Styczeń uchodzi za najzimniejszy miesiąc w roku. Ogród wciąż jest w stanie pełnego spoczynku i prócz doglądania zimujących roślin niewiele jest w nim do zrobienia. To doskonały moment, aby rozpocząć przygotowania do nadchodzącego sezonu.
| W sadzie |
✓ na początku miesiąca wykonujemy bielenie pni drzew owocowych, aby zapobiec pęknięciom, powstawaniu uszkodzeń mrozowych kory i ranom zgorzelinowym,
✓ w połowie miesiąca, w pogodny i ciepły dzień (temp. pow. 5 st. C) wykonujemy cięcie pędów jednorocznych przeznaczonych na zrazy do szczepienia wiosennego drzew owocowych. Wybieramy pędy zdrowe i wyrośnięte (średnica powyżej 0,5 cm), dobrze zdrewniałe, mające 3 – 5 pąków. Przechowujemy je w chłodnej piwnicy (0 – 2 st. C), przysypane wilgotnym piaskiem lub trocinami,
✓ pod koniec stycznia możemy rozpocząć cięcie krzewów owocowych odpornych na mróz, m.in. agrestu, porzeczki czerwonej, jagody kamczackiej, rokitnika. Przycinamy także winorośl pnącą się przy murze,
✓ regularnie sprawdzamy stan zimowych okryć na roślinach i w razie potrzeby poprawiamy zabezpieczenia.| W warzywniku |
✓ rozpoczynamy planowanie rozmieszczenia poszczególnych gatunków warzyw (z uwzględnieniem płodozmianu), możemy zrobić przegląd nasion, brakujące dokupimy już w drugiej połowie stycznia, kiedy półki sklepów ogrodniczych zaczną się powoli zapełniać,
✓ jeśli pogoda dopisuje, możemy zebrać liście zimującego jarmużu oraz pietruszki naciowej,
| W ogrodzie ozdobnym |
✓ regularnie sprawdzamy stan zimowych osłon, doglądamy przechowywane przez zimę cebule, kłącza i bulwy kwiatowe; usuwamy egzemplarze porażone chorobami grzybowymi,
✓ w przypadku obfitych opadów śniegu jego nadmiar otrzepujemy zwłaszcza z gałęzi iglaków,
✓ możemy pobrać sadzonki zdrewaniałe z krzewów liściastych zrzucających liście na zimę – postępujemy jak w przypadku pędów drzew owocowych,
✓ wysiewamy nasiona niektórych bylin (m.in. chabrów, ciemiernika białego, dzwonków, jeżówki purpurowej, orlików, pierwiosnków czy ostnic). Dopiero po przemrożeniu ich nasiona będą zdolne do kiełkowania, dlatego wysiewy zabezpieczamy i wystawiamy na zewnątrz na ok. 6 tygodni.
✓ rozpoczynamy planowanie prac na przyszły sezon.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Lord i ja o tej porze raczej byliśmy w pelni sezonu grillowego. A drzewa bielilismy w lipcu. Ale to byl urodzaj!
W styczniu najczęściej na działce tylko marzniemy, ja żadnych prac wtedy nie wykonuję, może jedynie robię przegląd narzędzi http:/ /euroog... [reklama – link usunięty przez moderatora] i sprawdzam co trzeba kupić
Lord i ja o tej porze raczej byliśmy w pelni sezonu grillowego. A drzewa bielilismy w lipcu. Ale to byl urodzaj!
W styczniu najczęściej na działce tylko marzniemy, ja żadnych prac wtedy nie wykonuję, może jedynie robię przegląd narzędzi http:/ /euroog... [reklama – link usunięty przez moderatora] i sprawdzam co trzeba kupić