We wtorek, 28 października, Przedszkole nr 9 w Przemyślu im. Czytelników „Życia Przemyskiego” było miejscem wyjątkowej rywalizacji na słowa z udziałem podopiecznych dziesięciu miejskich przedszkoli. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021– 2025, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Mottem przewodnim konkursu recytatorskiego była „Złota polska jesień w poezji”. Maluchy z przejęciem prezentowały utwory poetyckie nawiązujące do tej mieniącej się kolorami pory roku, uatrakcyjniając swoje występy rekwizytami, tematycznymi strojami i gestykulacją. Popisy recytatorskie reprezentacji miejskich przedszkoli nr 2, 3, 4, 9, 11, 12, 13, 16, 19 i 20 (po dwóch uczestników z każdej placówki) śledziło w skupieniu jury, w którego skład weszły: Elżbieta Krupa z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu, Jolanta Wilk-Krzywonos z Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Angelika Piliszko – przewodnicząca Rady Rodziców Przedszkola nr 9 oraz nauczyciel języka polskiego i logopeda Iwona Marek. Oceniano interpretację utworu, pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.
– Poziom konkursu był bardzo wysoki, a młodzi recytatorzy wykazali się nie tylko doskonałą pamięcią , ale i ogromną wrażliwością artystyczną – podsumowała w imieniu komisji konkursowej I. Marek.
Reklama
Jak podkreśliła dyrektor Przedszkola nr 9 Elżbieta Bukalska, celem rywalizacji było rozwijanie umiejętności recytatorskich u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno słowa oraz kształtowanie odwagi w publicznych wystąpieniach. Tej ostatniej maluchom na szczęście nie brakowało, a nawet jeśli pojawił się podczas występu moment zawahania, mogły liczyć na wsparcie przygotowujących je do występów nauczycielek.
Na finał wszystkim uczestnikom wręczone zostały dyplomy i nagrody, których sponsorem były Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. I. Newtona w Przemyślu, reprezentowana przez Halinę Sokolik-Nieradkę, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego „Ad Astra” prowadzącego szkołę oraz nasza skromna redakcja.
Laureaci konkursu: I miejsce – Marcelina Ryczan (Przedszkole nr 20), II miejsce – Liliana Goroś (Przedszkole nr 3), III miejsce – Pola Kołodziej (Przedszkole nr 2).
Wyróżnienia otrzymali: Hanna Głuszyk (Przedszkole nr 13), Oliwia Lechocińska (Przedszkole nr 16) i Piotr Szal (Przedszkole nr 19).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze