– Przeworszczanie są wspaniali. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy wspierają akcję, dzięki czemu dzieło ratowania nagrobków się rozwija, a historycznie cenne obiekty nadal cieszą swoim pięknem – powiedział burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, inicjując tym samym kolejną edycję bardzo cennej akcji pod hasłem „Co roku jeden nagrobek”.
Burmistrz Przeworska co roku występuje z wnioskami do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i marszałka województwa podkarpackiego o udzielenie dotacji celowej na prace konserwatorskie przy zabytkach ruchomych, czyli nagrobkach i pomnikach nagrobnych na cmentarzu komunalnym (starym) w Przeworsku. I niemal zawsze spotyka się z pozytywnym odzewem[paywall].
W br. prace prowadzone są przy dwóch obiektach. Obejmują konserwację techniczną i estetyczną nagrobka Amelii Wollównej oraz krzyż żeliwny z grobu ziemnego Jakó(u)ba Piontka. Całkowity koszt konserwacji wyniesie 25 tys. 958 tys. zł, z czego 10 tys. zł sfinansowane będzie z dotacji marszałka województwa podkarpackiego, 11 tys. zł z dotacji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pozostała kwota, czyli 4 tys. 958 zł, będzie pochodzić z kwesty przeprowadzonej co roku 1 listopada przez podharcmistrz Agnieszkę Bernacką i przeworskich harcerzy ZHP.
Wspólnie z harcerkami z „Kresów” zainicjowała ona akcję ratowania najbardziej wartościowych nagrobków na starym przeworskim cmentarzu, pod nazwą „Co roku jeden nagrobek”. Dzięki wsparciu finansowemu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, marszałka województwa i osób biorących udział w corocznych kwestach na cmentarzu w Przeworsku udało się przeprowadzić do końca 2016 r. pełną konserwację 14 zabytkowych nagrobków. Teraz trwają prace konserwatorskie przy dwóch wspomnianych, a mają zostać zakończone do 15 listopada br.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze