Polski, ale też o czasach, w których żyje i działa. Na jej kartach czytelnik może prześledzić także genealogię rodziny bohatera, odnaleźć sporo fragmentów odnoszących się do czasów po odzyskaniu niepodległości, pokazanych z perspektywy takich ośrodków, jak Gorzów Wielkopolski, gdzie pełnił swoją biskupią posługę oraz Przemyśl.
Autor biografii Tomasz Krzyżak podkreśla, że na napisanie 420 stron o jednym człowieku poświęcił 730 dni pracy. Zebranie wystarczającej ilości materiałów wiązało się z koniecznością przebycia ponad 15 tys. kilometrów w powietrzu i na lądzie, przewertowania kilkuset tysięcy dokumentów w archiwach państwowych i kościelnych, odbycia blisko 200 fascynujących rozmówców (m.in. z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, Arturo Mari, dr Wandą Półtawską, prof. Stanisławem Grygielem, kard. Paulem J. Cordesem czy prezydentem Przemyśla Robertem Chomą), spędzenia kilkuset godzin w archiwach i bibliotekach i wykonania niezliczonej ilości telefonów.
Przemyskie spotkanie promocyjne poświęcone publikacji odbędzie się w sobotę, 10 października, o g. 19 w Domu Katolickim „Roma” (Grodzka 11).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze