Jak zapewnia sekretarz miasta Dariusz Łapa, odpowiedzialny za oświatę w przemyskim magistracie, władze są dobrze przygotowane do reformy edukacji, polegającej na likwidacji gimnazjów. Pytanie, co się stanie z budynkami po tych placówkach oświatowych w nadsańskim mieście?
Pracownicy Wydziału Edukacji UM w Przemyślu na czele z naczelnik Elżbietą Tarnawską od kilku miesięcy intensywnie pracowali, aby przygotować jak najmniej drastyczny scenariusz reformy oświaty. W zaciszu gabinetów odbyło się wiele spotkań, konsultacji, przymiarek. Ostatecznie na początku grudnia[paywall] ub.r. w magistracie zorganizowano inauguracyjne spotkanie poświęcone przygotowanym zmianom organizacyjnym, związanym z likwidacją gimnazjów.
Wzięli w nim udział m.in.: prezydent Przemyśla Robert Choma, sekretarz miasta Dariusz Łapa oraz dyrektorzy przemyskich szkół. Najważniejszą ze zmian – oprócz przekształceń dokonywanych z mocy ustawy – jest włączenie od 1 września br. samodzielnych gimnazjów numer 1, 3 i 5 do szkół podstawowych numer: 4, 5, i 14. Młodzież z Gimnazjum nr 1 trafi do SP 14, z Gimnazjum nr 3 do SP 5, zaś z Gimnazjum nr 5 do SP 4. Gimnazjum dla dorosłych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 zostanie przekształcone w szkołę podstawową o strukturze klas VII – VIII. Oddziały gimnazjalne do czasu wygaśnięcia pozostaną w swoich dotychczasowych siedzibach. Gimnazja, które funkcjonują w zespołach, w tym w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, zostaną wygaszone w trybie, który przewiduje ustawa Prawo oświatowe. Nadal natomiast nie wiadomo, gdzie trafi młodzież z gimnazjów niepublicznych.
Dyrektorzy szkół pozytywnie odnieśli się do przedstawionej koncepcji, podkreślając, że jest to rozwiązanie optymalne. Rozwiązanie, które uwzględnia zarówno potrzeby społeczne, jak i organizacyjno-lokalowe szkół.
– Obecnie nie jesteśmy w stanie precyzyjnie powiedzieć, jak będzie wyglądała sytuacja nauczycieli likwidowanych gimnazjów. Dyrektorzy szkół podstawowych, o których była mowa powyżej, przygotowują wstępne arkusze organizacyjne po wprowadzonych zmianach. Ten rok będzie trudny, ale będziemy się starać zaopiekować wszystkimi, którzy wciąż pracują w gimnazjach i zaproponować im miejsca pracy w innych jednostkach. Nie chcę na razie operować liczbami. Z całą pewnością problem dotyczyć będzie pewnej grupy nauczycieli czy pracowników administracji tychże jednostek. Z mocy prawa obecni dyrektorzy wspomnianych trzech gimnazjów od 1 września staną się zastępcami dyrektorów szkół podstawowych, z którymi te zostaną połączone – tłumaczy sekretarz miasta D. Łapa. – Co dalej z budynkami po wygaszanych gimnazjach? Przez dwa najbliższe lata pozostaną tam jeszcze uczniowie klas drugich i trzecich. Chcemy, aby z tych obiektów mogły korzystać szkoły podstawowe. Z całą pewnością niektóre budynki pozostaną niezagospodarowane. Być może zostaną wystawione na sprzedaż, być może powstaną w nich chociażby lokale socjalne – wyjaśnił D. Łapa.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Może biuro poselskie PiS by tam zrobił?
Można zrobić szkole podst 4 od klas 1 do 4 a klasy 5 do 8 w starej szkole podst 4
To samo co z całym tym Przemyślem czyli syf , kiła , nędza , ruina i mogiła. Jak zwykle dołączą do ruin jak dawne budynki Pomony ,na Rokitniańskiej i Czarnieckiego , Synagogi- biblioteki na Słowackiego , dawnego kina Bałtyk później uczelni niby wyższej , budynku po dawnym technikum Elektronicznym na łukasińskiego , jak ruiny dawnej Synagogi na Grunwaldzkiej , kilku opustoszałych kamienic w centrum miasta ,, np. ostatnio kamienica Tomaszewskiej Mieci przy placu Konstytucji . To tylko przykłady. Przemyśl miasto upadłe , umarłe , kto nie wierzy niech wysiądzie z czarnego Volvo i na spacerek po 21 po ulicach miasta , zobaczy faktyczna rzeczywistość. . Opustoszałych lokali po dawnych placówkach handlowych i usługowych nie sposób już zliczyć , dziesiątki. A konferencja prasowa tej "wadzy" , same sukcesy , pozytywy , optymizm , ba Podhalicz stawia nadal (skąd my to znamy) na turystykę twierdzi że brak w Przemyślu jedynie luksusowego hotelu (ciekawe , nie) , modernizacja i rewitalizacj parku na Lipowicy , pytam po jaką cholerę i za co przecież w parku na orz zamkowej pustki . No cóż takie czasy takie obyczaje , jacy wyborcy taka "wadza" , a pomniałem brak nam jeszcze ptasiego mleczka i pomnika smoleńskiego czytaj Kaczyńskiego. A reszta , kraina miodem i mlekiem plynąca.
Piotrus Pan kupi za symboliczna złotówke
W tym budynku była kiedyś podstawówka ale tylko od 5 do 8 .
Jak to co , najpierw się ogrodzi , następni doprowadzi do ruiny i na końcu opchnie za 1 zeta wraz z działką .
Dojna zmiana PISoBOLSZEWICKICH misiewiczy nie odpuści takiej okazji.
Budynek byłego prwentorium na Tatarskiej
WSPANIAŁA OKAZJA NA OTWARCIE HOSTELU PRZEZ ZWOLNIONYCH NAUCZYCIELI
Społeczeństwo się starzeje a młodzi wyjeżdżają za granice za pracą to może jakieś DPSy i HOSPICJA
Może biuro poselskie PiS by tam zrobił?
Można zrobić szkole podst 4 od klas 1 do 4 a klasy 5 do 8 w starej szkole podst 4
To samo co z całym tym Przemyślem czyli syf , kiła , nędza , ruina i mogiła. Jak zwykle dołączą do ruin jak dawne budynki Pomony ,na Rokitniańskiej i Czarnieckiego , Synagogi- biblioteki na Słowackiego , dawnego kina Bałtyk później uczelni niby wyższej , budynku po dawnym technikum Elektronicznym na łukasińskiego , jak ruiny dawnej Synagogi na Grunwaldzkiej , kilku opustoszałych kamienic w centrum miasta ,, np. ostatnio kamienica Tomaszewskiej Mieci przy placu Konstytucji . To tylko przykłady. Przemyśl miasto upadłe , umarłe , kto nie wierzy niech wysiądzie z czarnego Volvo i na spacerek po 21 po ulicach miasta , zobaczy faktyczna rzeczywistość. . Opustoszałych lokali po dawnych placówkach handlowych i usługowych nie sposób już zliczyć , dziesiątki. A konferencja prasowa tej "wadzy" , same sukcesy , pozytywy , optymizm , ba Podhalicz stawia nadal (skąd my to znamy) na turystykę twierdzi że brak w Przemyślu jedynie luksusowego hotelu (ciekawe , nie) , modernizacja i rewitalizacj parku na Lipowicy , pytam po jaką cholerę i za co przecież w parku na orz zamkowej pustki . No cóż takie czasy takie obyczaje , jacy wyborcy taka "wadza" , a pomniałem brak nam jeszcze ptasiego mleczka i pomnika smoleńskiego czytaj Kaczyńskiego. A reszta , kraina miodem i mlekiem plynąca.