Reklama

Co dalej z budynkiem byłego kolegium nauczycielskiego?

Do 30 września 2015 r. w okazałym budynku przy ulicy Łukasińskiego w Przemyślu działało Kolegium Nauczycielskie im. Aleksandra Fredry. W związku z likwidacją tej jednostki, podległej Urzędowi Marszałkowskiemu w Rzeszowie, budynek stoi pusty. Czy kolejny obiekt w nadsańskim mieście popadnie w ruinę?

Przemyskie kolegium nauczycielskie istniało od 1992 r. Było szkołą publiczną, prowadzącą 3-letnią naukę w specjalności wychowanie fizyczne z gimnastyką korekcyjną. Placówka działa pod patronatem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nauka w kolegium była bezpłatna, a nadzór – jak już wspomnieliśmy – sprawował samorząd województwa podkarpackiego. Średnio w roku szkolnym placówka kształciła od 180 do 200 słuchaczy, a zatrudnionych było od 25 do 27 nauczycieli i wykładowców (w tym dwóch profesorów, pięciu doktorów, sześciu trenerów II klasy)[paywall]. W związku z tzw. wygaszaniem tego typu placówek oświatowych w Polsce, likwidacja dotknęła i przemyskie kolegium. Doszło do niej 1 października ub.r. W związku z tym faktem nieruchomość stała się zbędna dla wykonywania zadań samorządu województwa podkarpackiego. Tym bardziej że inne jednostki wojewódzkie, działające na terenie Przemyśla, zostały skupione w jednym miejscu i przeniesione do budynku przy ul. Kościuszki 2 w Przemyślu.

Na sprzedaż

Nieruchomość przy ul. Łukasińskiego została przeznaczona do sprzedaży. Składa się z dwóch działek o łącznej powierzchni 0,27 ha. Pomimo dużego zainteresowania potencjalnych kupców (dwóch z nich pobrało szczegółowe dane budynku, mediów, kosztów utrzymania obiektu, byli na jego oględzinach) oraz przeprowadzenia aż czterech przetargów w 2015 r. (15 stycznia, 16 kwietnia, 9 lipca i 18 września) nieruchomość do tej pory nie znalazła nabywcy.
– Dużym utrudnieniem jest fakt, iż wpisana jest do rejestru zabytków i wszelkie remonty, przebudowy czy modernizacje wymagają zgody Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków – powiedziała Monika Konopka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. – W grudniu 2015 roku musieliśmy dokonać nowej wyceny majątkowej, w związku z czym procedura sprzedaży również musiała ruszyć od nowa. Obecnie jest na etapie wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Pierwszy przetarg planowany jest na maj 2016 roku. Cena wywoławcza to dwa miliony osiemset tysięcy złotych. Cena uzyskana w przetargu zostanie obniżona o 50 procent z tytułu wpisu do rejestru zabytków, co wynika z ustawy o gospodarce nieruchomościami – podsumowała M. Konopka.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    yutfrd - niezalogowany 2016-02-01 17:59:30

    Najpierw doprowadzi się do ruiny a następnie sprzeda budynek z ziemią za symbolicznego 1 zeta tak jak dom robotniczy wybudowany ze składek Przemyślaków .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    obserwator - niezalogowany 2016-02-01 18:29:52

    - i to już w tym wypadku ktoś powinien szykować się do kryminału na kilka lat odpoczynku.Halo - Halo Prokuratura szykować się do roboty.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zibi - niezalogowany 2016-02-01 19:21:07

    Niech mops najlepiej zrobi Hotel dla swoich pensjonariuszy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama