Reklama

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Świętoniowej czeka na otwarcie. Brakuje zielonego światła z ministerstwa [ZDJĘCIA]


W końcówce minionego roku doszło do odbioru technicznego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Świętoniowej w gminie Przeworsk, który jest finałowym momentem prac przy obiekcie powstałym na potrzeby osób z niepełnosprawnościami wymagających opieki. Niestety mimo że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, budynek na razie nie może przyjąć podopiecznych. Wciąż nie ma zielonego światła na rozpoczęcie działalności z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Świętoniowej w swoim założeniu służyć ma osobom z niepełnosprawnościami, potrzebującym stałego wsparcia i dostępu do usług opiekuńczych i rehabilitacji. Jego powstanie pochłonęło ponad 8 mln zł, przy czym 4,8 mln zł stanowiło dofinansowanie z programu Polski Ład. Budowa obiektu została zakończona, tuż przed końcem starego roku miał miejsce jego odbiór techniczny.

Na terenie parterowego budynku powstały nowoczesne pokoje z łazienkami i sanitariatami, zaplecze dla personelu i kadry zarządzającej. Wewnątrz wydzielona została strefa mieszkalna całodobowa oraz strefa dzienna. Placówka została wyposażona w system pętli indukcyjnej wspomagającej osoby z dysfunkcjami słuchu, a okalający ją teren zagospodarowano w taki sposób, by maksymalnie ułatwić dostęp osobom z niepełnosprawnościami (pojawiły się odpowiednie dojścia, parkingi i miejsca do rekreacji i integracji). Wszystko dopięte zostało na ostatni guzik, ale z przyjęciem pierwszych pensjonariuszy do placówki trzeba będzie jednak poczekać.

Reklama

Gmina złożyła kolejny wniosek

– Wciąż czekamy na podpisanie umowy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wniosek na prowadzenie placówki złożyliśmy w marcu ubiegłego roku. Do tej pory nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi, więc nie mamy informacji, jak został oceniony. Wcześniej odpowiednio sprawdzono dokument pod kątem merytorycznym i formalnym. Jego akceptacja jest niezbędnym elementem poprzedzającym podpisanie umowy i przyznanie środków – mówi wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec (MRPIPS ogłasza nabory wniosków, zatwierdza listy rekomendowanych projektów i przeznacza pieniądze z Funduszu Solidarnościowego na budowę, wyposażenie i funkcjonowanie tych centrów – przyp. aut.).

– Nie możemy zatem przyjąć ludzi do obiektu, choć jesteśmy w pełni gotowi, a założeniem było, by w styczniu odbyła się rekrutacja, abyśmy mogli wystartować od lutego. Złożyliśmy więc...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 25% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/01/2026 13:04
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama