Tygodnik Newsweek i magazyn Forbes opublikowały zorganizowane przez siebie rankingi. Pierwszy na najlepszych prezydentów miast, drugi pod hasłem „Miasta atrakcyjne dla biznesu”. W tym pierwszym prezydent Przemyśla Robert Choma zdecydowanie wyprzedził prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca! Internet zagotował się od komentarzy.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas Kongresu Regionów we Wrocławiu. To największe w Polsce spotkanie przedstawicieli administracji samorządowej i państwowej oraz świata biznesu, nauki i organizacji pozarządowych, a także reprezentantów sportu, kultury i mediów. Tematem przewodnim było hasło „Nowoczesne regiony przyjazne mieszkańcom”. Podczas dwóch dni sesji plenarnych i dyskusji panelowych omawiane były dobre praktyki oraz tematy z obszarów: samorząd i biznes, jakość życia mieszkańców, promocja regionów.
Imprezą towarzyszącą kongresowi była gala dwóch wspomnianych tytułów, podczas której wręczone zostały nagrody w rankingu Newsweeka na Najlepszych Prezydentów Miast „N 15” oraz w rankingu Forbesa pod hasłem „Miasta atrakcyjne dla biznesu”. W obu głośno było o Przemyślu. W pierwszym 5. miejsce zajął prezydent nadsańskiego grodu Robert Choma.
Na 11. miejscu uplasował się prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Głosy na samorządowców w tym rankingu oddają sami zainteresowani, czyli prezydenci poszczególnych miast. W drugim („Miasta atrakcyjne dla biznesu”) Przemyśl zajął trzecie miejsce w kategorii miast od 50 do 150 tys. mieszkańców. W tym rankingu wyróżniane i nagradzane są miasta i gminy, które najlepiej i najskuteczniej wspierają przedsiębiorczych mieszkańców, wykorzystując centralny i lokalny potencjał wsparcia. Ranking został sporządzony w oparciu o badania Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej oraz badanie jakościowe przeprowadzone przez renomowaną, międzynarodową firmę badawczą.
Po opublikowaniu obu rankingów w sieci zawrzało. Zwłaszcza jeśli chodzi o klasyfikację prezydentów miast, w którym prezydent Przemyśla zdystansował o sześć miejsc prezydenta Rzeszowa. Przeglądnęliśmy wszystkie komentarze internautów. Są bardzo krytyczne dla włodarza przemyskiego grodu, tyle że trzeba do nich podchodzić z odpowiednim dystansem.
„Skoro Przemyśl jest tak atrakcyjny, to dlaczego strefa ekonomiczna świeci pustkami? Skoro pan Choma jest takim wspaniałym prezydentem, niech powie, dlaczego ludzie masowo stąd uciekają? Gdzie są ci obiecani przez niego inwestorzy, dlaczego jego pierwszą decyzją w nowej kadencji była podwyżka podatku od nieruchomości o 30 procent?”
„Chyba jakiś żart![paywall] Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego za metr kwadratowy powierzchni biurowej żąda 37 zł, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego – 12 zł. Przemyska strefa ekonomiczna kosztowała około 20 mln zł, a są tam takie bagna i busz, że trzeba iść z maczetą, aby inwestorowi pokazać, gdzie to jest! Jedyny dobry biznes w Przemyślu to zakład pogrzebowy albo produkcja filmowa, bo miasto jest tak puste, że nikt nigdy w kadr nie wejdzie...”
„Szkoda, że tego nie widać w mieście. Przecież tu nie ma żadnej firmy, która dałaby pracę mieszkańcom”.
To tylko kilka wybranych komentarzy mieszkańców Przemyśla do rankingu Newsweeka.
– Nagroda, którą dostałem oczywiście bardzo cieszy, ale to nagroda nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla Przemyśla i jego mieszkańców, co zawsze podkreślam. Staram się, aby o Przemyślu przy takich okazjach mówiło się w samych superlatywach. Rankingów jest dużo, mniej lub bardziej znaczących. Oczywiście, zawsze znajdą się osoby, które podważają ich znaczenie. Gratuluję zwycięzcy i jestem przekonany, że wspólny wysiłek włożony w budowę pozytywnego wizerunku Przemyśla przyniesie w niedługiej przyszłości obopólne korzyści – powiedział nam prezydent Przemyśla Robert Choma.
– Nie przywiązuję większej wagi do tego typu rankingów. Gratuluję prezydentowi Chomie wysokiego miejsca. Przemyśl się zmienia, a on jest dobrym gospodarzem. Trzeba to tylko zauważyć. Każdy z nas wie najlepiej, co robić dla swojego miasta. Najważniejsze, aby mieszkańcom żyło się jak najlepiej. Staram się, jak mogę, zmieniać Rzeszów i myślę, że to mi się udaje. Ale żeby była jasność: to nie tylko moja zasługa, a wszystkich rzeszowian. Tylko dobra współpraca, wyjście do nich i wsłuchiwanie się w ich problemy może przynieść pozytywny efekt – stwierdził prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Do pięt Ferencowi nie dorasta. Od Rzeszowia zaczyna się dopiero świat. Chyba jest lepszy, zatanawiam się dłuuuuuuuugo, ale nic nie mogę pozytywnego wymyśleć. No, może w składaniu wieńców.
Buahahahhahahjahhahahahahahahaha ale żart pryma aprilis nie dziś
Jutro święto UPA - 14. 10Impreza w redakcji? Szampan? Kawior?
Pan Choma obiecywał w kampanii poważnego iwnestora. Gdzie on jest ?
rzeszow? a gdzie to... co to? a ... to tam gdzie stoi jawieksza pi**a Swiata i zawsze wieje...
Najlepiej się odpowiednio zdystansować do wypowiedzi i mieć dalej wszystkich w d....
Obowiązują stroje czarno-czerwone!Naczelny ma piękny krawat w tych barwach.https://www.youtube.com/watch?v=ws75-Q61OiU
Nie masz prawa obszczymurku obrażać kogokolwiek! Jasne?
"Głupcom należałoby wymyślić trudniejszy sposób rozmnażania"!
wynik tego rankingu szkoda komentować ,rozwój,gospodarność w tych miastach pokazuje poziom i klasę jego włodarza
Znowu te nerwy. I po co? Dmuchać trzeba w balon, a nie na balon!http://www.newsweek.pl/polska/ranking-prezydentow-miast-robert-choma-prezydent-przemysla,artykuly,398137,1.html
Pytam tylko o plan obchodów waszego święta?Może jakaś relacja?Jasne?!
Jeszcze tylko 2 lata i pojawi się nowy prezydent!
"Choma Forever?"Powinien powstać film fabularny o tym człowieku.
Będzie zmiana! Pan Choma traci poparcie mieszkańców.
Ale nie ma opozycji, która chce zagospodarować ten niezadowolony elektorat.
Miasto Rzeszów bardzo się rozbudowało gratulacje Panie Ferenc. Zapraszam Pana do Przemyśla, nam potrzebny jest taki Prezydent jak Pan, tutaj nie miałby Pan żadnej konkurencji
Do pięt Ferencowi nie dorasta. Od Rzeszowia zaczyna się dopiero świat. Chyba jest lepszy, zatanawiam się dłuuuuuuuugo, ale nic nie mogę pozytywnego wymyśleć. No, może w składaniu wieńców.
Buahahahhahahjahhahahahahahahaha ale żart pryma aprilis nie dziś
Jutro święto UPA - 14. 10Impreza w redakcji? Szampan? Kawior?