Licealistki z Przemyśla – Wiktoria Kud i Oliwia Mrozowska – postanowiły zawalczyć o lepsze życie dla 15-letniej Oksany i jej mamy Moniki. Dom, w którym obecnie żyją mama z córką, jest w opłakanym stanie. Zmianę na lepsze miał im zapewnić stworzony przez uczennice projekt, realizowany w ramach olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii”. Ta wprawdzie właśnie dobiegła końca, ale dziewczyny postanowiły nie składać broni. Chcą poruszyć niebo i ziemię, aby odmienić los dwóch bohaterek swojego przedsięwzięcia.
Oksana urodziła się z zespołem Downa, od małego zmaga się z licznymi kłopotami zdrowotnymi i trudnościami rozwojowymi. Jej dzieciństwo to ciągłe wizyty u lekarzy, pobyty w szpitalach i kolejne diagnozy, które rozdzierały serce matce. Pani Monika Marcinów wychowuje córkę samotnie. Ojciec dziewczynki zostawił obie niedługo po tym, jak dowiedział się o chorobie Oksany. Musi być dzielna, bo wszystko spoczywa wyłącznie na jej barkach. Nie jest łatwo, bo córka ma także stwierdzony autyzm, w związku z czym ma problemy z komunikacją i relacjami społecznymi. W późniejszych latach u Oksany zdiagnozowano też upośledzone umysłowe. Do tego wszystkiego doszła alergia i kamienie w woreczku żółciowym. Mimo skończonych 14 lat, wciąż musi być pampersowana. Słabo chodzi, więc pani Monika często musi ją nosić. By mieć szansę na normalne dzieciństwo, Oksana potrzebuje intensywnej rehabilitacji i normalnych warunków.
– Chcemy, by wychowywała się w zdrowym, bezpiecznym domu, dającym szansę na rozwój i poczucie bezpieczeństwa. A warunki, w których żyje obecnie, są kiepskie. Dom nadaje się do remontu. Dach przecieka, przez co odpada sufit, a na ścianach wdał się grzyb. Wnętrze domu nie jest odpowiednio przystosowane. Potrzeby są ogromne – mówią drugoklasistki Wiktoria i Oliwia.
Reklama
Dom wymaga ocieplenia, odmalowania ścian wewnątrz, konieczny jest też remont łazienki. Jak podkreślają licealistki, Oksana na lepsze warunki po prostu zasługuje. O takie postanowiły dla niej i jej mamy zawalczyć.
Wszystko zaczęło się od udziału w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, która jest dla młodych ludzi platformą pozwalającą na realizację ważnego społecznie projektu. Dziewczyny nazwały go „Krok ku lepszemu”, a głównymi bohaterkami uczyniły Oksanę i jej mamę. Postanowiły w ten sposób znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazły. Założyły zbiórkę w internecie, na popularnej platformie Pomagam.pl. Potrzebna kwota na remont domu to 100 tys. zł. Wpłaty spływają, jeden z darczyńców przekazał jednorazowo przeszło 5 tys. zł, ale to zaledwie ułamek tego, co jest potrzebne. Udział dziewcząt w olimpiadzie wprawdzie się skończył, ale tak naprawdę nie on był najważniejszym celem.
– Naprawdę chcemy znaleźć pomoc dla Oksany i jej mamy i odmienić ich los, dlatego nie poddajemy się i działamy dalej – mówią.
Najlepiej sytuację Oksany zna Wiktoria. – Oksana jest moją kuzynką. Jej mama próbuje z własnych funduszy realizować podstawowe rzeczy, ale jej możliwości finansowe są ograniczone. Ze względu na opiekę nad córką nie może podjąć pracy. Najpilniejszą potrzebą jest łazienka. Obecna jest maleńka, co stanowi duży problem. Konieczne jest powiększenie tej przestrzeni i odpowiednie wyposażenie. Oksanie przydałby się też pokój, wyposażony w maty wyciszające. Udało się nam dwa miesiące temu znaleźć sponsora z firmy Greinplast. Jest w stanie przeznaczyć na remont nawet do 10 tys. zł. Zapewni materiały, naszym zadaniem jest znalezienie wykonawcy – relacjonuje Wiktoria. Pierwsze rozmowy już były prowadzone, ale potencjalny wykonawca zażądał 15 tys. za realizację. Tymczasem na zbiórce udało się dotąd zebrać niecałe 8 tysięcy, więc wygospodarowanie takiej kwoty nie jest możliwe.
– Może znajdzie się ktoś, kto byłby w stanie wykonać te prace po kosztach? – zastanawiają się dziewczyny.
Nie ukrywają, że byłoby wspaniale znaleźć firmę, która naprawiłaby przeciekający dach. Przyda się też pomoc materialna w postaci sprzętów i wyposażenia domu. – Jedna osoba przekazała mikrofalę, inna meble. Może znajdzie się coś jeszcze, co – nieprzydatne dotychczasowym właścicielom – mogłoby posłużyć Oksanie i jej mamie – dodają. Dziewczyny zorganizowały też zbiórki pod kościołami, a teraz uparły się, by zrealizować swój cel do końca. Można im w tym pomóc, wpłacając datek na konto zbiórki „Krok ku lepszemu – pomóżmy Oksanie i jej mamie”.
Link do zbiórki – https://pomagam.pl/cm693t
W sprawie pomocy rzeczowej dla Oksany i jej mamy lub wykonawstwa prac remontowych prosimy o kontakt z naszą redakcją (166702200 w. 30).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze