Reklama

Co z projektami Budżetu Obywatelskiego 2020? Czas ucieka...

14 inwestycji z ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 ma zostać zrealizowanych w br. w Przemyślu. Jeszcze chwila i będzie połowa roku. Sprawdziliśmy, na jakich etapach są prace przy poszczególnych projektach, zgłoszonych przez mieszkańców. Wszak do wykorzystania jest 1 mln 950 tys. zł.

10 października 2019 r. prezydent miasta Wojciech Bakun ogłosił oficjalne wyniki głosowania na Budżet Obywatelski 2020. Stanowi on sumie pół procent wydatków budżetowych gminy miejskiej Przemyśl. Na realizację projektów z I kategorii (budowa i modernizacja infrastruktury miejskiej) przeznaczonych zostało 1 mln 131 tys. zł, na II kategorię (budowa i modernizacja infrastruktury osiedlowej) – 760 tys. 500 zł, natomiast 58 tys. 500 zł na realizację projektów z III kategorii, czyli tych, które dotyczą działań o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym i sportowym. Łącznie wpłynęło 58 propozycji projektów. Do zrealizowania – 14[paywall].

Nad sprawną realizacją projektów pieczę sprawuje Wydział Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych UM w Przemyślu, którego naczelnikiem jest Beata Bielecka. Zapytaliśmy, jak obecnie wygląda sytuacja z realizacją projektów, kiedy zostały ogłoszone przetargi oraz  które zostały już rozstrzygnięte, które inwestycje ruszyły, a które ruszą w najbliższym czasie i wreszcie, kiedy mieszkańcy mogą się spodziewać oddania do użytku pierwszego zrealizowanego projektu?

Reklama

Ogrodzenie boiska już jest, dwa inne projekty w trakcie realizacji

Pierwszy projekt oddany został już w marcu br. – Udało się to zrobić tak szybko, dokumentacja oraz wszystkie decyzje niezbędne do rozpoczęcia robót przygotowane zostały bowiem w ramach ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. To ogrodzenie boiska sportowego na osiedlu numer 10 Kopernika – powiedziała B. Bielecka.

Dwa kolejne – park zabaw na Bakończycach oraz „przeprowadzenie pilotażu nowoczesnego systemu zbierania odpadów na terenie Starego Miasta w postaci montażu podziemnego pojemnika na odpady” są w trakcie realizacji. Planowany termin zakończenia tego pierwszego to 30 czerwca br., natomiast zakończenie prac przy montażu zbiornika podziemnego wyznaczono na 29 maja br.

Reklama

Trzy projekty – siłownia na wolnym powietrzu na osiedlu Salezjańskim, pomiędzy ul. Glazera 40 w kierunku II Liceum Ogólnokształcącego, otwarta strefa aktywności przy ul.  Rosłońskiego oraz osiedlowa baza rekreacji na osiedlu Winna Góra (która jest dokończeniem inwestycji zainicjowanej w ramach poprzednich edycji budżetów obywatelskich) są w trakcie wyłaniania wykonawcy robót.

Do finału niektórych zadań daleka droga

Co z pozostałymi? Dla projektu „Bike Town Trails” wyłoniono wykonawcę na opracowanie koncepcji przebiegu tras rowerowych i programu funkcjonalno-użytkowego. W czerwcu br. ogłoszony zostanie przetarg na realizację zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Reklama

Inwestycja pod nazwą „Renowacja lub wymiana nawierzchni na boiskach Orlika przy ul. Dworskiego 98” ma już gotową dokumentację projektową. 30 kwietnia br. złożony został wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie zadania w ramach programu „Sportowa Polska 2020”. Projekt „Góra saneczkowa nad Sanem przy ulicy Focha” czeka na uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Takowe jest niezbędne, aby móc zlokalizować urządzenia (tzw. nowe obiekty budowlane) na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią. To ma wydać Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” Zarząd Zlewni w Przemyślu. Kiedy miasto uzyska pozwolenie, rozpocznie się budowa. Podobnie jest z projektami „Rekreacyjna altana ogniskowo-grillowa” i „Urządzenia do Street Workout – dbanie o zdrowie i doskonalenie sprawności fizycznej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych”.

Dla przedsięwzięcie pod nazwą „Modernizacja placu zabaw wraz z budową siłowni zewnętrznej na terenie osiedla Lipowica” opracowywany jest program funkcjonalno-użytkowy (to dokument poprzedzający projekt i wykonanie robót budowlanych; zostają w nim określone wymagania i oczekiwania zamawiającego  dotyczące inwestycji – przyp. aut.).

Reklama

W ramach „Osiedlowego parku rozrywki i rekreacji – przeniesienie placu zabaw z ulicy Tuwima na ulicę Mickiewicza 30 (POSiR)” gotowa jest już dokumentacja projektowa (w jej ramach, dodatkowo, wykonana zostanie altana wypoczynkowa o powierzchni do 35 m kw. na terenie POSiR przy ul. Mickiewicza). 30 kwietnia br. miasto złożyło wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie zadania w ramach programu „Sportowa Polska 2020”. Dla pomysłu pod nazwą „Plac zabaw przy ulicy Sobótki” nie ma jeszcze projektu.
MG

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    MARIAN KANTOROWIEC - niezalogowany 2020-05-27 21:26:19

    Bakun gdzie są nasze obywatelskie pieniądze i nasze projekty? Oddaj nam nasze pieniądze. Oczywiście wolisz dawać swoim nagrody po 10000 zł. Ile zarabia dyrektor mops? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jono - niezalogowany 2020-05-29 11:12:03

    Tak się chwali komisja sportu pozorem. Tyle ,że : jakie było zadłużenie w 2018 r a jakie jest teraz, i i jak wygładzają bezpłatne urlopy pracowników faktycznie jest to coś nowego tego nie było

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama