Chcesz ograniczyć spożycie kawy? Szukasz zdrowych alternatyw, które – tak jak mała czarna – dodadzą energii o poranku i pobudzą w ciągu dnia? Podpowiadamy!
Kawosze nie wyobrażają sobie poranka bez kubka tego aromatycznego napoju. Nic dziwnego – już jedna filiżanka kawy pozwala im szybko wskoczyć na wyższe obroty. Niweluje zmęczenie i senność, poprawia nastrój, zwiększa czujność i skupienie, polepsza sprawność umysłową, podnosi wydolność organizmu… Nie oznacza to jednak, że kawę możemy pić w nieograniczonych ilościach. Zawarta w niej kofeina w nadmiarze szkodzi – odwadnia, wypłukuje cenne dla układów krążenia i nerwowego minerały, powoduje nerwowość, bóle głowy, rozstrój żołądka. Może wywoływać uczucie niepokoju i problemy ze snem. Na dodatek jej pobudzające działanie jest krótkotrwałe i spada już po mniej więcej godzinie. A im częściej kawę pijemy, tym mocniej się uodparniamy na ten efekt, dlatego łatwo wpaść w szpony kawowego nałogu. Lekarze zalecają, by spożycie kawy ograniczyć do maksymalnie 4 filiżanek (co odpowiada ok. 400 ml tego napoju), a w przypadku, gdy mamy problemy z układem trawiennym, chorujemy na refluks czy nadciśnienie, całkowicie z niej zrezygnować. Picie kawy odradzają również ciężarnym. Czym ją zastąpić?
Imbir delikatnie pobudza i rozgrzewa. Poprawia krążenie krwi i ukrwienie mózgu, dzięki czemu usprawnia koncentrację i ułatwia skupienie. Jak przyrządzić z niego napój? Mniej więcej 3-centymetrowy kawałek korzenia obrać i pokroić na plasterki lub zetrzeć na tarce. Wrzucić do rondelka, zalać 300 ml wody i gotować pod przykryciem 15 min. Po ostudzeniu można dodać sok z cytryny i miód.
To naturalny napój energetyczny na bazie octu jabłkowego, syropu klonowego, świeżego imbiru i wody. Wymyślono go w XVII wieku na Karaibach. Dla wyspiarzy był wówczas najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia i dostarczenie zdrowej dawki energii. Dziś podbija internet, a jego miłośnicy twierdzą, że pobudza lepiej niż kawa. Jak przygotować switchel? Wystarczy wymieszać 2 łyżki octu jabłkowego, 4 łyżeczki syropu klonowego (lub miodu), sok z 1 limonki lub cytryny, 1 łyżeczkę startego świeżego imbiru i 200 ml wody. Napój przed wypiciem trzeba odstawić na minimum 12 godzin do lodówki. Przed podaniem należy go dokładnie wymieszać.
Koktajle owocowo-warzywne z dużą ilością soku z cytryny oraz odżywczym bananem w Azji pije się zamiast kawy na śniadanie. Dostarczają zdrową dawkę energii, działają oczyszczająco i odchudzająco. W ich przygotowaniu nie ma wielkiej filozofii – wystarczy zblendować ze sobą np. po garści liści szpinaku i jarmużu, kawałek selera naciowego, 1 banana, 1 kiwi i kilka łyżek soku z cytryny. Owocowo-warzywny mus warto wymieszać z przegotowaną wodą do uzyskania odpowiedniej do picia konsystencji. Aby podkręcić działanie pobudzające, można dodać łyżkę sproszkowanej trawy pszenicznej, która dzięki niemal 70 proc. zawartości chlorofilu i obecności witamin z grupy B sama w sobie jest naturalnym energetykiem. Jeśli rano brakuje nam czasu na przyrządzanie koktajlu, warto przygotować szot z samej trawy pszenicznej, rozpuszczając 1 łyżkę w kieliszku wody. Podobno działa tak, jak podwójne espresso!
Dawkę zdrowej energii dostarczą również sproszkowany korzeń maca – peruwiański superfood o leczniczych właściwościach, który można dodawać do napojów i koktajli, żeń szeń, guarana czy orzeszki kola. Jeśli lubimy rozpoczynać dzień od kubka gorącego naparu, wybierzmy yerba mate, czyli napar z ostrokrzewu paragwajskiego, znaną od pokoleń herbatę z mniszka lekarskiego, japońską herbatę matcha lub herbatę zieloną.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze