W końcówce minionego roku doszło do odbioru technicznego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Świętoniowej w gminie Przeworsk, który jest finałowym momentem prac przy obiekcie powstałym na potrzeby osób z niepełnosprawnościami wymagających opieki. Niestety mimo że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, budynek na razie nie może przyjąć podopiecznych. Wciąż nie ma zielonego światła na rozpoczęcie działalności z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Świętoniowej w swoim założeniu służyć ma osobom z niepełnosprawnościami, potrzebującym stałego wsparcia i dostępu do usług opiekuńczych i rehabilitacji. Jego powstanie pochłonęło ponad 8 mln zł, przy czym 4,8 mln zł stanowiło dofinansowanie z programu Polski Ład. Budowa obiektu została zakończona, tuż przed końcem starego roku miał miejsce jego odbiór techniczny.
Na terenie parterowego budynku powstały nowoczesne pokoje z łazienkami i sanitariatami, zaplecze dla personelu i kadry zarządzającej. Wewnątrz wydzielona została strefa mieszkalna całodobowa oraz strefa dzienna. Placówka została wyposażona w system pętli indukcyjnej wspomagającej osoby z dysfunkcjami słuchu, a okalający ją teren zagospodarowano w taki sposób, by maksymalnie ułatwić dostęp osobom z niepełnosprawnościami (pojawiły się odpowiednie dojścia, parkingi i miejsca do rekreacji i integracji). Wszystko dopięte zostało na ostatni guzik, ale z przyjęciem pierwszych pensjonariuszy do placówki trzeba będzie jednak poczekać.
– Wciąż czekamy na podpisanie umowy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wniosek na prowadzenie placówki złożyliśmy w marcu ubiegłego roku. Do tej pory nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi, więc nie mamy informacji, jak został oceniony. Wcześniej odpowiednio sprawdzono dokument pod kątem merytorycznym i formalnym. Jego akceptacja jest niezbędnym elementem poprzedzającym podpisanie umowy i przyznanie środków – mówi wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec (MRPIPS ogłasza nabory wniosków, zatwierdza listy rekomendowanych projektów i przeznacza pieniądze z Funduszu Solidarnościowego na budowę, wyposażenie i funkcjonowanie tych centrów – przyp. aut.).
– Nie możemy zatem przyjąć ludzi do obiektu, choć jesteśmy w pełni gotowi, a założeniem było, by w styczniu odbyła się rekrutacja, abyśmy mogli wystartować od lutego. Złożyliśmy więc...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 25% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze