Kwestie mieszkań dla młodych, rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorców oraz postępu prac przy zmianie nazwy części placu Legionów na Zaułek Wolontariuszy – to trzy tematy, które poruszył podczas konferencji prasowej przemyski poseł Marek Rząsa (Platforma Obywatelska).
Dwie pierwsze kwestie mają bezpośredni związek ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. To propozycje PO dla potencjalnych wyborców.
– Program kredyt zero procent na zakup pierwszego mieszkania dla osób poniżej 45 roku życia wychodzi naprzeciw ludziom młodym. To dla nich możliwość pozyskania mieszkania bez zbędnych odsetek. Te weźmie na siebie budżet państwa. Pewnie padnie pytanie: skąd weźmiemy na to pieniądze? Odpowiedź jest bardzo prosta: wystarczy[paywall] przestać kraść. Jeśli zabierze się te ukradzione do tej pory pieniądze przez ekipę rządzącą, znajdą się dla młodych ludzi – powiedział M. Rząsa.
Drugi temat to propozycje dla przedsiębiorców.
– Platforma Obywatelska, a potem Koalicja Obywatelska wyrosły dzięki współpracy z przedsiębiorcami. Nie zdarzało się za naszych rządów, abyśmy tak dusili polskich przedsiębiorców. Dzisiaj to się dzieje: przez podatki, przez inflację, a nade wszystko przez wzrost cen nośników energii.
Pierwsze rozwiązanie, jakie ma im ulżyć, to PIT płacony tylko od zapłaconych faktur. Obecnie jest tak, że przedsiębiorca wystawia fakturę i musi za nią odprowadzić podatek, nawet wówczas, kiedy została niezapłacona.
Druga propozycja to płatność za chorobowe do 30 dni przez ZUS. Urzędy skarbowe stałyby się instytucjami, które nie będą łapać przedsiębiorców na małych błędach, ale im pomagać w rozwiązaniu sytuacji.
Wreszcie trzecia propozycja to wprowadzenie czytelnej składki zdrowotnej. Nie może być tak, że płaci się od wszystkiego składkę zdrowotną. W przypadku zmian podatkowych chcielibyśmy vacatio legis przedłużyć na sześć miesięcy – wyliczył M. Rząsa.
Trzecim poruszonym tematem był postęp prac nad zmianą nazwy części placu Legionów, przy którym znajduje się dworzec PKP w Przemyślu, na Zaułek Wolontariuszy.
– Z przykrością muszę stwierdzić, że trwa to zdecydowanie za długo. Przemyska rada miejska prawie trzy miesiące pochylała się nad tym tematem. Wreszcie, po naszych interwencjach, podjęli uchwałę. Niejednogłośnie, co może dziwić.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze