Reklama

Co robimy na działce w styczniu?

12/01/2017 07:50

Styczeń uchodzi za najzimniejszy miesiąc w roku. Ogród wciąż jest w stanie pełnego spoczynku i prócz doglądania zimujących roślin niewiele jest w nim do zrobienia. To doskonały moment, aby rozpocząć przygotowania do nadchodzącego sezonu.

W sadzie


✓ na początku miesiąca wykonujemy bielenie pni drzew owocowych, aby zapobiec pęknięciom, powstawaniu uszkodzeń mrozowych kory i ranom zgorzelinowym,

✓ w połowie miesiąca, w pogodny i ciepły dzień (temp. pow. 5 st. C) wykonujemy cięcie pędów jednorocznych przeznaczonych na zrazy do szczepienia wiosennego drzew owocowych. Wybieramy pędy zdrowe i wyrośnięte (średnica powyżej 0,5 cm), dobrze zdrewniałe, mające 3 – 5 pąków. Przechowujemy je w chłodnej piwnicy (0 – 2 st. C), przysypane wilgotnym piaskiem lub trocinami,

Reklama

✓ pod koniec stycznia możemy rozpocząć cięcie krzewów owocowych odpornych na mróz, m.in. agrestu, porzeczki czerwonej, jagody kamczackiej, rokitnika. Przycinamy także winorośl pnącą się przy murze,

✓ regularnie sprawdzamy stan zimowych okryć na roślinach  i w razie potrzeby poprawiamy zabezpieczenia.
W warzywniku


✓ rozpoczynamy planowanie rozmieszczenia poszczególnych gatunków warzyw (z uwzględnieniem płodozmianu), możemy zrobić przegląd nasion, brakujące dokupimy już w drugiej połowie stycznia, kiedy półki sklepów ogrodniczych zaczną się powoli zapełniać,

✓ jeśli pogoda dopisuje, możemy zebrać liście zimującego jarmużu oraz pietruszki naciowej,

Reklama
✓ regularnie sprawdzamy stan przechowywanych warzyw – te, które mają objawy gnicia lub porażenia chorobami, wyrzucamy.
W ogrodzie ozdobnym


✓ regularnie sprawdzamy stan zimowych osłon, doglądamy przechowywane przez zimę cebule, kłącza i bulwy kwiatowe; usuwamy egzemplarze porażone chorobami grzybowymi,

✓ w przypadku obfitych opadów śniegu jego nadmiar otrzepujemy zwłaszcza z gałęzi iglaków,

✓ możemy pobrać sadzonki zdrewaniałe z krzewów liściastych zrzucających liście na zimę – postępujemy jak w przypadku pędów drzew owocowych,

✓ wysiewamy nasiona niektórych bylin (m.in. chabrów, ciemiernika białego, dzwonków, jeżówki purpurowej, orlików, pierwiosnków czy ostnic). Dopiero po przemrożeniu ich nasiona będą zdolne do kiełkowania, dlatego wysiewy zabezpieczamy i wystawiamy na zewnątrz na ok. 6 tygodni.

Reklama

✓ rozpoczynamy planowanie prac na przyszły sezon.


AM
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Zenek - niezalogowany 2017-01-12 12:55:44

    Lord i ja o tej porze raczej byliśmy w pelni sezonu grillowego. A drzewa bielilismy w lipcu. Ale to byl urodzaj!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kas-poz_211 2017-05-28 22:13:25

    W styczniu najczęściej na działce tylko marzniemy,  ja żadnych prac wtedy nie wykonuję, może jedynie robię przegląd narzędzi  http:/ /euroog... [reklama – link usunięty przez moderatora] i sprawdzam co trzeba kupić

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama