Reklama

Bp Szal: – Brakuje nam jedności [GALERIA]

05/06/2015 17:04

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w procesji Bożego Ciała ulicami Przemyśla. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Trasa wiodła z archikatedry do kościoła księży salezjanów.

Procesja rozpoczęła się mszą św. przy archikatedrze obrządku rzymskokatolickiego. Następnie wyruszono w pochodzie do czterech ołtarzy. Pierwszy znajdował się przy archikatedrze greckokatolickiej, gdzie modlitwie przewodniczył w języku ukraińskim abp Jan Martyniak. Drugi zlokalizowano w Rynku. Tam bp Adam Szal wygłosił kazanie.
– Bez Eucharystii nie damy rady stanowić jedności z Bogiem i z ludźmi. A łatwo zauważyć, że tej jedności tak bardzo brakuje w dzisiejszym świecie, brakuje pokoju, zgody, mimo że tak wiele mówimy o pokoju i zgodzie. To Eucharystia może się stać źródłem naszej jedności z Bogiem i ludźmi – mówił bp Szal. – Zaprośmy Chrystusa do siebie, do naszych domów, do naszego życia, żyjmy Jego Ewangelią i Jego sakramentami, zwłaszcza sakramentem Eucharystii – zachęcał hierarcha.
Po kazaniu uczestnicy udali się przez most Orląt Przemyskich do kolejnych ołtarzy przy kościele Świętej Trójcy i pw. św. Józefa , czyli księży salezjanów.
Na zakończenie metropolita przemyski abp Józef Michalik dziękował wszystkim uczestnikom procesji. – Na tę uroczystość przychodzę zawsze z dziękczynieniem wobec Pana Boga, przychodzę zbudować się wiarą. Patrząc na te dzieci, widzę, jak przejawia się wiara mamy, taty, dziadków. To jest właśnie siła Kościoła – mówił. Podziękował także tym, którzy przyczynili się do organizacji procesji i przygotowali ołtarze. – Wszystkie są odnowione i nawet piękniejsze. Bardzo za ten trud dziękuję – powiedział.
Na zakończenie procesji dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej „Oratorium” i Szkoły Podstawowej nr 11 rozprowadzały „chlebki dobroci”, zbierając dobrowolne ofiary na pomoc dla dzieci z ubogich rodzin.
Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to jedno z najstarszych i największych świąt w Kościele katolickim. Ustanowione zostało w 1264 r. przez papieża Urbana IV. W Polsce jako pierwszy święto wprowadził bp Nankier w Krakowie w 1320 r. Niemal od początku świętowaniu towarzyszą uroczyste procesje.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama