Reklama

Bunt bazarowiczów. Pomstują na „Giełdę Wschód”

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na bazarze „Polonia” w Przemyślu napisali list do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna. Proszą w nim o interwencję w sprawie nieprawidłowości, które – ich zdaniem – mają miejsce na „Giełdzie Wschód” w Skołoszowie w gminie Radymno. W ślad za tym interpelację stworzyła radna Monika Jaworska (Wspólnie dla Przemyśla). – Nie wiem, o co chodzi. Giełda czynna jest raz w tygodniu. Prezydent Przemyśla nie partycypował w kosztach jej stworzenia. Udostępniam im tylko miejsce. Sprzedawane rzeczy nie mogą być drogie, bo warunki są polowe. Odpowiednie organy kontrolują giełdę co tydzień – zapewnił organizator skołoszowskiej giełdy Stanisław Sawa.

Przedsiębiorcy z przemyskiego bazaru są zmartwieni i rozżaleni w związku z brakiem jakiegokolwiek nadzoru organów kontroli celno-skarbowej w Skołoszowie. Jak zaznaczyli, z nieoficjalnych źródeł wiedzą, że sprzedawane są tam towary niewiadomego pochodzenia, bez koniecznego zezwolenia, a sprzedający nie prowadzą działalności gospodarczej. A to ma – ich zdaniem – bezpośredni wpływ na ich ceny . Są dla nich bardzo konkurencyjne, wręcz dumpingowe. Doszły ich także słuchy, że są to obcokrajowcy, którzy przebywają w Polsce bez wymaganego zezwolenia na pobyt[paywall].

Nieuczciwi handlarze?

„(...) Jesteśmy w większości osobami samozatrudniającymi się. Ponosimy koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, płacąc m.in. podatek, ubezpieczenie, czynsz dzierżawny itd. Nie jesteśmy w stanie być konkurencją cenową w stosunku do nieuczciwych handlarzy. Od około dwóch miesięcy obserwujemy znaczny spadek klientów i dochodów z prowadzonej działalności. Wiemy, że część z nich, ze względu na atrakcyjne ceny, dokonuje zakupów w Skołoszowie. Rozumiemy zasady działania wolnego rynku, jednak wiemy, że to nieuczciwa konkurencja (...)” – napisali m.in. w liście.

Reklama
Jak już wspomnieliśmy, w ślad za nim interpelację do prezydenta Przemyśla W. Bakuna złożyła radna Monika Jaworska (Wspólnie dla Przemyśla). Zwraca się w niej z prośbą o podjęcie działań bądź pokierowanie, co w takiej sytuacji przedsiębiorcy z bazaru mają zrobić? Gdzie zwrócić się o pomoc? Czy mogą liczyć na jakąś pomoc finansową ze strony miasta? – Sprawa, na którą zwróciła uwagę pani radna Monika Jaworska jest niewątpliwie istotna dla przemyskich przedsiębiorców. Przygotowujemy odpowiedź dla wnioskodawcy, a więc jednocześnie dla handlujących na targowisku. Będzie ona opublikowana wkrótce po jej dostarczeniu do głównych zainteresowanych – zapewnił prezydent W. Bakun.

– Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu prowadzi systematyczne kontrole celno-skarbowe na targowiskach i bazarach oraz w ich okolicy. Czynności prowadzi się zarówno w stosunku do obywateli Polski, jak i obcokrajowców przede wszystkim w zakresie obrotu handlowego. Zwłaszcza jeśli chodzi o towary, co do których istnieje podejrzenie oznaczenia nieoryginalnymi znakami towarowymi, a także w zakresie prawidłowości obrotu wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi, w tym handlu wyrobami nieoznaczonymi polskimi znakami akcyzy oraz prawidłowości rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych podmiotów do tego zobowiązanych, bądź prawidłowości prowadzenia ewidencji sprzedaży. Bez zbędnej zwłoki reagujemy na wszystkie napływające zawiadomienia, donosy oraz informacje o mogących powstać nieprawidłowościach i w zakresie swoich uprawnień przeprowadzamy kontrole celno-skarbowe – zapewniła. – Współdziałamy także w tym zakresie z właściwymi miejscowo urzędami skarbowymi. Działania niejednokrotnie prowadzone są także we współpracy z innymi organami, czyli policją czy Strażą Graniczną – dodała mł. asp. E. Chabowska.

Od 2019 r. do 2020 r. przemyski urząd przeprowadził ogółem ponad 600 kontroli celno-skarbowych na bazarach, targowiskach i w ich okolicach, w ramach których nałożono blisko 800 mandatów karnych.

Reklama

Włosy mi stanęły dęba

– U nas jest jeden dzień handlowy. Na przemyskim bazarze handlują codziennie w znacznie lepszych warunkach niż tu. Jaki to spadek dochodów? Nie chcę być złośliwy. Podejrzewam, że po prostu o wiele za drogo sprzedają i dlatego mają z tym problem. Kompletnie nie rozumiem tego! Mam tych sprzedających w Skołoszowie zmusić, aby podnieśli ceny lub wyrównali je do tych, obowiązujących na przemyskim bazarze? Przecież oni tutaj sami przyjeżdżali na początku funkcjonowania i to takimi samochodami, że włosy mi stawały dęba – stwierdził S. Sawa. – Owszem, przyjeżdżają tu ludzie i z Przemyśla, aby coś sprzedać. Przyjeżdżają z różnymi rzeczami. Za miejsce płacą złotówkę, bo warunki są poligonowe – podsumował organizator „Giełdy Wschód” w Skołoszowie S. Sawa.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    bb - niezalogowany 2020-11-12 19:46:43

    nikt nie byl zażenowany kiedy na bazarach fajke sprzedawali i nikt wtedy do KAS nie pisal by ich sprawdzal. Nikt nie interweniowal ze trudno jest do przechodni wjechac bo choniki zastawione straganami, nikt  nie interweniowal kiedy  biznes sie krecil, teraz kapitalizm wygrywaja ci co maja mniejsze koszty lepsze warunki wiecej kupców, jednym i drugim zycze powodzenia. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2020-11-12 19:47:27

    Taką, bardzo dobra wypowiedź znaleziono na:[usunięte]gdzie jest ten sam płacz na ten temat:...drodzy bywalcy ulicy Sportowej w Przemyślu:1. jak się jeździło na granicę fajkami i spirytusem handlować, to wtedy inspekcjacelna nie była waszym przyjacielem, teraz prosicie o jej interwencję2. jak się zaczynało handlowac na Sportowej w Przemyślu kilka lat temu, to natzw. dorobku wielu z was \"zapominało\", że jest coś takiego jak kasa fiskalna3. giełda w Skołoszowie była przygotowywana przez kilka lat, więc można byłowypracować jakiś kompromis, ale jak się na tym odcinku jeździ swoimi BMW200km/h, to łatwo przeoczyć kilka hektarów w które ktoś inwestuje4. sprawa ostatnia, cieszy jak piszecie, że znacie prawa rynku, ale od słowa znaćjest jeszcze pojęcie znać ze zrozumieniem, więc konkurować możecie na wieluhandlowych szczeblach, a nie użalać się do pana Bakuna, który wywiady dajedlaczego cmentarzy nie zamknął, więc proszę panu Bakunowi nieprzeszkadzać5. wracając do początku, czyli do granicy i fajek, może załatwicie sobie, bywalcySportowej, pozwolenia na wznowienie tamtej działalności, tam nie trzebarejestrować działalności, nie stosuje się dumpingu itd. itp.6. ...a teraz bywalcy Sportowej w Przemyślu, wylejcie na mnie wiadro pomyj,hejt niech wali na mnie wszystkimi mocami, tylko nie zapomnijcie, że częśćz was w niedzielę do kościółka pobiegnie z uniżoną i pokorną miną.Do zobaczenia na Giełdzie Wschód, a może i na Sportowe...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-11-12 19:54:11

    Nie musimy się martwić.Do Przemyśla też dotrze i to niedługo na granicy miasta w sąsiedniej gminie szybko powstanie infrastrukturaPierwsza powstała w Rzeszowie przy ul Dworzaka gdzie praktycznie można kupic wszystko po bardzo atrakcyjnych cenach . Przemyślaków tam sporo kupuje.Juz jest w Skołoszowie gdzie ceny tak jak Dworzaka są prawie o połowę niższe niż nasze bazarowe.Taka giełda to prawdziwy skarb dla miasta gdzie mieszkańcom sie nie przelewa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama