Dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańca Przemyśla Pawła Szynala, firmy „Infores”, która wyłożyła spore pieniądze na ten projekt i pomocy szefostwa Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, na jednej ze ścian kamienicy przy placu Rybim 2 w Przemyślu powstał imponujący mural. 19 maja br. doszło do jego oficjalnej prezentacji.
W 2019 r. – w ramach propagowania wiedzy o historii miasta i regionu przemyskiego, ale mając również na uwadze dbałość o otoczenie – Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy współpracy z przemyskim magistratem), ogłosiło konkurs plastyczny na projekt muralu, pod nazwą „Przekraczając mury. Sztuka wychodzi na miasto”.
Nagrodę główną zdobyła praca pod tytułem „Powrót” autorstwa Izabeli Kartasińskiej. Projekt przeleżał kilka miesięcy na półce, ale – pewnie ku zaskoczeniu autorki, jak i organizatorów konkursu – doczekał się realizacji. Stało się tak dzięki pomysłowi i inicjatywie przemyskiego społecznika Pawła Szynala[paywall].
– Udało mi się nakłonić do współpracy znaną przemyską firmę Infores, która jest jedynym sponsorem wykonania muralu wraz z naprawą ściany. Koszt wykonania całości to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to pierwszy tak duży, ale nie ostatni mural, jaki pojawi się w naszym mieście w tym roku. Warto podkreślić, że odzew innych lokalnych firm na propozycję tego typu sponsoringu jest zaskakująco duży i w najbliższych latach spodziewam się, że zamiast wielkich banerów, zobaczymy piękne murale w wielu miejscach naszego miasta – powiedział P. Szynal.
Mural wykonały panie z Pracowni Artystycznej „Ceramiczny Lis”: Marta Katyńska oraz Katarzyna Grabka, przy wielkim udziale Weroniki Nalepy i Przemysława Nicewicza. Bezpośrednio nawiązuje do miejsca, w którym kiedyś handlowano m.in. rybami. Stąd zresztą nazwa placu.
– Naprawę oraz ocieplenie ściany wykonała firma Lider Bud Piotra Rożka. Przygotowania trwały około cztery miesiące, natomiast prace na ścianie około miesiąca. Niestety, ze względów pogodowych mieliśmy kilkudniowe przerwy w pracach. Wszystko odbyło się oczywiście za zgodą Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Wspólnoty Mieszkaniowej Rybi Plac 2 – dodał P. Szynal.
O powstaniu tego muralu sygnalizowaliśmy już w połowie marca br. Pan Paweł ma wiele zapału i głowę pełną pomysłów. To on m.in. zainicjował akcję ustawiania koszy na śmieci nad brzegami Sanu, a następnie ich dobrowolnego sprzątania.
Pomysł stworzenia na kilku obskurnych ścianach starych przemyskich kamienic murali zrodził się w jego głowie jeszcze w 2019 r. Pierwsze kroki skierował – co było zupełnie naturalne – do magistratu. Tam jednak spotkał się z odmową, a raczej absurdalnymi żądaniami zapłaty za możliwość umieszczenia muralu na jednej ze ścian budynku przy ul. Wodnej 11, w którym mieści się obecnie Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Pomysłu jednak nie zarzucił. Zmienił taktykę. Postanowił nawiązać współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi, zarządcami nieruchomości i innymi niż magistrat instytucjami publicznymi. Pierwszy efekt można podziwiać od 19 maja br. na placu Rybim 2.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Okropny projekt i fatalne wykonanie. Straszydło. I jeszcze to logo... Jak można coś takiego uczynić w takim pięknym mieście?
Generalnie malowidło ma negatywny wydźwięk. Gdyż nawołuje i zachęca, już od młodych lat, do niehumanitarnego, okrutnego i sadystycznego traktowania istot wcielonych, w tym wypadku ryb.YOUTUBE.COM - PRZERYBANAE - MAGDALENA POPŁAWSKA GŁOSEM RYB
Mural pełny symboli tak chrześcijańskich jak też judaistycznychNa pierwszym planie mamy symbole chrześcijańskie Ryba to symbol chrześcijaństwa tak samo jak kolory teczy w tym wypadku rybyW głębi symbole judaistyczne świątynne /w tym przypadku Stara Synagoga w Przemyślu oraz symbol alfy./Nadzwyczaj ciekawy mural gdzie indziej nie spotykany .Oby takich wiecej w naszym mieście. Podobno mieście wielokulturowym
Abstrahując już ,że to potworny bohomaz to najpierw wyremontujcie te slamsy , które remontu nie widziały od 100 lat .
I kolejni co nic nie robią, a tylko krytykują, bo nic innego nie potrafią robić, Zróbcie, wyłóżcie kasę i pokażcie co potraficie. Mural ok, logo sponsora skoro wyłożył kasę, ale tym co tylko potrafią krytykować obskurna ściana bardziej się podobał, bo dzięki takim jak oni to miasto umiera i staje się jednym wielkim muzeum zabudowy i mieszkańców.
Harry popatrz na mural, a nie w lustro
warzywa też płaczą jak są zjadane, a tak pięknie rosły
Działaj, a czemu ktoś, a nie ty ma to robić???
A zardzewiały most kolejowy, jakaś rudera w centrum miasta, którą chcą zburzyć, budzą podziw. Jak to jest z tymi odczuciami estetycznymi?
Jak najwięcej tego typu akcji, czas na zmiany, nie ma czego się bać, malkontenci są wszędzie
Społecznik Paweł Szynal to jest oksymoron, znając go to na pewno przytulił od inforesu kilka stów, więc to nie społecznik tylko biznesmen (nic w tym złego nie ma, ale nazywajmy rzeczy po imieniu).Mural jest mierny, potencjał był, niestety został zmarnowany. Nie znam się na sztuce, nie jestem estetą, po prostu tu mieszkam i jak codziennie tędy przechodzę obok i na niego patrzę, to zastanawiam się kto na to paskudztwo wyłożył kasę. Wtedy, przypominam sobie, że jedyny element jaki widać z miasta, to logo firmy sponsora. Tak więc nie chodziło im o świetny projekt, tylko o dobre miejsce na logo i reklamę za psie pieniądze.
Do Przemyślanin Ja robię swoje , nie będę robił za kogoś .
muralami zasłania się zasyfiałe , zniszczone , budynki . Taka moda z gett biedoty USA .
myślę ,że Władze Miasta powinny zachęcać i dopłacać twórcom murali ,zobaczcie np. w Monachium jak tam dużo ładnych murali. Na Kmieciach też miał być interesujący mural ale spółdzielnia żądała pieniędzy zamiast pokryć część kosztów .Przykro .
Jakich akcji? Kiczu ze wsi? Zobacz co się maluję na świecie. Ograniczasz się niepotrzebnie do kilku zapyziałych gmin w cebulandii.
Dobrze to ująłeś. Logo sponsora powinno być małe, nie takie nachalne. Mural okropny.
W Polsce też robi się piękne murale sponsorowane.https://youtu.be/U7YghUXy3mg
Dziwnym trafem nikt nie krytykuje muralu z ulicy Smolki, czy tego z jednostki wojskowej na Zasaniu. To nie jest mural. tylko reklama firmy. Argument z wyłożeniem kasy jest niezgodny inteligenta. Wszędzie na świecie płaci się za reklamę. Dziwnym trafem nikt nie krytykuje muralu z ulicy Smolki, czy tego z jednostki wojskowej na Zasaniu. To nie jest mural, tylko reklama firmy.Argument z wyłożeniem kasy, jest niezgodny inteligenta. Gdyby każdy kto ma pieniądze robił sobie reklamę na murach.... Niech ta firma spróbuje u siebie w Rzeszowie zrobić coś podobnego na murach miejskich... Tutaj zrobiła sobie sztempu.
Okropny projekt i fatalne wykonanie. Straszydło. I jeszcze to logo... Jak można coś takiego uczynić w takim pięknym mieście?
Generalnie malowidło ma negatywny wydźwięk. Gdyż nawołuje i zachęca, już od młodych lat, do niehumanitarnego, okrutnego i sadystycznego traktowania istot wcielonych, w tym wypadku ryb.YOUTUBE.COM - PRZERYBANAE - MAGDALENA POPŁAWSKA GŁOSEM RYB
Mural pełny symboli tak chrześcijańskich jak też judaistycznychNa pierwszym planie mamy symbole chrześcijańskie Ryba to symbol chrześcijaństwa tak samo jak kolory teczy w tym wypadku rybyW głębi symbole judaistyczne świątynne /w tym przypadku Stara Synagoga w Przemyślu oraz symbol alfy./Nadzwyczaj ciekawy mural gdzie indziej nie spotykany .Oby takich wiecej w naszym mieście. Podobno mieście wielokulturowym