Reklama

Co się stanie z budynkami po gimnazjach?

Jak zapewnia sekretarz miasta Dariusz Łapa, odpowiedzialny za oświatę w przemyskim magistracie, władze są dobrze przygotowane do reformy edukacji, polegającej na likwidacji gimnazjów. Pytanie, co się stanie z budynkami po tych placówkach oświatowych w nadsańskim mieście?

Pracownicy Wydziału Edukacji UM w Przemyślu na czele z naczelnik Elżbietą Tarnawską od kilku miesięcy intensywnie pracowali, aby przygotować jak najmniej drastyczny scenariusz reformy oświaty. W zaciszu gabinetów odbyło się wiele spotkań, konsultacji, przymiarek. Ostatecznie na początku grudnia[paywall] ub.r. w magistracie zorganizowano inauguracyjne spotkanie poświęcone przygotowanym zmianom organizacyjnym, związanym z likwidacją gimnazjów.

Wzięli w nim udział m.in.: prezydent Przemyśla Robert Choma, sekretarz miasta Dariusz Łapa oraz dyrektorzy przemyskich szkół. Najważniejszą ze zmian – oprócz przekształceń dokonywanych z mocy ustawy – jest włączenie od 1 września br. samodzielnych gimnazjów numer 1, 3 i 5 do szkół podstawowych numer: 4, 5, i 14. Młodzież z Gimnazjum nr 1 trafi do SP 14, z Gimnazjum nr 3 do SP 5, zaś z Gimnazjum nr 5 do SP 4. Gimnazjum dla dorosłych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 zostanie przekształcone w szkołę podstawową o strukturze klas VII – VIII. Oddziały gimnazjalne do czasu wygaśnięcia pozostaną w swoich dotychczasowych siedzibach. Gimnazja, które funkcjonują w zespołach, w tym w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, zostaną wygaszone w trybie, który przewiduje ustawa Prawo oświatowe. Nadal natomiast nie wiadomo, gdzie trafi młodzież z gimnazjów niepublicznych.

Reklama

Rozwiązanie optymalne

Dyrektorzy szkół pozytywnie odnieśli się do przedstawionej koncepcji, podkreślając, że jest to rozwiązanie optymalne. Rozwiązanie, które uwzględnia zarówno potrzeby społeczne, jak i organizacyjno-lokalowe szkół.

– Obecnie nie jesteśmy w stanie precyzyjnie powiedzieć, jak będzie wyglądała sytuacja nauczycieli likwidowanych gimnazjów. Dyrektorzy szkół podstawowych, o których była mowa powyżej, przygotowują wstępne arkusze organizacyjne po wprowadzonych zmianach. Ten rok będzie trudny, ale będziemy się starać zaopiekować wszystkimi, którzy wciąż pracują w gimnazjach i zaproponować im miejsca pracy w innych jednostkach. Nie chcę na razie operować liczbami. Z całą pewnością problem dotyczyć będzie pewnej grupy nauczycieli czy pracowników administracji tychże jednostek. Z mocy prawa obecni dyrektorzy wspomnianych trzech gimnazjów od 1 września staną się zastępcami dyrektorów szkół podstawowych, z którymi te zostaną połączone – tłumaczy sekretarz miasta D. Łapa. – Co dalej z budynkami po wygaszanych gimnazjach? Przez dwa najbliższe lata pozostaną tam jeszcze uczniowie klas drugich i trzecich. Chcemy, aby z tych obiektów mogły korzystać szkoły podstawowe. Z całą pewnością niektóre budynki pozostaną niezagospodarowane. Być może zostaną wystawione na sprzedaż, być może powstaną w nich chociażby lokale socjalne – wyjaśnił D. Łapa.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    lesio - niezalogowany 2017-01-09 18:16:33

    Może biuro poselskie PiS by tam zrobił?  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Aaaaa - niezalogowany 2017-01-09 19:17:19

    Można zrobić szkole podst 4 od klas 1 do 4 a klasy 5 do 8 w starej szkole podst 4 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przem. - niezalogowany 2017-01-10 00:14:21

    To samo co z całym tym Przemyślem czyli syf , kiła , nędza , ruina i mogiła.  Jak zwykle dołączą do ruin jak dawne budynki Pomony ,na Rokitniańskiej i Czarnieckiego , Synagogi- biblioteki na Słowackiego ,  dawnego kina Bałtyk później uczelni  niby wyższej ,  budynku po dawnym technikum Elektronicznym na łukasińskiego  , jak ruiny dawnej Synagogi na Grunwaldzkiej , kilku opustoszałych kamienic w centrum miasta ,, np. ostatnio kamienica Tomaszewskiej Mieci  przy placu Konstytucji . To tylko  przykłady.  Przemyśl miasto upadłe , umarłe , kto nie wierzy niech wysiądzie z czarnego Volvo i na spacerek po 21 po ulicach miasta , zobaczy faktyczna rzeczywistość. .  Opustoszałych lokali  po dawnych placówkach handlowych i usługowych nie sposób już zliczyć , dziesiątki. A konferencja prasowa tej "wadzy"  , same sukcesy , pozytywy , optymizm , ba Podhalicz stawia nadal (skąd my to znamy) na turystykę twierdzi że brak w Przemyślu  jedynie  luksusowego hotelu (ciekawe , nie) , modernizacja i rewitalizacj  parku na Lipowicy , pytam  po jaką cholerę  i za co  przecież w parku na orz zamkowej pustki . No cóż takie czasy takie obyczaje , jacy wyborcy taka "wadza" , a pomniałem brak nam jeszcze ptasiego mleczka i pomnika smoleńskiego czytaj Kaczyńskiego. A reszta , kraina miodem i mlekiem plynąca.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama