Reklama

Chodnik do poprawki, ale kto ma to zrobić?

16/12/2018 17:00

Mieszkańcy chcą, by krótki odcinek chodnika łączący ul. Andersa z kładką kolejową został naprawiony. Jak się okazuje, nie będzie to łatwe. Głównym problemem jest fakt, że chodnik częściowo należy do PKP, które z naprawą się nie śpieszy, a najchętniej oddałoby swoją część miastu, ale razem z kłopotliwą w utrzymaniu kładką.

Chodnik łączący ulicę Andersa z kładką kolejową w Przeworsku jest w opłakanym stanie. Zwichrowane stare pyty w otoczeniu zadbanych obejść schludnego osiedla domków jednorodzinnych rażą nawet przypadkowego przechodnia. Niektórzy mieszkańcy pewnie zdążyli przywyknąć, dla wielu jest to jednak widok bardzo nieprzyjemny. Ci ostatni postanowili zareagować[paywall] . – To jest parę kroków, chodnik jest zbudowany, ale trzeba go przebudować, płyty są jeszcze z lat 70, bardzo nierówne, powchodziły w ziemie, idzie się z duszą na ramieniu. Obawiam się, że jak teraz zacznie padać deszcz i będzie mróz, może dojść do jakiegoś nieszczęścia – mówi pani Maria, członek Zarządu Osiedla nr 10, apelując o szybką reakcję, a przede wszystkim o zwiększenie bezpieczeństwa i estetyki w tym punkcie miasta.

Pieniądze to nie wszystko

Niestety, jak informuje burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, nie będzie to łatwe. – Koszt przebudowy tego chodnika to jest kilkadziesiąt tysięcy złotych – wyjaśniał. Pieniądze to jednak nie jedyny problem w tym miejscu. Znaczna część tego chodnika nie należy do miasta. – 3/4 tego terenu należy do PKP. My możemy poprawić go na swojej części i zwrócić się do PKP, żeby zrobiło to samo na swojej. Ale ja już teraz mogę powiedzieć, że tego nie zrobi – wyjaśniał L. Kisiel. Twierdzenie takie opiera na dotychczasowym doświadczeniu. – PKP powinno się zajmować  tym terenem, oczyszczać, kosići, ale tego nie robi, więc robimy to my ze względu na mieszkańców, choć nie jest to nasza rola – dodawał.

Reklama

Wmanewrować w kładkę

Jak się okazuje, problem komunikacji w tej części miasta nie dotyczy tylko chodnika. Kłopotem jest także kładka. Jak informuje L. Kisiel, dwa lata temu została ona wyremontowana na koszt miasta, w tym roku zainstalowano na niej oświetlenie, także z funduszy miejskich na podstawie porozumienia z PKP. – Straszono nas tym, że jeśli miasto nie dołoży pieniędzy, to inspektor nadzoru zamknie ją dla ruchu pieszego – skarżył się burmistrz. Niestety współpraca z PKP nie układa się zbyt dobrze. – Nasze monity w sprawie remontu tej kładki lub uregulowania komunikacji, na przykład poprzez przejście podziemne pozostają bez odzewu. Wszystkie nasze inicjatywy trafiają na mur – wyjaśnia naturę trudności burmistrz. Kwestia samej kładki i terenu wokół niej pozostaje zatem nierozstrzygnięta, mimo tego, że magistrat chciałby tam zrealizować swoje plany. – Zabiegamy o zorganizowanie tam parkingu, w odpowiedzi słyszymy, że albo musimy ten teren wykupić, albo dostaniemy go za darmo, ale za to z kładką – informuje L. Kisiel, którzy zastrzega, że w kładkę wmanewrować się nie da. Nie chce ponosić kosztów jej utrzymania, przede wszystkim jednak nie chce być odpowiedzialny za bezpieczeństwo na przejściu nad czynną magistralą międzynarodową. Wygląda więc na to, że chodnik, na którym nietrudno złamać nie tylko obcas, ale i kończynę, pozostanie zmorą mieszkańców osiedla przyległego do ulicy Andersa. Wobec skomplikowanej sytuacji prawnej muszą liczyć albo na to, że centrala PKP Nieruchomości usłyszy z Krakowa, gdzie ma swoją siedzibę, głosy ich niezadowolenia, albo że burmistrz w trosce o dobro mieszkańców znów ugnie się przed opieszałością krajowego przewoźnika i mimo że teren nie jest miejski, remont przeprowadzi. Wypada mieć przy tym nadzieję, że do tego czasu na chodniku nikt uszczerbku na zdrowiu nie dozna.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Maria - niezalogowany 2018-12-20 08:20:02

    W opłakanym stanie jest chodnik po drugiej stronie tej kładki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama