11 bm. w miastach i wielu miejscowościach regionu odbędą się uroczystości z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Tego dnia o godzinie 10 w bazylice archikatedralnej w Przemyślu rozpocznie się msza święta z intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego, Salezjańskiej Orkiestry Dętej i chóru „Magnificat”. Po jej zakończeniu zaplanowano złożenie kwiatów przy popiersiu i tablicy poświęconych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. O godz. 11.30 odbędzie się uroczystość przy pomniku Orląt Przemyskich. W programie[paywall]: hymn, podniesienie flagi na maszt, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa, złożenie kwiatów. Bezpośrednio po Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. 11 bm. przewidziano również kilka imprez towarzyszących. O godz. 10 w sali gimnastycznej CKZiU nr 1 przy ulicy Dworskiego 98 mistrzostwa Przemyśla w tenisie stołowym, o godz. 12.30 spacer z przewodnikiem PTTK pod hasłem „Ślady polskości u progu niepodległości” (zbiórka przy pomniku Orląt Przemyskich), o godz. 16 Tadeusz Maklakiewicz – „Msza góralska” – koncert w ramach XXXIII Przemyskiej Jesieni Muzycznej w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu (bazylika archikatedralna – wstęp bezpłatny), o godz. 18 „Śpiewam mojej ojczyźnie” – koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez połączone chóry I Liceum Ogólnokształcącego i 5 Gimnazjum pod dyrekcją Piotra Szelążka (Zamek Kazimierzowski).
W Jarosławiu rocznicowe obchody rozpoczną się o godz. 15 przy Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie zostaną złożone kwiaty przed tablicą upamiętniającą 20. rocznicę wyjścia z Ziemi Jarosławskiej Kompanii Legionów w boje o wolność ojczyzny. Następnie w programie: godz. 15.15, ul. Opolska – złożenie kwiatów przed pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz kopijnikiem poświęconym pamięci mjra Leona Czechowskiego, godz. 15.40, Kolegiata pw. Bożego Ciała – koncert Stowarzyszenia Reprezentacyjny Chór Mieszany „Jarosław", godz. 16 – msza święta w intencji ojczyzny, godz. 17 przemarsz na rynek, godz. 17.15
uroczystości przed tablicą przy ratuszu – wciągnięcie flagi państwowej na maszt, hymn RP w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa, niepodległościowy apel pamięci, salwa, złożenie kwiatów, godz. 18 w sali lustrzanej koncert Reprezentacyjnego Chóru Mieszanego „Jarosław”.
Przeworskie uroczystości zainauguruje zbiórka pocztów sztandarowych i zaproszonych gości przed budynkiem Urzędu Miasta Przeworska i Starostwa Powiatowego – godz. 8.50. Następnie zgromadzeni przejdą do bazyliki pod wezwaniem Ducha Świętego na mszę świętą. W jej trakcie odbędzie się ślubowanie kadetów klasy mundurowej miejscowego ZSZ im. Króla Jaja III Sobieskiego. O godz. 10.45 na placu przed ratuszem nastąpi złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą „Cud nad Wisłą”, a także tą poświęconą generałowi brygady Janowi Władysławowi Chmurowiczowi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A może by tak sprosyowac i napisać ORLAt Przemyskich?Co na to Piotrus Pan?
Podobnie jak Nowiny Życie to bardzo bogata w czytelników prasa. Może pozwolić sobie by tam uboższa część mieszkańców Podkarpacia kupowała dostępy do nieortograficznie napisanych tekstów
Obciach przy tym to pryszcza a Ukraina od II Wojny w 1939 a na pewno i na 100% od 1945 to ZAGRANICA !!!
A może by tak sprosyowac i napisać ORLAt Przemyskich?Co na to Piotrus Pan?
Podobnie jak Nowiny Życie to bardzo bogata w czytelników prasa. Może pozwolić sobie by tam uboższa część mieszkańców Podkarpacia kupowała dostępy do nieortograficznie napisanych tekstów
Obciach przy tym to pryszcza a Ukraina od II Wojny w 1939 a na pewno i na 100% od 1945 to ZAGRANICA !!!